Четири жртви во престрелка во Белгија


Во престрелка во белгискиот град Лиеж денеска загинаа четири лица. Вооружен маж убил тројца луѓе, меѓу кои двајца полицајци, пред да биде застрелан од безбедносните сили. Во центарот на градот Лиеж во Белгија, денеска претпладнето маж истрелал повеќе куршуми врз полицајци, убивајќи двајца од нив, како и совозач на еден автомобил, по што се забарикадирал во едно училиште и зел еден заложник, јавува белгиската новинска агенција Белга, повикувајќи се на полициски извори. Специјална полициска единица потоа го застрелала напаѓачот. За неговите мотиви засега ништо не е познато. Белга јавува дека истрелите во градскиот центар се чуле околу 10 часот и 30 минути. Напаѓачот, откако убил три лица, успеал да се засолни во блиската гимназија, каде за заложник зел една чистачка. Специјалната полициска единица кратко потоа успеала да го убие. Учениците во гимназијата во Лиеж се на безбедно, изјави градоначалникот на Лиеж, Вили Демајер. Во инцидентот се повредени двајца полицајци. Белгискиот министер за внатрешни рабпти Жан ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Белгискиот министер за внатрешни работи, Жан Жамбон, денеска изјави дека напаѓачот, кој во Лиеж вчера уби три лида, ноќта пред нападот убил уште едно лице. Жамбон за телевизијата РТЛ рекол дека напаѓачот идентификуван како Бенјамин Херман, извршил уште едно убиство претходната ноќ. Тој потврдил дека жртвата е поранешен затвореник, кој поминал извесно време во затвор со Херман. „Ројтерс“ пренесува дека Херман се радикализирал во затворот, каде што преминал во ислам. Во Белгија ставањето затвореник на листата на државна безбедност како осомничен за радикализиран не е автоматски поврзано со сите полициски или затворски служби, велат експертите. Тој сега бил по 14 пат привремено пуштен од затвор, што требало да му помогне да се реинтегрира во општеството во 2020 година, рекол министерот за правда, Коен Гринс.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полициски извори откриваат дека напаѓачот на терористичките напади во Лиеж, Бенжамин Херман, додека бил во затвор, контактирал со насилно радикализирани луѓе, меѓу кои и братучедот на браќата Ел Бакрауи, кои ги поставија бомбите на аеродромот и во метро станицата во Брисел на 22 март 2016. Истрагата што се води од страна на федералното обвинителство на Белгија за нападите во Лиеж на 29 мај открива дека Херман бил во контакт со најмалку две лица осомничени за „насилна радикализација“. Властите се сомневаат овие две лица влијаеле врз терористот од Лиеж за време на неговиот престој во затворот во Лантен. Едното лице, кое се смета за крајно опасно и е под посебен надзор, е 31-годишниот Јасин Диби, осуден на 32 години затвор. Осуден е за насилни кражби, за поседување нелегално оружје, како и за повеќе обиди за бегство од затвор, напад со нож врз затворска чуварка и шверц со оружје во затвор. Биди е пријател од детство со браќата Ибрахим и Калид Ел Бакрауи кои на 22 март 2016 се разнесоа на бриселскиот аеродром и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Терористичката група Исламска Држава (ИД) презеде одговорност за нападот во Лиеж, што се случи вчера и во кој четири лица беа убиени, меѓу кои и напаѓачот Бенжамин Херман. ИД ова го соопштија преку нивното џихадистичко пропагандно гласило “Амак“. – Напаѓачот во Лиеж е војник на Исламската Држава“ се наведува во соопштението на ИД- јавија белгиските медиуми.
| | веќе видена | слични

Терористот кој во Лиеж уби две полицајки и минувач извршил уште едно убиство ден пред нападот, пишува ББЦ. Од Министерството за внатрешни работи изјавиле дека напаѓачот Бенџамин Херман ноќта пред нападот во Лиеж убил поранешен затвореник кој го запознал во затвор. Според извештајот, Херман 30-годишниот дилер го убил со повеќекратни удари со чекан. Двете полицајки кои ги уби наредниот ден идентификувани се како Сораја Белкасеми и Лусил Гарсија. Третата жртва е студент. Обвинителите изјавиле дека случајот го водат како „терористичко убиство“. Пред да го убие полицијата, Херман во блиското училиште ја заробил хигиеничарката, која за белгиските медиуми изјавила дека упаднал во училиштето ѝ и поставил две прашања, дали е муслиманка и дали го почитува рамазан. Откако му потврдила, и рекол дека нема да ја повреди. Службени лица изјавиле дека напаѓачот при нападот неколку пати извикал Алаху Акбар. Тој во понеделникот привремено бил пуштен од затвор каде бил поради кражба и прекршоци во врска со дрога.
| | веќе видена | слични
2 копии

Белгиското обвинителство смета дека вчерашниот напад во Лиеж, во кој беа убиени и двајца полицајци, има терористичка заднина. Сите факти со кои се располага досега укажуваат на терористички акт, а напаѓачот од Лиеж се сомничи и за извршување на уште едно убиство, соопшти денеска државното обвинителство на Белгија. Човек кој е идентификуван како 31-годишен Белгиец, Бенјамин Херман вчера во центарот на белгискиот град Лиеж нападна со нож од зад грб две полицајки, а со одземеното службено оружје ги уби двете службенички, како и едно лице во паркирано возило во близина. Потоа вооружениот напаѓач зеде за заложник една жена во блиското училиште, а полицијата во престрелката што следеше и во која се ранети уште двајца полицајци, успеа да го убие. Начинот на постапување на напаѓачот, неговите извици „Алах е голем“, како и контактите во исламистичкото милје укажуваат на терористичка мотивација, изјави Венке Роген, портпарол на обвинителството. Името на атентаторот од Лиеж било споменато низ извештаите во врска со ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот кој вчера пукаше во градот Лијеж и уби три лица, идентификуван е како Бенјамин Херман (36), а се утврди дека само ден претходно е пуштен од затвор, наведоа белгиските медиуми. Херман издржувал повеќе затворски казни, но не бил познат по радикализмот, додека другите затвореници го опишуваат како „насилна личност на маргините“, пренесува весникот Либр Белжик. Истражителите моментално испитуваат дали Херман се радикализирал во затворот, што е чест случај. Погледнете го моментот кога е погоден убиецот: Moment #liège terrorist is shot by police: pic.twitter.com/hpNRDYzTnk — SourceWatch Éire (@SourceWatchEire) May 29, 2018 По вчерашното пукање во Лиеж, белгискиот Совет за национална безбедност денеска ќе одржи итна седница. Во меѓувреме, белгиското обвинтиелство денешното убиство на двајца полицајци и случајниот минувач во Лиеж го оцени како терористички инцидент, соопшти локалниот јавен обвинител, прецизирајќи дека се убиени две жени полицајки. Напаѓачот ги нападнал од грб со нож, при што на едната и ...
| | веќе видена | слични

Жамбон за белгиската телевизија „RTL” изјави дека Бенјамин Херман “извршил уште едно убиство претходната ноќ“. Тој потврдил дека жртвата е поранешен затвореник, кој поминал извесно време во затвор со Херман. „Ројтерс“ пренесува дека Херман се радикализирал во затворот, каде што преминал во ислам. Тој сега бил по 14 пат бил привремено пуштен од затвор, што требало да му помогне да се реинтегрира во општеството во 2020 година, рекол министерот за правда, Коен Гринс.
| | веќе видена | слични

Човекот кој смртно застрела двајца полицајци и еден цивил вчера во Лиеж, претходниот ден убил уште еден човек, рече белгискиот министер за внатрешни работи Јан Јамбон. Министерот денеска изјави дека напаѓачот, кој беше идентификуван како Бенџамин Херман „извршил убиство ноќта пред нападот“. Убиениот бил поранешен затвореник кој отслужувал казна заедно со Херман. Херман се товари дека го убил мажот во понеделникот вечерта, удирајќи го со тап предмет по главата. Херман (31) беше убиен во престрелка со полицијата вчера, откако избоде две припаднички на полицијата, им ги одзеде службените оружја и потоа ги застрела. Исто така смртно застрела човек кој седел во автомобил паркиран во близина на местото каде што се случи инцидентот. Жртви во нападот беа полициските службенички Сораја Белкасеми и Лусил Гарсија, и цивилот Сирил Вангрикен Белгиските служби за безбедност отворија истрага за тероризам за вчерашните напади. Очевидци велат дека напаѓачот од Лиеж бил облечен во црно и носел ранец. На снимките што ги ...
| | веќе видена | слични

Властите информираат дека постои сомнеж дека се „радикализирал“ на насилен начин во затвор. Тој бил затворен за кражба, насилство и употреба на дрога. Федералното обвинителство на Белгија утрово соопшти дека нападот во Лиеж вчера се третира како терористички, властите оценуваат дека методите на напаѓачот соодветствуваат со она што го препорачува ИД во своите пропагандни видеа. Напаѓачот, Бенжамин Херман, Белгиец, роден на 12 јануари 1987, вчера нападна две полицајки со нож по што им го украл службеното оружје. Ова, според портпаролот на обвинтелството, е токму она што Исламската Држава го препорачува во своите пропагандни видеа на интернет. Херман во повеќе наврати извикал „Алаху Акбар“ за време на нападот. Властите информираат дека постои сомнеж дека се „радикализирал“ на насилен начин во затвор. Тој бил затворен за кражба, насилство и употреба на дрога. Белгиските медиуми вчера пренесоа и изјава на друг затвореник кој добро го познавал и потврди дека Херман станал Муслиман и ја практикувал исламската вера ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четири жртви во престрелка во Белгија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: