Свет - Русија и ја исклучи струјата на Белорусија

Русија вчера ја запре испораката на електрична енергија до Белорусија поради неплатен долг за претходна испорака на електрична енергија, соопшти руската компанијата „Интер РАО“. Ваквиот потег на руската компанија следува откако завчера изутрина истече рокот што му беше даден на Минск. Според рускиот печат, долгот на Белорусија кон Москва почна да расте уште од март годинава и сега изнесува околу 300 милиони евра. Иако руската електрична енергија задоволува само 10 проценти од потребите на Белорусија, сегашниот прекин создава огромен притисок врз Белорусија, која се соочува со најголемата финансиска криза по падот на СССР. Земјата неодамна ја девалвираше националната валута, потег што предизвика паника за луѓето да почнат да прават колони пред менувачниците и масовно да купуваат основни животни намирници. Според Људмила Зенкович од белоруското Министерство за енергија, се уште не е јасно кога земјата ќе биде во состојба да го плати долгот. Москва неодамна и даде итен заем од 800 милиони долари на Белорусија ...
| | веќе видена | слични

Белорусија и’ плати на Русија дел од долгот за електрична енергија, откако Москва, заради доцнењето на исплатата и’ ја “исече струјата“. Во вторникот истече рокот во кој Белорусија требаше да го плати долгот, а сега затоа што плати еден дел, се очекува руската електро енергетска компанија “Интер РАО“ да ја приклучи на мрежата. Долгот на Белорусија за увезена електрична енергија расте од март и достигна 1,5 милијарди руски рубљи, или околу 37 милиони евра. Од долгот за електрична енергија, Белорусија плати рата од 600 милиони рубљи, или околу 14,9 милиони евра. “Интер РАО“ соопшти дека електричната енергија ќе биде приклучена во наредните денови. Белорусија, која од Русија увезува 12 отсто од потребите за електрична енергија, е во тешка економска криза, а неодамна девалвацијата на валутата предизвика масовни демонстрации, панично купување стока и долги редици пред менувачниците. Русија е главен спонзор и сојузник на Белорусија, но во последните неколку години постепено ги укина ...
| | веќе видена | слични

Останато

„И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски добро знаеја дека Никола Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и сепак ...
сите 264 | | | веќе видена

Неколкуте поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои беа исклучени после случувањата во Собранието и прифаќањето на уставните измени, за ТВ21 рекоа дека последните ...
сите 53 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Русија и ја исклучи струјата на Белорусија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: