Папата во посета на Хрватска

3 копии

Папата Бенедикт XVI денеска треба да допатува во дводневна посета на Хрватска, при што се најавува дека центарот на Загреб ќе биде целосно блокиран од безбедносни причини Предвидено е папапата во Загреб да има протоколарни средби со државниот врв на Хрватска, но главниот настан ќе биде средбата со околу 700 претставници на јавниот живот во Хрватска, каде што е предвидено и негово обраќање. Дел од хрватските медиуми со денови полемизираат за тоа кој бил повикан, а кој не, на средбата со папата. Притоа се критикува Хрватската бискупска конференција, којашто е организатор на настанот, бидејќи не е повикан поранешниот претседател Стипе Месиќ , а повикан е контроверзниот пејач Марко Перковиќ Томсон , чии настапи се проследени со усташки песни и усташка иконографија. На бдеењето со младите во вечерва на Плоштадот „Бан Јелачиќ“ се најавува присуство на 50 илјади млади лица, додека во недела на загрепскиот Хиподром се очекува папата да го поздрават околу 300 илјади верници. Актуелниот папа веќе двапати ја ...
| | веќе видена | слични

Викендов папата Бенедикт Шеснаесетти беше во посета на Хрватска, каде што освен државниот и општествениот врв, го пречекаа и над 300 илјади верници Бенедикт Шеснаесетти за прв пат откако е избран за папа, престојуваше во дводневна посета на Хрватска со цел да ги поддржи намерите на државата за членство во Европската унија. Претходниот папа Јован Павле Втори трипати ја посети Хрватска по прогласувањето самостојност. Во саботата папата по средбата со претседателот Иво Јосиповиќ и премиерката Јадранка Косор, служеше миса со млади верници на плоштадот Бан Јелачиќ, а вчера, на последниот ден од посетата на поглаварот на Римокатоличката црква на Хрватска се одржа свечена миса по повод Националниот ден на хрватските католички семејства. Поглаварот на Римокатоличката црква, во оваа пригода ги поздрави и благослови на нивните јазици верниците од Македонија, Словенија, Србија, Унгарија, Албанија и Германија. На мисата која се одржа на загребскиот хиподром, каде папата пристигна во лимузина и со многу силно ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти денеска на свечената миса на загребскиот хиподром по повод Националниот ден на хрватските католички семејства, ги поздрави и благослови на нивните јазици верниците од Македонија, Словенија, Србија, Унгарија, Албанија и Германија. “Драги семејства, не плашете се! Господ го сака семејството и е блиску до вас“, порача папата во своето обраќање пред верниците, по што одржа молитва. На мисата која се одржа на загребскиот хиподром, според првичните проценки, присуствуваа околу 300.000 верници. Програмата на загребскиот хиподром траеше од три часот изутринава, а во текот на ноќта и утрината се собраа огромен број луѓе, меѓу кои и околу 9.500 млади верници кои синоќа беа на молитвеното бдеење со папата, на кое присуствуваа околу 25.000 млади луѓе. Со денешната миса на загребскиот хиподром поглаварот на Римокатоличката црква ја заврши дводневната посета на Хрватска.
| | веќе видена | слични

Денеска (5.6.) во Загреб завршува дводневната посета на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти. На мисата на загрепскиот хиподром се собраа близу 400 илјади верници. Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска ја продолжи дводневната посета на Хрватска. Поглаварот на Римокатоличката црква денот го започна со служење свечена миса по повод Националниот ден на хрватските католички семејства. На мисата, која се одржа на загрепскиот хиподром, учествуваа околу четиристотини илјади верници. Меѓу другото, тој истакна: „Денеска сум тука за да ја зацврстам вашата верба во Бога. Но, истовремено и вие ми ја дарувате истата таа верба, збогатена со вашите искуства, радости и маки“, рече Бенедикт Шеснаесетти. Тој ги благослови и верниците во Словенија, Србија, Македонија, Романија, Албанија и Германија. Поддршка за приемот на Хрватска во ЕУ Поглаварот на Римокатоличката црква првпат престојува во официјална посета на Хрватска. Тој вчера се сретна со претседателот на државата Иво Јосиповиќ и премиерката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Примерот и дочекот на папата Бенедикт Шеснаесети во Хрватска беше извонреден, како од граѓаните, така и од државните авторитети, соопшти денеска началникот на Одделот за печат на Светата столица, Федерико Ломбарди. Претседателот на републиката и соте членови на владата срдечно го дочекале Светиот татко, а тој тоа го почувствувал, посочува Ломбради. „Тие учествувале на сите средби кои досега ги оствари папата: на средбата со интелектуалците и претставниците на општествениот, културниот и спортскиот живот, одржана во ХНК, потоа со младите на плоштадот „Бан Јелачиќ“, каде што се собраа околу 30.000 млади луѓе“, рече Ломбарди на денешната прес-конференција. Според оценките на Ломбарди, на денешното обраќање и миса на папата на загрепскиот Хиподром се собрале околу 400.000 луѓе.
| | веќе видена | слични

На мисата според првичните проценки, се собрале околу 300.000 верници. Папата на хиподромот пристигна во лимузина и со многу силно обезбедување. Програмата на загребскиот хиподром трае од три часот изутринава, а во текот на ноќта и утрово се собрале огромен број луѓе, меѓу кои и околу 9.500 млади верници кои синоќа беа на молитвеното бдеење со папата, на кое присуствуваа околу 25.000 млади луѓе. Вчерашниот прв ден од посетата на папата помина без инциденти, освен еден лажен телефонски повик со закана. Загребската полиција соопшти дека вчера биле приведени 28 лица, од кои 24 странски државјани поради проверка на нивниот влез и престој во Хрватска, додека четворица Хрвати биле приведени поради утврдување на идентитетот. По извршените проверки сите биле ослободени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Вториот, последен ден од посетата на Хрватска поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти го започна со служење свечена миса по повод Националниот ден на хрватските католички семејства. На мисата која се одржува на загребскиот хиподром, според првичните проценки, се собрале околу 300.000 верници. Папата на хиподромот пристигна во лимузина и со многу силно обезбедување. Програмата на загребскиот хиподром трае од три часот изутринава, а во текот на ноќта и утрово се собрале огромен број луѓе, меѓу кои и околу 9.500 млади верници кои синоќа беа на молитвеното бдеење со папата, на кое присуствуваа околу 25.000 млади луѓе. Вчерашниот прв ден од посетата на папата помина без инциденти, освен еден лажен телефонски повик со закана. Загребската полиција соопшти дека вчера биле приведени 28 лица, од кои 24 странски државјани поради проверка на нивниот влез и престој во Хрватска, додека четворица Хрвати биле приведени поради утврдување на идентитетот. По извршените проверки сите биле ослободени.
| | веќе видена | слични

Папата во посета на Хрватска „Хрватска и припаѓа на Европа“, изјави Папата уште во авионот на патот кон Загреб со кој претпладнето од Рим полета за аеродромот Плесо. Папата Бенедикт XVI на хрватски јазик се заблагодари на срдечните зборови за добредојде на претседателот Јоспович, а на Хрватска и посака мир и напредок. „Срдечно ја поздравувам љубената хрватска земја и како наследник на апостолот Петар, со голема прегратка ги прегрнувам сите нејзини жители“, изјави Папата. „Ви благодарам господине Престедател на срдечните зборови за добредојде и изразувам најдобри желби за виосокатѕа должност што ви е доверена, како и за мир и напредок на целата земја“, рече поглаварот на Римокатоличката црква. Тој на италијански јазик потсети на трите посети на својот претходник, папата Јован Павле Втори на Хрватска и се заблагодари на „долгата историја што ги поврзува Светата стол со Хрватска“. Папата Бенедикт XVI својот говор го заврши сна хрватски јазик заблагодарувајќи им се на сите кои учествувале во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Папата Бенедикт Шеснаесетти слетал утрово на загребскиот аеродром “Плесо“. Авионот со кој патувал Папата бил украсен со хрватско и ватиканско знаме, на аеродромот бил пречекан со пригодна свеченост, а во текот на денот се очекува да се сретне со хрватската премиерка Јадранка Косор и со претседателот Иво Јосиповиќ и да одржи молитва на гробот на Алојз Степинца, пишува хрватски “Дневник“. Папата ќе оствари средба со хрватскиот државен врв и истакнати поединци, но и ќе извршува верски обреди, а Загреб во меѓувреме ќе биде под полициска опсада, возењето и паркирањето во центарот на градот е забрането, а голем број линии од јавниот сообраќај се пренасочени. По дочекот на аеродромот “Плесо“ папата разговараше со претседателот Иво Јосиповиќ во неговото седиште. По средбата со Јосиповиќ, папата во ватиканската амбасада ќе ја прими и премиерката Косор. Попладне во Хрватскиот театар ќе биде приредена средба на папата со претставници на цивилните друштва, луѓе од светот на науката, политиката, културата и бизнис ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Папата Бенедикт Шеснаесетти отпатува во дводневна посета на Хрватска со цел да ги поддржи намерите на државата за членство во Европската унија. Тоа ќе биде негова прва посета на Хрватска. Претходниот папа Јован Павле Втори трипати ја посети Хрватска по прогласувањето самостојност. Бенедикт ќе се врати во Ватикан в недела. Загрепската полиција соопшти дека жителите на главниот град на државата ги чека „вонредна состојба“ во сообраќајот поради посетата на папата Бенедикт Шеснаесетти. Со програмата за посетата, предвидено е папата по средбата со претседателот Иво Јосиповиќ и премиерката Јадранка Косор в сабота да служи миса со млади верници на плоштадот Бан Јелачиќ. Поради тоа, центарот на градот ќе биде блокиран, а продавници, угостителски објекти и институции ќе бидат затворени. На жителите ќе им биде забрането излегување на балкони и појавување на прозори. Проценките се дека посетата на папата ќе чини 14 милиони куни (1,88 милиони евра), пари кои половина ќе ги плати државата и половина Католичката црква. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 397 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 79 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е штетен и ќе предизвика далекусежни последици по Република Македонија. Дополнителен проблем е што законот е донесен на начинот на кој ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папата во посета на Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: