Кој пат ќе го фати „Беса“: Гаши избран за претседател, Касами се спрема за конгрес


2 копии

Aфрим Гаши е избран за претседател на Движењето „БЕСА“ на денешниот конгрес што се одржа во Тетово. За него гласале 522 делегати, 12 биле против и осум воздржани од вкупно 575 делегати. Гаши изјави дека БЕСА отсега ќе биде партија не само на Албанците, туку на сите народи кои живеат во Македонија и кои ги бараат нивните права коишто им следуваат. Најави дека како претседател на БЕСА ќе се залага за петте точки од програмата на партијата, а тоа се евроатланската интеграција на земјата, подобар живот за граѓаните, еднаква правда за сите, отворена партија за сите и за редефинирање на земјата. За Биљал Касами кој се подготвува за конгрес рече дека нивните патишта се веќе одвоени и оти без разлика на тоа каква одлука ќе донесе судот, борбата за барање на правадата, ќе продолжи до крај.
| | веќе видена | слични

Со поддршка од 455 делегати, денес на Конгресот на Движењето „Беса“ во Скопје, Биљал Касами беше избран за претседател на оваа партија на Албанците. Ова е „втор избор“ на претседател во партијата која веројатно е пред распаѓање откако минатата недела тетовското крило го избра Африм Гаши за лидер. „Движењето Беса е едно. Има еден конгрес кој денеска го избра првиот човек и партиските органи. Другиот дел е прашање на органите на редот“, изјави Касами откакобеше реизбран, пренесе МИА. Биљал Касами има поддршка од двајца, од вкупно петтемина пратеници на Беса во Собранието.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бившата пратеничка во македонскиот Парламент Солза Грчева формираше нова партија Глас за Македонија. Новата партија ќе дејствува опозициски. Грчева преку Фејсбук им се заблагодари на сите кои присуствувале вчера на Основачкото собрание на Глас за Македонија, кое се одржа во хотелот „Александар Палас“. - Благодарам на сите прекрасни луѓе кои денес беа дел од Основачкото Собрание на ГЛАС за Македонија. Ќе работиме сите заедно да си ја направиме нашата земја најубаво место за живеење. Знаеме, сакаме и можеме – порача Грчева на нејзиниот профил на Фесјбук.
| | веќе видена | слични

Поранешната пратеничка на СДСМ, Солза Грчева во неделата ја промовираше новата партија „Глас за Македонија“, која ќе дејствува опозициски. Во скопскиот хотел „Александар Палас" се одржа основачкото Собрание на кое и официјално беше формирана партијата. Грчева важи за силен критичар на актуелната власт под водство на нејзината претходна матична партија. „Првите денови се разбира ќе се бориме со нашите најжестоки проблеми, а тоа е да си го зачуваме Уставното име. Ќе бидеме вклучени на секаков можен начин. Јас и како дел од интелектуалците бев вклучена, но и Глас за Македонија секако ќе се вклучи", рече Грчева. Формирањето на партијата Грчева го најави уште кон средината на минатата година кога преку социјалните мрежи ги повика сите заинтересирани граѓани да се приклучат кон иницијативата, и да го дадат својот потпис за основање на партијата. „Благодарам на сите прекрасни луѓе кои денес беа дел од Основачкото Собрание на ГЛАС за Македонија. Ќе работиме сите заедно да си ја направиме нашата земја најубаво место ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Биљал К асами е реизбран за претседател на движењето Б еса откако на конгресот на партијата во С копје доби поддршка од 455 делегати. П о и зборот, Касами ги нарече последните превирања во Б еса, игри и тенденции за раскол во партијата и оцени дека крилото кое веќе јавно е против него, има цел да ја разори Б еса, а не да ги победи политичките противници. Конгресот го организираше едното крило на „ Б еса“, додека минатата недела на конгресот во Т етово на другото крило во партијата за лидер беше избран А фрим Г аши. Касами има поддршка од двајца пратеници во парламентот, Ф адил З ендели и Т еута Б иљали, додека другото крило ја има поддршката на Н еџбедин К ахремани, Р еџеп М емеди и А фрим Г аши.
| | веќе видена | слични

Новата партија „Глас на Македонија“ формирана на иницијатива на Соза Грчева, поранешна пратеничка од СДСМ, ќе дејствува опозициски. „Првите денови ќе се бориме со нашите најжестоки проблеми, а тоа е да си го зачуваме Уставното име. Ќе бидеме вклучени на секаков можен начин. Јас и како дел од интелектуалците бев вклучена, но и Глас за Македонија секако ќе се вклучи“ – вели Грчева. Грчева која е силен критичар на актуелната власт, но и на претходната, уште кон средината на минатата година најави формирање партија и преку социјалните мрежи ги повика заинтересираните да се приклучат кон иницијативата, и да го дадат својот потпис за основање на партијата. Вчера, во хотелот „Александар Палас“ се одржа основачкото Собрание на кое и официјално беше формирана партијата.
| | веќе видена | слични

Конгресот го организираше едното крило на „БЕСА“, додека минатата недела на конгресот во Тетово на другото крило во партијата за лидер беше избран Африм Гаши. По изборот, Касами ги нарече последните превирања во Беса, игри и тенденции за раскол во партијата и оцени дека крилото кое веќе јавно е против него, има цел да ја разори БЕСА, а не да ги победи политичките противници. - Тука сме за да го артикулираме политичкиот глас. За правни прашања се занимаваат надлежните органи. И за ова прашање ќе се занимаваат правните институции. Не сакаме правните прашања да ги користиме за политички цели. Движењето Беса е едно. Има еден конгрес и денеска го избра првиот човек и партиските органи. Другиот дел е прашање на органите на редот, изјави Касами. Прашан дали е подготвен да му се приклучи на парламентарното мнозинство, Касами рече дека моментално се дел од опозицијата и ако имаат понуда да бидат дел од Владата, секако дека ќе дискутираат. Касами има поддршка од двајца пратеници во Парламентот, Фадил Зендели и Теута ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Биљал Касами е избран за претседател на Движењето Беса, односно на негово крило. Со поддршка од 60 делегати за кандидатура и 455 за претседател, Касами ја доби довербата за уште еден мандат, - „Тука сме за да го артикулираме политичкиот глас. За правни прашања се занимаваат надлежните органи. И за ова прашање ќе се занимаваат правните институции. Не сакаме правните прашања да ги користиме за политички цели. Движењето Беса е едно. Има еден конгрес и денеска го избра првиот човек и партиските органи. Другиот дел е прашање на органите на редот“, рече Касами. Запрашан дали е подготвен да му се приклучи на парламентарното мнозинство, Касами истакна дека нивната позиција зависи од ставот на Владата. „Моментално сме дел од опозицијата и ќе продолжиме да го артикулираме гласот на опозицијата. Ако имаме понуда да бидеме дел од владата, секако дека ќе дискутираме“, одговара Касами.
| | веќе видена | слични

Алијанса на Албанците е првата опозициска и најголема албанска политичка партија. Ова го изјави Арбен Тарвари кој присуствуваше на конгресот на едното крило на БЕСА, каде што беше избран Биљал Касами за лидер на партијата. - „Ние разговараме со сите пратеници и пратенички групи. Немаме конкретна понуда. Ако има понуда од Заев за влез во Владата, партијата ќе ја разгледа“, рече тој,
| | веќе видена | слични

Гостиварскиот gрадоначалник Арбен Таравари порача дека не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Зоран Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Таравари присуствуваше на конгресот на едното крило на Беса, предводено од Биљал Касами, а вели дека би соработувале со двете крила, но и со македонските партии. – Алијанса на Албанците е првата опозициска и најголема албанска политичка партија. Ние разговараме со сите пратеници и пратенички групи. Немаме конкретна понуда. Ако има понуда од Заев, за влез во Владата, партијата ќе ја разгледа – додаде Таравари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои ...
сите 683 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 281 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 110 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 119 | | | веќе видена

Нема никаква опасност од растурање на државата, напротив, со тоа ја јакнете кохезијата на општеството и граѓаните кои имаат право сега да го користат ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој пат ќе го фати „Беса“: Гаши избран за претседател, Касами се спрема за конгрес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: