Напаѓачот од Мелбурн е познат криминалец со екстремистички врски

Осомничениот терорист кој уби еден маж и зеде како заложник една жена во Мелбурн е идентификуван како Јакуб Kајре. Полицијата го третира случајот како терористички чин, а терористичката Исламска држава презеде одговорност за нападот, пренесува „Хералд сан“. Властите предупредија дека ИД често презема одговорност за вакви акти, но дека нема докази дека Kајре дејствувал по порака примена од странство. - Овој терористички напад извршен од страна на познат криминалец, маж кој неодамна бил пуштен на условно, е шокантен, кукавички криминал - истакна австралискиот премиер Малколм Турбул. Австралиските медиуми пренесуваат дека Kајре ~ бил познат на антитерористичката полиција и бил на условна слобода. Судските документи откриваат дека Kајре во Австралија пристигнал преку кениски бегалски камп заедно со баба му и дедо му и имал отежнати односи со родителите кои се доселиле подоцна. Тој не завршил училиште и бил наркоман и алкохоличар. Според австралиските власти, Kајре бил криминалец и осомничен терорист со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германската полиција го упасила наводниот адмнистратор на еден од сајтовите „даркнет“. За овој сајт има основано сомнение дека преку него е извршена набавка на оружје. Со тоа оружје е извршен нападот на шопинг центарот во Минхен во 2016 година, во кој е убиено девет лица./ Loading...
| | веќе видена | слични

30-годишниот осомничен е уапсен откако истрагата дошла до скриен форум со 20.000 регистрирани корисници, кои вршеле размена на оружје и дрога, соопшти денеска обвинителството. -Продажбата на оружјето користено во нападот во Минхен на 22 јули 2016. година е изведена на оваа платформа, изјавија обвинителите. Во тој напад, 18-годишниот напаѓач изврши самоубиство откако во масакрот уби девет луѓе, а повреди 27.
| | веќе видена | слични

Германската полиција уапсила наводен администратор од една веб страница од даркнетот, откако била извршена набавка на оружје за напад во шопинг центар во Минхен во 2016. година. 30-годишниот осомничен е уапсен откако истрагата дошла до скриен форум со 20.000 регистрирани корисници, кои вршеле размена на оружје и дрога, соопшти денеска обвинителството. -Продажбата на оружјето користено во нападот во Минхен на 22 јули 2016. година е изведена на оваа платформа, изјавија обвинителите. Во тој напад, 18-годишниот напаѓач изврши самоубиство откако во масакрот уби девет луѓе, а повреди 27.
| | веќе видена | слични
3 копии

Австралиската полиција уапси 25-годишен маж, под обвинение дека доставил огнено оружје, користено во терористички напад во вторникот во станбена зграда во предградие на Мелбурн, во кој бегалец од Сомалија уби маж и задржа една жена како заложник, пред да биде застрелан од силите за безбедност. Одговорноста за нападот, извршен од 29-годишниот Јакуб Хајре, ја презеде групата Исламска држава (ИД). Полицијата во државата Викторија соопшти дека против мажот, кој е уапсен денеска се покренати обвиненија по четири прекршувања за законот и тој ќе биде изведен пред суд на 14 јуни.
| | веќе видена | слични

Одговорноста за нападот, извршен од 29-годишниот Јакуб Хајре, ја презеде групата Исламска држава (ИД). Полицијата во државата Викторија соопшти дека против мажот, кој е уапсен денеска се покренати обвиненија по четири прекршувања за законот и тој ќе биде изведен пред суд на 14 јуни.
| | веќе видена | слични

Тренерот во овој гимнастичаркси клуб од источен Лондон вели дека Јоусеф бил популарен, опуштен и кул. Откако се случил терористичкиот напад во Лондон минатиот викенд, во медиумите константно се пишува за напаѓачите кои го извршиле овој крвав масакр. За еден од нив се појавила најнова информација дека во еден гимнастичарски клуб тренирал деца, пишува The Sun . Шефовите го вработиле Јоусеф без претходна проверка. Вчера раководителите на британската гимнастика истражувале како е можно еден екстремист да работи со деца. Тренерот во овој гимнастичарски клуб од источен Лондон вели дека Јоусеф бил популарен, опуштен и кул. Антитерористичките служби сега се во контакт со клубот и ги бараат сите потребни податоци кои тој клуб ги поседува. Еден извор од овој клуб рекол дека е навистина неверојатно дека планирал ваков терористички напад, додека минувал време со деца. "Сега сме загрижени за тоа што им го зборувал на нашите деца и дали се обидувал на нив да ги пренесе своите отровни ставови. Мислам дека можевме да ...
| | веќе видена | слични

Заканата од тероризам денес е многу поголема и поразлична и затоа е потребна радикална промена во стратегијата за запирање на џихадистичките напади, порача британската полиција по најновиот напад викендот во Лондон, во кој тројца терористи со комби и со ножеви убија седум лица и ранија речиси 50 други. Некои безбедносни експерти сметаат дека одговор на овој вид тероризам е можеби израелскиот модел. Исламистичките терористи честопати извршуваа напади со возила во Израел, но тие драстично се намалија откако на улиците е зголемено присуството на припадниците на безбедносните служби во цивилна облека, кои веднаш стрелаат во напаѓачите без намера да уапсат, пишува „Вечерњи лист“.- Со вакви напади се создава општа паника во општеството. Нападот може да почне каде и кога било. Нема предупредувања, зашто секој би можел да биде напаѓач само што ќе го сврти клучот, ќе притисне на педалата за гас и возилото ќе го насочи кон пешаци на улица. Тоа е целта на напаѓачите, да внесат психоза и чувство на страв во општеството ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напаѓачот од Мелбурн е познат криминалец со екстремистички врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: