Бектеши: Ако Русија става блокади ќе најдеме други пазари


11 копии

Не навлегувам во тоа дали блокадата на Русија за праските е политичка одлука или не, но ако Русија продолжи со ваквите мерки, Македонија ќе бара други пазари како што се Европската унија со која најмногу соработуваме и државите од регионот. Ова го изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши, по прес-конференцијата за Програмата за конкурентnост. Бектеши напомена дека секоја држава има право да донесува свои одлуки. „Македонија е насочена кон НАТО и ЕУ, а ако Русија става блокади, ќе бараме нови пазари. Имајќи предвид дека најмногу соработуваме со ЕУ која е и нашиот трговски партнер, како и со нашите соседи, ќе најдеме други пазари“, истакна Бектеши.
| | веќе видена | слични
4 копии

Не може со сигурност да се каже која е конкретната причина за зголемиот број на банкротирани фирми во минатата година. Министерството за економија нема направено измени во регулативата во 2016. и 2017. година. Министерот за економија, Крешник Бектеши вели дека политичката криза е една од можните причини за овој раст. – Што се однесува до постапката за влез и излез од пазарот, таа ја води Централниот регистар. Имајќи ја предвид и постапката за бришење на нефункционалните компании од страна на Централниот регистар на Република Македонија. И тоа може да биде една од причините, вели Бектеши. Народната банка на Република Македонија во извештајот за финансиска стабилност за минатата година објави дека бројот на затворени фирми се зголемил од 2,1 на 3,2 отсто во однос на 2016. година.
| | веќе видена | слични
6 копии

Првите 20 милиони денари поддршка од Програмата за конкурентност на Министерството за економија пред две недели им се исплатени на вкупно 81 компанија. Сопственичката структура на фирмите не била услов за доделување на средствата, но може да биде дополнително побарана. Како што соопшти вчера министерот за економија Крешник Бектеши, тој не е поврзан со ниту една од овие компании, а формирана е специјална комисија, која на терен ќе проверува дали се реализираат пријавените инвестиции. – Процедурата за оваа мерка беше завршена пред да се објави поддршката од Фондот за иновации и апликациите во рамките на Агенцијата за странски инвестиции. Можам да ви ја доставам листата на сите компании што добиле средства, но треба да се има предвид дека во Министерството за економија средствата се доделуваат по принципот „прв дојден – прв услужен“ – кажа Бектеши. Тој појасни дека не била побарана изјава од компаниите дали има функционери во нивната сопственичка структура, зашто процедурите биле завршени, а комисијата ги ...
| | веќе видена | слични

Министерот за економија, Крешник Бектеши, не сака да навлегува во тоа дали руската блокада за увоз на праски е политичка или не и вели дека доколку Русија продолжи со ваквите мерки, Македонија ќе побара други пазари како што е ЕУ. „Македонија е насочена кон НАТО и ЕУ, а ако Русија става блокади, ќе бараме нови пазари. Имајќи предвид дека најмногу соработуваме со ЕУ која е и нашиот најголем трговски партнер, како и со нашите соседи, ќе најдеме други пазари“, вели Бектеши, според кој секоја држава има право да донесува свои одлуки, пренесе МИА. Запре извозот на праски за Русија
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на прес-конференција информира за реализацијата на дел од мерките за поддршка на малите и средните претпријатија како дел од Програмата за конкурентност, иновации и претприемаштво за 2018 година. „Во втората половина од минатата година со ребалансот на буџетот овие средства ги зголемивме за цели 180 проценти, па претприемачите имаа на располагање солидна сума од 25 милиони денари. Годинава таа поддршка ја зголемивме со дополнителни 60 отсто, односно издвоивме 38 милиони и 390 илјади денари, а програмата ја збогативме со нови мерки креирани на барање и во корист на претприемачите“, рече Бектеши и додаде дека средствата биле поделени по принципот прв дојден, прв услужен. Од 13-те мерки за поддршка на развојот на малите и средните претпријатија, министерот посочи дека најатрактивна била мерката финансиска поддршка за микро, мали и средни претпријатија, за која се издвоени и најмногу средства, и тоа 20 милиони денари, а максималниот износ на субвенција за фирма беше 5 ...
| | веќе видена | слични

Пред две недели Министерството за економија ги исплатило парите на фирми кои аплицирале за државна помош кај нив, без да побара поврзаност на сопствениците со владини функционери. Министерот Бектеши тврди дека ниту тој, ниту негов член на семејството не аплицирал на огласот за свои компании. Министерот кој веќе ставил потпис, се повика на Комисија, која оценила дека компаниите ги поминале сите процедури, па не било потребно да достават изјава. „Јас можам да кажам за мене лично како министер за економија кој ги потпишува овие средства, јас немам личен интерес или конфликт на интереси со ниедна од компаниите. Ниеден од моите блиски не аплицирал“ - рече министерот за економија, Крешник Бектеши. Од над 38 милиони денари, најмногу средства биле издвоени за набавка на опрема и тоа 20 милиони, за кои аплицирале вкупно 179 фирми. Кои од нив добиле пари од Министерството за економија не кажуваат. „Во Министерството за економија средствата се доделуваат врз принципот прв дојден прв услужен, јас во неколку наврати ...
| | веќе видена | слични

По принципот прв дојден, прв услужен, осумдесетина компании се офајдиле со дел од колачот вреден 20 милиони денари за подршка на конкурентноста. За набавка на опрема и проширување на производството, на сметка парите од буџетската каса им биле префрлени пред две недели. Но, сопственичката структура не била услов, сѐ уште не се знае дали дел од државните пари завршиле кај функционери или нивни роднини. Министерот Бектеши вели- може да биде дополнително побарана, но тврди дека тој лично не е поврзан со ниту една компанија, а процедурата била завршена пред да се објави поддршката од Фондот за иновации. „Не побаравме изјава од компаниите за тоа дали има функционери во нивната сопственичка структура зашто процедурите веќе беа завршени, а комисијата ги донесе одлуките пред еден месец. Во однос на конфликтот на интереси, за мене лично можам да кажам дека ниту еден од моите роднини или блиски не аплицирал за овие мерки. За другите функционери, формиравме комисија, а истовремено ќе ја побараме и сопственичката ...
| | веќе видена | слични

Политичката криза најверојатно е една од причините за зголемениот број на банкротирани фирми, велат од економија, откако вчера НБРМ во извештајот за финансиска стабилност нотираше дека лани стапката пораснала на 3,2%, откако претходната година била на ниво од 2,1%. Со сигурност не можат да се утврдат причини вели Бектеши, но посочи можни две. „Не може да се каже со сигурност што е конкретната причина за податоците што ги извади НБРМ, но треба да се има предвид дека Министерството за економија не направи измени во регулативата во 2016 и 2017. Што се однесува до постапката за влез или излез на пазарот, тоа го води Централниот регистар“ изјави Крешник Бектеши, министер за економија. Бектеши информираше и за мерките за раст на конкурентноста. Првите 20 милиони денари се исплатени на вкупно 81 компанија. Средствата се доделени по принципот „прв дојден-прв услужен.“ Министерот вели дека тој лично не  е поврзан со ниту една компанија, додека специјална комисија ќе испитува дали некој друг функционер е на листата. ...
| | веќе видена | слични

Ако Русија продолжи со блокадите, Македонија ќе најде други пазари во Европската унија за пласман на праските, најави министерот за економија Бектеши, нагласувајќи дека секоја држава има право да донесува свои одлуки. Не навлегувам во тоа дали руската блокада за праските е политичка одлука или не, но ако Русија продолжи со ваквите мерки, Македонија ќе бара други пазари како што се Европската унија со која најмногу соработуваме и државите од регионот, рече Бектеши. Имајќи предвид дека најмногу соработуваме со ЕУ која е и нашиот трговски партнер, како и со нашите соседи, ќе најдеме други пазари, истакна Бектеши.
| | веќе видена | слични

Нови пазари за извоз на македонските праски ќе бараат надлежните, ако Русија продолжи со блокадите. Ова денеска го најави министерот за економија Крешник Бектеши. „Не навлегувам во тоа дали руската блокада за праските е политичка одлука или не, но ако Русија продолжи со ваквите мерки, Македонија ќе бара други пазари како што се Европската унија со која најмногу соработуваме и државите од регионот“, рече Бектеши. Тој напомена дека секоја држава има право да донесува свои одлуки. -Македонија е насочена кон НАТО и ЕУ, а ако Русија става блокади, ќе бараме нови пазари. Имајќи предвид дека најмногу соработуваме со ЕУ која е и нашиот трговски партнер, како и со нашите соседи, ќе најдеме други пазари, истакна Бектеши.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бектеши: Ако Русија става блокади ќе најдеме други пазари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: