ОФИЦИЈАЛНО – Милан е продаден!

2 копии

Првиот човек на „Росонерите“ ја напушти болницата кој е тамо поради здраствени проблеми и на новинарите им потврди дека Милан ќе добие нови сопственици. „ Го продадов Милан, но сакам 400 милиони евра за нови зајакнувања“, рече Берлускони кој поголем дел од акциите им ги продаде на кинеските инвеститори. „ Го дадов Милан на луѓе кои можат да го вратат тамо каде што припаѓа – на врвот на италијанскиот, европскиот и светскиот фудбал. Имам гаранција дека во наредните две години ќе се вложат 400 милиони евра во зајакнувања и формирање на нов шампионски тим“, додаде Берлускони. Во игра се многу имиња, навивачите се надеваат дека доаѓањето на кинеските инвеститори ќе значи и доведување на Матео Ковачиќ и Марк Пјаце, но останува да видиме во наредните денови кој се ќе се поврзува со Милан.
| | веќе видена | слични

- Да, го продадов Милан. Меѓутоа, сакам новите сопственици во следните две години да потрошат 400 милиони евра за трансфери. Тие се важна организација со државен капитал. Го продадов Милан на група која може да го врати клубот на прво место во Италија, Европа и светот, истакна Берлускони. Берлускони беше на чело на Милан од 1986 година, а „росонерите“ во тој период освоија 29 трофеи, од кои пет во Лига на шампиони и осум во Серија А. 
| | веќе видена | слични

Италијанскиот политичар и прв човек на Милан Силвио Берлускони истакна дека славниот фудбалски клуб е во сопственост на кинеските инвеститори. „Милан е на Кинезите, сопствениците во наредните сезони ќе вложат 400 милиони евра за фудбалери“, вели Берлускони. „Милан е со можност да биде меѓу најдобрите во Италија, Европа и светот“, додава Берлускони. Италијанецот е предводник на Милен од 1986-та година и клубот со Берлускони освои 29 наслови, од кои што пет во Лигата на шампионите и осум во Серие А. Како и да е, претходно Скудетото го освоија во 2011-та година, а Лигата на шампионите во 2007. Извор: Курир
| | веќе видена | слични

По 30 години слава и успех, претседателот на Милан Силвио Берлускони реши да го продаде фудбалскиот клуб од Милано. Контроверзниот бизнисмен и поранешен италијански премиер, продажата на Милан ја потврди за италијанските медиуми. Новинарите го сочекаа Берлускони пред една болница, по успешната операција на абдомалната аорта на срцето. „Да готово е се. Милан го продадов на кинески бизнисмени, но тоа го направив под еден услов. Во договорот стои дека Кинезите, во наредните две години ќе мора да потрошат 400 милиони евра на засилувања, со цел Милан да го вратат на шампионските патеки“, изјавил Берлускони и им порача на сите ривали, светот повторно ќе стравува од Милан.
| | веќе видена | слични

„Милан е на Кинезите, сопствениците во наредните сезони ќе вложат 400 милиони евра за фудбалери“, вели Берлускони. „Милан е со можност да биде меѓу најдобрите во Италија, Европа и светот“, додава Берлускони. Италијанецот е предводник на Милен од 1986-та година и клубот со Берлускони освои 29 наслови, од кои што пет во Лигата на шампионите и осум во Серие А. Како и да е, претходно Скудетото го освоија во 2011-та година, а Лигата на шампионите во 2007.
| | веќе видена | слични

Новиот тим на Милан ќе биде направен во следните два летни трансфер периоди. Вложувањата започнуваат веднаш, а кого Галијани има на ум ќе видиме во следните два месеци. Галијани вчера беше виден во Загреб, но тоа е само почеток. Адријано Галијани и после доаѓањето на Кинезите ќе биде главниот кој ќе ги врши трасферите во Милан. Тој ќе биде прв оперативец во наредните две сезони, период кој Берлускони ќе ги задржи малиот дел од акциите во клубот. Синоќе Галијани беше забележан во Загреб го договара трансферок на Пјаца, кој го одби Наполи и чека понуда од Милан или Јувентус. Тоа е само почеток, Милан го посакува Габијадини од Наполи, би го продале Бака и ќе го доведат Италијанецот чини околу 25 милиони евра. Ќе се обидат да го вратат и Ковачиќ во Италија, а веројатно уште еден напаѓач ќе стигне на „Сан Сиро“. Идејата е Паволети или Заза, но тешко дека Јувентус ќе го пушти својот напаѓач во Милан. Се бара и дефанзивец, партнер за Ромањоли, а Милан го посакува и Арбелоа од Реал, иако Де Шиљо би требало да ...
| | веќе видена | слични

Треската околу продажбата на Милан заврши со изјавата на контроверзниот Силвио Берлускони, политичар, медијски магнат и сопственик на Милан, веќе 30 години. Откако излезе од болница, каде се опоравуваше од операција на срцето, застана пред медиумите и ги помина сите теми,а секако меѓу нив беше и долго најавуваната продажба на клубот. “Милан го одбра патот со Кинезите. Важна е одлуката клубот повторно да биде конкурентен во Италија и Европа. Не разговаравме за цената, прифатив она што ми понудија. Сакам да го завршам моето 30-годишно владеење во кое Милан освои 28 трофеи и ја зголеми војската навивачи”, изјавил Берлускони. Крајот на целата работа и предавањето на Милан во рацете на Кинезите се очекува на есен, а преддоговорот ќе биде потпишан следната недела. Ова е резултат на повеќемесечни преговори. Берлускони откри дека со новите кинески сопственици, кои не ги именуваше, се договорил во првите две сезони да вложат 400 милиони евра во клубот. Таа цифра сигурно ќе им се допадне на навивачите кои со години ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони, вчера е отпуштен од болница, три недели по операцијата на отворено срце. Поранешниот италијански премиер иако изгледал изнемоштено, порачал дека неговата политичка кариера не е завршена. - Имам уште два месеци рехабилитација и потоа ќе може повторно да им бидам од корист на Италијанците - им порачал 79-годишниот медиумски магнат на група свои следбеници и новинари пред болницата Сан Рафаеле во Милано. Берлускони ќе закрпенува во својот дом во Аркоре , во близина на Милано, северна Италија, под надзор на докторите од болницата Сан Рафаеле. Операцијата која му беше изведена минатиот месец траела четири часа. Неговиот живот не бил во опасност и тој тоа го знаел - изјавил докторот Алберто Зангрлио по приемот на Берлускони во болницата. Зангрило изјавил дека 30 секунди откако лекарите му ја отстраниле тубата за дишење, контроверзниот могул и сопственик на фудбалски клуб, познат по својата наклоност кон младите жени „веќе почнал да се шегува“ дека неговата ...
| | веќе видена | слични

Нема повеќе дилеми. Милан е во кинески раце откако претседателот Силвио Берлускони потврди дека клубот добива нови сопственици. Зделката беше најавена уште пред неколку недели, меѓутоа процесот беше „замрзнат“ поради тоа што Берлускони мораше итно во болница за операција на срцето. Првиот човек на „Росонерите“ ја напушти болницата и првите зборови кон новинарите му беа дека Милан ќе добие нови сопственици и дека клубот е во сигурни раце бидејќи новите газди ветија големи вложувања и добри засилувања. „Го продадов Милан, но сакам 400 милиони за нови засилувања“, изјави Берлускони. Кинеските инвеститори, предводени од Робин Ли, еден од најбогатите бизнисмени во Азија, ќе платат околу 750 милиони евра за 80% од акциите на клубот, а во таа сума се и долговите, а Берлускони ќе остане како претседател на клубот во наредните три години по што Кинезите ќе можат да ги откупат преостанатите 20%. „Го дадов Милан на луѓе кои можат да го вратат таму каде што припаѓа, на врвот на италијанскиот, европскиот и светскиот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Поранешниот италијански премиер и долгогодишен претседател на Милан, Силвио Берлускони денеска потврди дека го продал славниот фудбалски клуб на кинески инвеститори. – Да, го продадов Милан. Меѓутоа, сакам новите сопственици во следните две години да потрошат 400 милиони евра за трансфери. Тие се важна организација со државен капитал. Го продадов Милан на група која може да го врати клубот на прво место во Италија, Европа и светот, истакна Берлускони. Берлускони беше на чело на Милан од 1986 година, а „росонерите“ во тој период освоија 29 трофеи, од кои пет во Лига на шампиони и осум во Серија А.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОФИЦИЈАЛНО – Милан е продаден!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: