Косовските царини ја преполовија цената на овошјето и зеленчукот


За една недела откако Косово воведе царина на 21 земјоделски производ, цената на овошјето и зеленчукот на домашните пазари на големо е преполовена. Трговците се жалат дека производите им скапуваат по магацините и нема кој да ги купи. Тие велат дека премногу време помина без реакција од Владата, а штетите од ден на ден се сè поголеми. Минатата недела килограм домати на Кванташкиот пазар во Скопје се продавал за 20 денари килограм, а денеска цената беше 10 денари, ако има кој да го купи. Цената на краставиците за една недела падна од 10 на четири денари, додека килограм. Сливите денеска се продаваа за 5 денари, а минатата среда беа 10. ПРЕД НОВИТЕ ЦАРИНИ ПО НОВИТЕ ЦАРИНИ ДОМАТИ 20 денари 10 денари СЛИВИ 10 денари 5 денари КРАСТАВИЦИ 10 денари 4 денари Трговците бараат од властите утре да притиснат Косово да се укине мерката, во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Косовската влада ја укина во целост одлуката за зголемените царини, соопшти министерот за економија, Крешник Бектеши. „Аргументите што на петочниот состанок во ...
| | веќе видена | слични

Македонските овошје и зеленчук од утре слободно ќе патуваат кон северниот сосед, Косово ја симна рампата, нема повеќе 30% повисока царина на земјоделските и ...
| | веќе видена | слични

Косовската влада ја симна повисоката царина и за макеоднските овошје и зеленлук ,но штетите кои ги предизвика времената мерка допрва ќе се пребројуваат. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

 Косовската влада конечно го промени ставот и  ги симна зголемените царини за увоз на земјоделски производи. Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти ...
| | веќе видена | слични

Косовската Влада во целост ја укина одлуката за зголемени царини, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.Тој додаде дека одлуката треба да се ...
| | веќе видена | слични

Косово ја повлече одлуката за зголемени царини која беше донесена на 18 јули и со која се воведоа царини од 30 проценти за увоз на овошје и зеленчук на вкупно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовските царини ја преполовија цената на овошјето и зеленчукот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: