Активистки на ФЕМЕН киднапирани и малтретирани во Белорусија

Три Украинки, припаднички на движењето ФЕМЕН, кои се прославија по „топлес“ протестите тврдат дека биле киднапирани и малтретирани од припадници на белоруските тајни служби. Како што е објавено на нивната интернет страница, трите активистки изчезнале во понеделникот откако протестирале (топлес) пред седиштето на белоруската тајна служба. Подоцна биле оставени „некаде“ во Белорусија, но сепак на крајот спасиле жива глава. “Прво ни ги врзаа очите, а потоа нѐ пикнаа во некое возило. Подоцна нѐ соблекоа голи, нѐ полија со масло и се закануваа дека ќе нѐ запалат или дека ќе не избодат со нивните ножеви,со кои подоцна ни ги исекоа косите“ сведочи една од киднапираните активистки, пренесува Русија Денес. На крајот ги оставиле голи и без документи во некоја шума. Девојките на крајот успеале да дојдат до некое село, каде се јавиле и побарале помош. Разбрале дека се некаде „длабоко“ во Белорусија. На крајот, помош добиле од амбасадата на Украина во Минск. Никој во Белорусија официјално не е запознаен за киднапирањето ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Украинската феминистичка организација „Фемен“, позната по тоа што нејзините припаднички протестираат топлес, соопшти дека белоруската полиција злоставувала три нејзини припаднички. Тие тврдат дека за време на топлес-протестот во белоруската престолнина Минск, полицајците им ги врзале очите, ги одвеле во шумата, ги полеале со масло и ги натерале да се соблечат голи. Полицајците наводно им се заканувале дека ќе ги запалат, дека ќе им ги исечат косите со нож, а целото малтретирање би требало да биде забележано на видео-снимка, по што жените биле оставени голи во шумата, без никакви документи. Пеш потоа стигнале во најблискиот град каде побарале засолниште. Причината за нивниот протест во Минск беше првата годишнина од повторниот избор на Александар Лукашенко за претседател, на изборите за кои опозицијата тврди дека биле наместени. Членките на „Фемена“ барале слобода за политичките затвореници во Белорусија. Амбасадата на Украина во Минск одби да ги потврди тврдењата на „Фемена“, но BBC наведе дека дипломатот ќе ...
| | веќе видена | слични

Украинската феминистичка организација „Фемен“, позната по тоа што одржувала протести со разголени активисти, соопшти дека белоруската полиција малтретирала три нејзини членки. Тие тврдат дека на топлес-протестот во Минск, главниот град на Белорусија, полицајците им ги врзале очите, ги одвеле в шума, ги полеале со масло и ги натерале да се соблечат голи Притоа, полицајците им се заканувале дека ќе ги запалат и со нож им ги исекле косите, а целото малтретирање би требало да е забележано на снимка. По ова, трите жени биле оставени голи во шумата, па пешки отишле до блиското гратче каде што побарале помош. Причина за нивниот протест во Минск била првата годишнина на повторниот избор за претседател на Александар Лукашенко, на изборите за кои опозицијата тврди дека биле наместени. Активистките на „Фемен“ барале слобода за политичките затвореници во Белорусија. Портпаролот на белоруските сили за безбедност одби да го коментира настанот и рече само дека однесувањето на жените било провокација.
| | веќе видена | слични

Три феминистки од Украина кои со голи гради протестирале против Александар Лукашенко во Минск, тврдат дека дури сега се вратиле во Киев бидејќи биле киднапирани. Членките на радикалната феминистичка група ФЕМЕН исчезнале по протестот во понеделникот. Претставници од ФЕМЕН во вторникот изјавиле дека три членки се киднапирани и однесени во шума, а таму припадници на КГБ ги соблекле голи ги полиле со бензин и им се заканувале дека ќе ги запалат. "Сигурни сме дека се работеше за КГБ агенти. Не удираа и не застрашуваа крајно професионално", изјавила директорката на ФЕМЕН, Ана Гутсола. "Можат да тврдат што сакаат, но нашите луѓе не ги допреле. Ова е само една провокација.", рекол шефот на КГБ, Вадим Зајцев. Активисти од групата за човекови права наведуваат дека повеќе од 60 лица се уапсени во Белорусија поради, како што велат, одбележување на минатогодишните изборни нерегуларности.
| | веќе видена | слични

Во Белорусија пронајдени трите активистки на Фемен, кои тврдат дека од Минск ги киднапирале белоруски тајни агенти. Трите активистки на Фемен. Текстови на слична тема Со голи гради до повеќе права Белорусија на работ Почетокот на крајот на СССР Револуција преку социјалните мрежи во Белорусија Изгубени во транзицијата Мултимедија Фотогалерија Активистки на Фемен киднапирани во Белорусија Фотогалерија Необична подршка за опозицијата во Русија Белоруската полиција ги пронајде трите активистки од украинската организација за човекови права Фемен, кои биле киднапирани и терориризирани од припадници на безбедносните сили на Белорусија, откако протестираа во Минск против претседателот Александар Лукашенко. Од Фемен тврдат дека нивните членки биле одведени во шума и малтретирани. Тие се живи, но не се во добра состојба. Многу се исплашени. Ги возеле во автомобил цела ноќ, ги одвеле во шума, ги полеале со бензин и им се заканувале ...
| | веќе видена | слични

Киднапирани, со заврзани очи, соблечени голи, полеани со бензин и оставени во шума. Три активистики на украинската организација Фемен позната по топлес протестите тврдат дека минале низ ваква голгота која во режија на белоруската тајна служба, додека престојувале во главниот град Минск на протести по повод годишнината од реизборот на Александар Лукашенко за претседател. Девојките тврдат дека белоруските агенти им се заканиле и дека живи ќе ги запалат и притоа со нож им ги отсекле косите. Се спасиле така што пешки дошле до селата во околината. Белоруските безбедносни служби одбиваат да ги коментираат тврдењата на Фемен, единствено нарекувајќи го нивниот протест провокација. Шест новинари беа уапсени вчера во Минск само затоа што известувале од истиот протест. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 148 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Активистки на ФЕМЕН киднапирани и малтретирани во Белорусија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: