Бесими без директна потврда дали е новиот министер за одбрана

3 копии

Министерот за економија, Фатмир Бесими, директно не ги коментираше неофицијалните информации дека тој ќе биде нов министер за одбрана. Побара трпение до официјалното објавување на составот на новата влада од страна на мандатарот и од страна на политичката партија што ги предлага. Но, посочи дека земјата има квалитетни кадри што би можеле да го дадат својот придонес во институциите, вклучувајќи го и Министерството за економија. „Мислам дека секој што се нафаќа на јавна функција пред се треба да има предвид дека тоа се функции преку кои треба да придонесеме повеќе за државата, за нашите граѓани. Доколку ги сфаќаме како одговорни функции и се ангажираме со нашиот потенцијал, тоа може да го постигнеме. - Македонија има многу кадри што може да работат по разни институции, како што е Министерството за економија. Треба да се дадат шанси тие да го дадат својот квалитетен придонес, уште подобар од тоа што било во минатото и секако дека треба да се нафатиме со предизвици што ќе значат подобра иднина за Македонија“, ...
| | веќе видена | слични

Кумановско-липковскиот огранок на ДУИ е незадоволен од персоналните решенија на партијата за министри во идната влада, бидејќи меѓу нив нема ниту еден од кој потекнува од ова крило на „интегративците“, дознава Плусинфо. Неофицијално, „интрегративците“ од овој дел на државата, кои периодов беа подложни на поделби и конфронатции, очекуваа дека ќе им припадне министерството за економија. Но, останаа само со функции во Законодавната и пониските ешалони од извршната власт, откако партиските органи синоќа за оваа фунцкција го избрале Валон Сарачини. Со овој менаџер на Американ Колеџ, кој, според негови блиски соработници, бил дел од првата генерација на овој приватен факултет, не успеавме да стапиме во контакт преку телефон и не добивме повратна порака на мејл, за да ни ја потврди или демантира оваа информација. Партиски извори брифираат дека станува збор за непартиски кадар, кој е компромисно решение на чаирското крило во ДУИ и лидерот Али Ахмети. - Македонија има многу кадри што може да работат по разни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими без директна потврда дали е новиот министер за одбрана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: