Челзи ја освои шампионската титула во Премиер лигата


2 копии

Бирмингем - Екипата на Челзи ја освои шампионската титула во Премиер лигата, откако синоќа во натпревар од 37. коло ја совлада екипата на ВБА со 1:0 на гостински терен. Стрелец на победничкиот гол беше Мичу Батшуаи во 82.минута. Ова за „сините“ од Лондон е вкупно шеста титула шампион на Англија. Челзи има недостижни 10 бодови предност пред Тотенхем. На вториот натпревар одигран синоќа од оваа рунда Евертон го совлада Вотфорд со 1:0 со голот на Рос Баркли. Денеска се играат пет натпревари од ова коло: Манчестер Сити – Лестер, Бурнемут – Барнли, Мидлсброу – Саутемптон, Сандерленд – Свонси и Стоук – Арсенал. Во недела на програма се дуелите: Кристал Палас – Хал, Вест Хем – Ливерпул и Тотенхем – Манчестер Јунајтед. Табела: Челзи 87 бодови, Тотенхем 77, Ливерпул 70, Манчестер Сити 69, Арсенал 66, Манчестер Јунајтед 65, Евертон 61,...
| | веќе видена | слични

Одличниот голман во Челзи пристигна во 2011 година, па беше испратен во Атлетико Мадрид, каде што три години помина на позајмица. Мурињо го врати во Челзи и веднаш стана прв голман и од тогаш е неприкосновен помеѓу стативите на лондонската екипа. Деталите околу новиот договор на Куртоа со управата на Челзи уште не се познати.
| | веќе видена | слични

Управата на лондонскиот фудбалски клуб Челзи започна преговори со Тибо Куртоа за продолжување на соработката. Одличниот голман во Челзи пристигна во 2011 година, па беше испратен во Атлетико Мадрид, каде што три години помина на позајмица. Мурињо го врати во Челзи и веднаш стана прв голман и од тогаш е неприкосновен помеѓу стативите на лондонската екипа. Деталите околу новиот договор на Куртоа со управата на Челзи уште не се познати.
| | веќе видена | слични

Англија | Последното коло од Премиерлигата треба да ги даде последните патници во Лигата на шампионите, за две позиции се борат дури три екипи... Овој викенд ќе заврши сезоната во Премиерлигата, на врвот и на дното се е јасно. Челси е шампион, а во понизок ранг се селат Сандерленд, Мидлзбро и Хал. Останува само уште да се дефинира списокот на екипи кои ќе изборат настап во Лигата на шампионите. За две места аспирираат три гиганти: Арсенал, Манчестер Сити и Ливерпул. Откако вчера славеа над ВБА, „Граѓаните“ во последното коло влегуваат како трети на табелата. Со победа на гостувањето кај Ватфорд, Манчестер Сити ќе го задржи ова место и ќе игра директно во групната фаза од Лигата на шампионите. Со реми, избраниците на Пеп Гвардиола би можеле да завршат како четврти доколку Ливерпул освои три бода. Пораз ја отвара вратата Арсенал да се протне до топ четири пласман доколку „Топчиите“ забележат висока победа. Ливерпул е на четвртата позиција и со победа над Мидлзбро, избраниците на Јирген Клоп ќе обезбедат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Екипите на Арсенал и на Манчестер Сити остварија победи на синоќа одиграните дуели од Премиер лигата. Двата тима освоија нови три бодови важни за врвот на табелата. Овие натпревари од 34.коло беа одложени поради обврските на тимовите во ФА купот. Арсенал пред своите навивачи го совлада Сандерленд со 2:0, а стрелец на двата гола беше Алексис Санчез. Манчестер Сити го совлада тимот на ВБА со 3:1. Головите за домаќините ги постигнаа: Габриел Жезус, Кевин де Бруин и Јаја Туре. Погодокот за ВБА го постигна: Хал Робсон – Кану. Манчестер Сити со новите три бодови се проби на третото место, додека Арсенал е на петтото место со еден бод зад Ливерпул. Вечерва се игра дуелот Саутемптон – Манчестер Јунајтед, а утре е средбата Лестер – Тотенхем. Табела: Челзи 90 бодови, Тотенхем 80, Манчестер Сити 75, Ливерпул 73, Арсенал 72, Манчестер Јунајтед 65, Евертон 61,...
| | веќе видена | слични

По одигрувањето на заостанатите натпревари и победите на Арсенал и Манчестер Сити, пости можност „Топчиите“ да играат плеј-оф меч против Ливерпул за настап во Лигата на шампионите.Премиерлигата за прв пат би можела да види плеј-оф меч за одредување на позицијата на табелата.Во пресрет на последното коло, во битката за топ четири финиш, Манчестер Сити е на третата позиција на табелата со два бода предност пред Ливерпул, а „Црвените“ имаат бод повеќе од петто пласираниот Арсенал.„Граѓаните“ се тие со најголеми шанси за место кое води во најелитното европско натпреварување, и веројатно битката за последниот патник во Лигата на шампионите ќе биде помеѓу Ливерпул и Арсенал.Постои можност „Црвените“ и „Топчиите“ преку плеј-оф меч да решаваат кој ќе игра во Лигата на шампионите.За да се случи тоа, Ливерпул дома ќе треба да загуби од Мидлзбро со 0-2, а Арсенал и Евертон да одиграат 1-1.На тој начин, двата клуба ќе имаат 73 бодови, постигнато 75 погодоци и гол разлика од +33.
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсенал пред своите навивачи го совлада Сандерленд со 2:0, а стрелец на двата гола беше Алексис Санчез. Манчестер Сити го совлада тимот на ВБА со 3:1. Головите за домаќините ги постигнаа: Габриел Жезус, Кевин де Бруин и Јаја Туре. Погодокот за ВБА го постигна: Хал Робсон – Кану. Манчестер Сити со новите три бодови се проби на третото место, додека Арсенал е на петтото место со еден бод зад Ливерпул. Вечерва се игра дуелот Саутемптон – Манчестер Јунајтед, а утре е средбата Лестер – Тотенхем. Табела: Челзи 90 бодови, Тотенхем 80, Манчестер Сити 75, Ливерпул 73, Арсенал 72, Манчестер Јунајтед  65, Евертон 61,... 
| | веќе видена | слични

Последната 38-та рунда ќе ги даде четирите патници во најеминетното клупско натпреварување Лигата на Шампиони, откако Манчестер Сити и Арсенал забележаа победи над ВБА (3-1) односно Сандерленд (2-0) во заостанатите натпревари. „Граѓаните“ рутински се справија со тимот на ВБА победувајќи го на Етихад со 3-1, додека Арсенал на крилата од Алексис Санчез кој постигна два голови во вториот дел ги скротија „црните мачки“ на Емирати. Разликата меѓу овие два тима остана три бодови, но „топчиите“ се доближија на бод од Ливерпул во пресрет на 38-то коло во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Вечерва се одиграа два натпревари од најсилното англиско фудбалско првенство… Екипата на Арсенал на својот стадион „Емирати“ со конечен резултат славеше над Сандерленд. „Топчиите“ ги израдуваа своите фанови со двата голови на чилеанскиот интернационалец Санчез во 72. и 81. минута од средбата. Овие се три важни бода за „топчиите“ кои и понатаму се надеваат дека ќе дојдат до четвртото место кое во квалификациите за Лигата на шампионите. Од друга страна составот на Манчестер Сити е во многу добра позиција која води директно во групната фаза во ЛШ, но не смее да си дозволи пораз во последното коло на гостувањето кај Вотфорд. Денеска на својот „Етихад“ го преслуша ВБА (3:1), по еднаш во листата на стрелците се запишаа Габриел Хесус, де Брујн и Туре, додека поразот на гостите го ублажи Робсон-Кану (87.) Исто така „граѓаните“ се збогуваа пред своите гледачи со клупската легенда Пабло Забалета кој ќе го напушти клубот на крајот од сезоната. Премиерлига, табела: 1.Челзи 90 бодови 2.Тотенхем 80 3.Манчестер Сити 75 ...
| | веќе видена | слични

Алексис Санчез со своите два гола го остави Арсенал да сонува за Лигата на шампионите во последното коло од англиската Премиер лига, во кое сепак работите нема да зависат само од тимот на Арсен Венгер бидејќи победа на Ливерпул против Мидлзброу ќе го остави тимот од Северен Лондон без пласман во најелитното натпеварување по две децении. Арсенал со победата од 2:0 над Сандерленд си овозможи да влезе со математички шанси за пласман во Лигата на шампионите во 38-то коло, а иако имаше безброј шанси, клучната разлика ја направи недоволно подготвениот Алексис кој сепак немаше тешка задача да погоди во 72-та и 81-та минута. Покрај овој дуел, вечерва својот натпевар го играше и Манчестер Сити, а за разлика од Арсенал, тимот на Пеп Гвардиола уште во првото полувреме го скрши отпорот на ВБА. Сити дојде до комотно водство со головите на Жесус и Де Брујн во првиот дел, а прашањето околу победникот го разеши Јаја Туре во 57-та минута. На крајот, почесен гол за ВБА постигна Робсон Кану кој ги постави конечните 3:1, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Челзи ја освои шампионската титула во Премиер лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: