Немирите во Бахреин ја одложија сезоната во Ф1

Трката во малото кралство во Персиски Залив е откажана од безбедносни причини, а сезоната ќе почне во Австралија на 27 март. И покрај сите напори да се спаси трката за Големата награда на Бахреин, со која на 13 март требаше да се означи почетокот на новата сезона во Формула 1, таа е откажана од безбедносни причини. Протестите и немирите кои резултираа со седум мртви и неколку стотици повредени се причината за оваа непопуларна одлука, која официјално ја донесе престолонаследникот на Бахреин, принцот Салман бин Хамад ал-Калифа, кој воедно е и заменик-врховен командант на вооружените сили на земјата. - Официјално соопштуваме дека Кралството Бахреин го откажува организирањето на годинашната гранпри-трка во Формула 1, со цел сите сили во земјата да се фокусираат во процесот на национален дијалог - се вели во соопштението на организаторите на трката. Влошената политичко-безбедносна состојба навести вакво сценарио уште пред десетина дена, но Ф1 супремото Берни Еклстон правеше напори за да се избегне ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на најбрзиот циркус на денешницата, Формула 1, Британецот Берни Еклстоун истакна дека нема да ги тужи организаторите на трката за ГН на Бахреин. Тој нема да ја наплати казната за тоа што беше одложен стартот на ова натпреварување, кој беше закажан за 13 март во малата заливска држава. Британецот со одлуката да не го казни Бахреин се откажа од 40.000.000 долари што организаторот треба да ги плати за правата да ја организира трката. - Се надевам дека трката за ГН на Бахреин ќе се одржи во подоцнежниот дел од сезоната годинава. Нема да барам од организаторите да ја платата високата казна, бидејќи навистина немаше услови за одржување на трката, изјави Берни. Годинава, сезоната во Формула 1 ќе стартува две недели подоцна со трката за ГН на Австралија на 27 март во Мелбурн. Наместо предвидените 20 трки, љубителите на големите брзини ќе уживаат во една помалку.
| | веќе видена | слични

Ф1 шефот Берни Еклстоун нема да им наплати на организаторите на Бахреин ГП за откажувањето на овогодишната трка по нередите во земјата на Блискиот исток. “Парите кои обично треба да се платат, овој пат нема. Нема да им наплатам за трката која не ја добија. Ако трката повторно се презакаже тогаш ќе ги платат парите”, изјави Еклстоун, потврдувајќи дека сумата од 40 милиони е е “блиску” до цената за Ф1 трка. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Берни Еклстоун нема да побара од Бахреин да плати 40 милиони долари за откажувањето на трката со која на 13 март требаше да биде отворена новата сезона во Формула 1, инсистирајќи дека сметката ќе ја покрие „Формула уан менаџмент“. Се појавија сугестии дека Еклстоун одби самиот да донесе одлука околу одржувањето на трката бидејќи не сака да ја испушти котизацијата од организаторот, но Британецот го негира тоа, откривајќи дека од арапската нација нема да биде побарано да му плати ништо. „Парите што нормално се плаќаат за настанот не се платени“, изјави Еклстоун за „Телеграф“. „Нема да ги казнам за тоа што нема да ја одржат трката. „Дали нивното осигурување ќе им ја покрие штетата поради изгубениот приход од спонзорите, од продажбата на билетите итн., не сум сигурен. Но, ако постои виша сила, тогаш тоа секако може да се каже за политичките безредија во земјата. Тоа е слично како кога ќе удри земјотрес, бидејќи тоа никој не можел да го предвиди пред еден месец“. Еклстоун додава дека спортот не е осигуран од ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Формула 1 изјави дека нема да бара од организаторот на ГН на Бахреин да плати за трката која е откажана по немирите во таа земја. “ Цената која обично организаторите ја плаќаат за една трка од календарот на Формула овој пат нема да ја бараме од Бахреин. Нема да им наплатиме за трка која нема да се одржи. Тоа дали тие се осигурани за вакво нешто, не знам, но ние нема да им наплатиме. Не е организаторот виновен, овдека се работи за виша сила и нешто што никој не можеше да го предвиди “ - изјави Берни Еклстоун за Daily Telegraph . Ваквата одлука на Еклстоун, кој не е познат по својата дарежливост, значи дека менаџментот на Формула 1 ќе се соочи со загуба од десетици милиони долари доколку трката не биде презакажана за нов термин во текот на годината. “ Никој не добива од ова што се случува. Сакам да му бидам лојален на кралот на Бахреин, затоа што тој дава се од себе да ја нормализира состојбата во својата земја. Нему не му се сега потребни луѓе како мене да му забиваат нож во грб “ - додаде ...
| | веќе видена | слични

Формула 1 шефот Берни Еклстоун зборуваше за одложување на првата трка од новата Ф1 сезона, Бахреин ГП, место за целосно откажување, но враќањето на трката на календарот 2011 нема да биде лесна задача. Покрај политичката ситуација во Манама, која не може да ја контролира 80-годишниот Еклстоун, распоредот на трките не дава многу надеж и простор за маневар. Сезоната требаше да биде рекордна со 20 трки на календарот, но и со 19 распоредот изгледа пополнет. Постои пауза од три недели во август, кога се затвораат и фабриките на тимовите, но оваа пауза се гледа како витална за уморните членови на тимот и шанса да се ужива во европското лето. Температурите во Бахреин, кои и во март се високи, во август се неиздржливи. Ако Индија не биде подготвена за дебито на календарот на 30 октомври, тоа е нова шанса, но сите пораки од Делхи се дека тие ќе бидат 100% подготвени и дека патеката веќе е завршена. Патеката во Бахреин Пореална шанса е презакажување при крајот на годината, можеби како двојна трка со Абу Даби на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 186 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Немирите во Бахреин ја одложија сезоната во Ф1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: