Алаѓозовски: Кој и да биде министер, реформската агенда на Министерството ќе продолжи


4 копии

Без разлика кој и да биде следен министер, тоа ќе бидат политики на континуитет, постои реформска агенда на Владата, која е донесена консензуално, националната стратегија е донесена со учество на целата културна фела, независниот сектор, институционалниот сектор, така што ние нема да дозволиме периодот кој што претстои да значи упорување или отстапување од реформите – изјави deneska министерот за култура Роберт Алаѓозовски, при посетата на Спомен Костурницата во Куманово, одговарајќи на новинарски прашања во врска со најавите за негова смена од министерското место.Според него, овие наредени неколку месеци се многу важни за Министерството за култура и за сите процеси коишто се таму.„Јас продолжувам со мојата агенда, јас сум министер за култура додека Собранието не изгласа поинаку. Се разбира дека премиерот е тој што ги предлага и разрешува членовите на Владата“, рече Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

По официјалното соопштение дека Движењето Беса ќе го води Министерството за Култура и реакциите се огласија од БЕСА.– Почитувајќи го нивниот став, како и изразувајќи подготвеност да разговараме со сите што сметаат дека културата во Македонија ќе биде загрозена ако биде предводена од Беса, без да ги прејудицираме мотивите на таквите реакции, сакаме да објасниме дека ако некоја албанска партија во Македонија заслужувала да биде дел од оваа влада, таа е Беса. Тие невладини организации треба да се потсетат дека единствените Албанци на протестите во 2015 година, на улиците на Скопје, беа токму врвните експоненти на Беса, вклучително и актуелниот претседател, Африм Гаши. Покрај тоа, пред неколку дена премиерот рече дека претходниот режим во борбата за елиминација на опозициските сили, покрај СДСМ, исто така ја имал на мета и Беса, велат од таму и додаваат Министерот за култура од Беса ќе биде новиот албански дух што сакавме да го донесеме ние по падот на режимот.
| | веќе видена | слични

Асоцијацијата за независна културна сцена „Јадро“ побара објаснување од Владата по одлуката за смена на Роберт Алаѓозовски од позицијата министер за култура. Асоцијацијата смета дека во последната година започнале суштински реформи, предводени токму од актуелниот министер. – Од потенцијалните кандидати на БЕСА за оваа минситерска позиција не слушнавме ништо за начинот на којшто ќе продолжат овие реформи. Сме загрижени во однос на континуитетот на овие процеси и овие реформски политики – вели Тодор Чаловски од Јадро, пренесе 24 Вести . Според претставници на Асоцијацијата, мора да се има континуитет во реформите во овој ресор и дека и покрај некои грешки направени изминатата година, овој процес на реформи мора да продолжи. Министерот Алаѓозовски, пак, посочи претходно дека и да биде сменет од оваа позиција, ќе продолжат реформските политики во Министерството за култура.
| | веќе видена | слични

Имињата на новите или ротирани членови на владиниот кабинет се познати, а утре за владината реконструкција ќе биде известен и Парламентот. По неполна година на министерската позиција и штотуку започнати реформи во образованието, Рената Десковска добива нова задача, да раководи со ресорот правда. Нејзината досегашна позиција ја презема заменик-министер за образование, Арбер Адеми. Новиот министер за култура, Есаф Адеми, доаѓа од новиот коалициски партнер во Владата, крилото на Беса под лидерство на Африм Гаши. Флорина Емини од оваа партија се обидува да ги смири реакциите кај дел од културните работници, кои реагираат дека ресорот култура служи за партиска трговија а не за својата цел. „Почитувајќи го нивниот став, како и изразувајќи подготвеност да разговараме со сите што сметаат дека културата во Македонија ќе биде загрозена ако биде предводена од Беса, без да ги прејудицираме мотивите на таквите реакции, сакаме да објасниме дека ако некоја албанска партија во Македонија заслужувала да биде дел од оваа ...
| | веќе видена | слични

Асоцојацијата за независна културна сцена Јадро од Владата бара аргуметнација за одлукта за смена на актуелниот министер за култура Роберт Алаѓозовски, потенцирајќи дека културата во Македонија во последната година почнала процес на суштински реформи, но се загрижени дека ресорното министерството кое ќе го преземе движењето Беса, и ќе го предводи нивниот кандидат за градоначалник на Гостивар, Асаф Адеми, нема да ги продолжи позитивните чекори во сферата на културата и уметнсота „Во ситуација кога потенцијалните кандидати на БЕСА за оваа минситерска позиција, од нив не слушнавме ништо за начинот на којшто ќе продолжат овие реформи. Сме загрижени во однос на континуитетот на овие процеси и овие реформски политики.“ - вели Тодор Чаловски - Јадро. Од асоцијацијата за независна култура потенцираат дека ако нема континуитет во политиките ќе се урне целиот концепт за реформирање на културата „Без оглед на пропустите и грешките кои стопјат забележани во последната година, овој процес го оценуваме како солиден и ...
| | веќе видена | слични

22 регионални организации од БИХ, Црна Гора, Хрватска, Србија, Косово и Словенија преку регионалната платформа за култура – Кооператива од Загреб испрати писмо до премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во кое ја искажува својата загриженост и осуда на одлуката за промена на актуелниот министер за култура, Роберт Алаѓозовски. „Во врска со најавите за смена на актуелниот министер за култура на Република Македонија, г-дин Роберт Алаѓозовски, Кооператива – Регионална платформа за култура сака да ја изрази својата најдлабока загриженост за таквата промена, па дури и го осудува овој чин Преку нашите долгорочни активности во областа на културата, бевме во можност да добиеме увид во работата на г-дин Алаѓозовски, додека беше активен во областа на независната култура, како и да стекнеме сеопфатен увид во неговата работа како министер за култура . Врз основа на ова, ние го разбираме неговото отпуштање како недостаток на интерес за развој на културната област, како и длабоко непочитување и недоразбирање на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Група граѓански активисти, засегнати претставници кои работат во полето на културата, претставници на институции, на независниот културен сектор, на здруженија од културата, уметници, денеска се собраа пред зградата на Министерството за култура и одржаа прес-конференција на која ги изложија своите ставови по најавената промена во ресорот култура.„Реагираме и од државните претставници бараме сериозен и одговорен однос спрема Министерството за култура, кое, за жал, до неодамна, цели 11 години, претставуваше инструмент за спроведување авторитарни политики и за реализација на мегаломанскиот и нетранспарентен проект СК014, кој ги осиромаши граѓаните и ја уназади културата во Република Македонија. Ова Министерство заслужува раководител преку кој Македонија стратешки ќе ги обликува вредностите на културните политики, кои се дел од новата стратегија за култура на Република Македонија, а во чие изготвување учествуваа многу засегнати културни актери“, истакна меѓудругото Јане Чаловски, претседател на „Јадро“, ...
| | веќе видена | слични

Откако отпадна изборот Заќирија Ибраими да биде нов министер за култура, како ново име за оваа функција движењето Беса пред неколку дена го предложи Асаф Адеми. Останува на Владата и премиерот Зоран Заев да одлучат дали ќе го прифатат новиот предлог на партијата. Од Беса тврдат дека етничките Македонци не треба да стравувцаат од тоа што министер за култура ќе биде Албанец. „Движењето Беса, потсетувајќи дека министерските позиции се политички функции, останува отворено за дијалог со сите политички и невладини фактори во земјата, како и подготвено да разговара и комуницира за сите, додека министерот за култура ќе биде токму новиот албански дух што сакавме да го донесеме ние по падот на режимот. Тој ќе биде подготвен да ги сослуша сите предлози, жалби, сугестии и критики од јавноста, без оглед на етничка припадност, сето ова со цел да се произведат вистински културни вредности за доброто на сите граѓани и на земјата воопшто“, рече гласноговорникот Флорина Емини.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба да се плашат од новиот албански министер за култура од редовите на Беса, изјави Флорина Емини, по повод негативните реакции од граѓаните, политичките партии и невладините организации новиот министер за култура да биде Албанец од редовите на Беса. Таа истакна дека министерот за култура кој ќе биде од нивната политичка партија ќе ги слуша сите жалби, идеи и сугестии од граѓаните и политичките партии. „Движењето Беса, потсетувајќи дека министерските позиции се политички функции, останува отворено за дијалог со сите политички и невладини фактори во земјата, како и подготвено да разговара и комуницира за сите, додека министерот за култура ќе биде токму новиот албански дух што сакавме да го донесеме ние по падот на режимот. Тој ќе биде подготвен да ги сослуша сите предлози, жалби, сугестии и критики од јавноста, без оглед на етничка припадност, сето ова со цел да се ...
| | веќе видена | слични

Регионалната платформа за култура – Кооператива од Загреб, испрати отоворено писмо до премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во кое ја искажува својата загриженост и осуда на одлуката за промена на актуелниот министер за култура, Роберт Алаѓозовски. „Во врска со најавите за смена на актуелниот министер за култура на Република Македонија, г-дин Роберт Алаѓозовски, Кооператива – Регионална платформа за култура сака да ја изрази својата најдлабока загриженост за таквата промена, па дури и го осудува овој чин“, стои во писмото. Кооператива е регионална мрежа на организации кои работат на полето на независна култура и современа уметност во Југоисточна Европа, која опфаќа 22 независни културни организации и 4 мрежи на организации од земјите во регионот: Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Косово, Македонија, Словенија и Србија, активни во сите области на современата културна и уметничка практика. „Преку нашите долгорочни активности во областа на културата, бевме во можност да добиеме увид во работата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 290 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 266 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 114 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алаѓозовски: Кој и да биде министер, реформската агенда на Министерството ќе продолжи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: