Берлускони повторно пред судот

Премиерот Силвио Берлускони се појави лично Италијанскиот премиер Силвио Берлускони се појави пред судот во Mилано поради обвиненијата за корупција. Ова е прв пат последнава деценија како Берлускони лично излегува на суд. Во моментов тој е обвинет во четири различни случаи. Сивата зграда на правдата денеска беше опколена од полиција и медиумски екипи кои ја чекаа лимузината со која пристигна Берлускони. Премиерот веднаш влезе во подземниот паркинг a potoa se упати кон судницата. Тој е обвинет за дело кое во италијанските закони се нарекува „фискална измама“. Обвинет е всушност дека наводно пред даночните служби прикажал напумпани цени по кои откупил телевизиски права за неговата медиумска компанија. Разликата на парите земени по основа на данок, според обвинението, ги употребил за да финансира политички проекти. Во телевизиско интервју Берлускони рече дека обвиненијата се смешни и неосновани. Три од посебните случаи приотив него вклучуваат корупвција, а ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера се појави на судењето во Милано, поради обвинението за затајување данок, кое го отфрли како смешно и неосновано Берлускони нагласил дека зад целиот случај стојат левичарски судии, кои сакаат политички да му наштетат. - За жал, комунизмот во Италија никогаш не се предаде и не се промени. Јас сум најобвинуваниот човек во целата историја и во целиот универзум - додал италијанскиот премиер пред почетокот на судењето. Според него, ниту еден од доказите на миланските обвинители не е точен. Берлускони и неговиот син Пиер Силвио, како и уште неколку лица, се обвинети дека ги напумпале цените за откупување телевизиски права, а остварениот профит го користеле за финансирање политички и други активности. Против италијанскиот премиер се водат вкупно четири судски процеси, а покрај за затајувањето данок, му се суди и за корупција поврзана со медиумската компанија „Медиасет“, како и за плаќање сексуални услуги на малолетната мароканска проститутка, позната како Руби.
| | веќе видена | слични

МИЛАНО - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони, чија популарност опаѓа, бидејќи се соочува со низа судски постапки, вчера се појави на суд првпат за осум години. Берлускони, кој се соочува со обвиненија во четири одделни постапки во наредните месеци, вклучувајќи и постапка за сексуални односи со малолетна проститутка, им се насмевнуваше и им мавташе на приврзаниците собрани пред судот во Милано кога ја напушташе зградата. Вчерашното сослушување за, наводна, измама во текот на купувањето на телевизиските права беше затворено за печатот и за јавноста, и по речиси два часа беше одложено за 4 април. „Се' помина добро. Ќе бидам таму за следното сослушување“, им изјави тој за новинарите. Последен пат кога 74-годишниот милијардер и медиумски магнат се појави на суд беше во јуни 2003 година. Уставниот суд го укина имунитетот на Берлускони за судењето во почетокот на годината, така што можеше да се обвини за три случаи за корупција и измама во врска со неговото медиумско царство „Медијасет“ и уште едно судење во ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера се појави пред судот во Милано каде што зад затворени врати беше сослушан во врска со обвинението за затајување данок. Берлускони е осомничен за финансиски измами и за злоупотреба при продажба на телевизиските права од својата медиумска компанија „Медијасет“. Италијанскиот премиер, неговиот син и неколку деловни партнери се осомничени дека намерно ги избегнувале даночните обврски, а потоа „вишокот“ пари го користеле за политички и за други цели. Околу триесет активисти од неговата партија Народ на слободата го пречекаа со слогани против судиите, како што се „Политика на избори, не во судовите“, „Нема правда таму каде што нема слобода“ и „Силвио, треба да издржиш“. Италијанскиот премиер ги отфрли обвинувањата и повторно истакна дека се неосновани и апсудрни, а судскиот процес е политички мотивиран. Берлускони (74) досега бил на суд за околу 50 кривични дела, но ова беше прво негово појавување во последните осум години. На почетокот на годината италијанскиот ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони се појави во судот во Милано каде се соочува со можно обвинување за коруптивни криминални дела. Тој ги поздрави новинарите и изјави за италијанската телевизија дека случајот против него е „смешен”. На прелиминарното сослушување, кое ќе се одржи зад затворени врати, Берлускони ќе одговара дали направил финансиски измами и злоупотреба на доверба при продажба на телевизиските права, а парите од затаениот данок ги користеле за политички и други цели. Берлускони кој осум години се нема појавено пред суд, во моментов со себе носи четири тековни и предмети во подготовка, меѓу кои и оној за „незаконски секс со малолетничка“ за неговата афера со тогаш 17-годишната Руби./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера се појави пред судот во Милано на сослушувањето за можен судски процес по обвиненијата за корупција. Прелиминарното сослушување, кое треба да се одржи зад затворени врати, ќе произведе одлука дали Берлускони ќе биде суден за финансиски измами и злоупотреба на доверба при продажба на телезивиските права од својата медиумска компанија Медиасет. Берлускони, неговиот син и неколку бизнис-партнери се осомничени дека намерно ги избегнувале даночните обврски, а потоа вишокот пари го користеле за политички и други цели. Околу триесетина активисти од неговата партија Народ на слободата го пречекаа со слогани против судиите, како што се Политика на изборите, не во судовите", Нема правда, таму каде што нема слобода" и Силвио, треба да издржиш". Италијанскиот премиер ги отфрли обвинувањата дека извршил кршење на законот. Тој повторно истакна дека обвиненијата се неосновани и апсурдни, а судскиот процес е политички мотивиран. Во својот живот Берлускони (74) бил обвинет за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Британците сметаат дека поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон е најсоодветниот кандидат за нов лидер на владејачката Конзервативна партија, а ...
сите 113 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 55 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале дали би живееле во радиоактивната зона Чернобил која денес е целосно напуштена.За одговорот не се двоумат многумина, па веднаш ...
сите 65 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Берлускони повторно пред судот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: