Бејли: Едвај чекам да ѝ посакам добредојде на Република Северна Македонија

6 копии

Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција, рече американскиот амбасадор Џес Бејли во неговото обраќање по усвојувањето на уставните измени. Со нетрпение чекаме да ѝ посакаме добредојде на Република Северна Македонија како 30-та членка на НАТО и да го продолжиме нашето цврсто партнерство со вас во унапредувањето на стабилноста и просперитетот овде и во целиот регион, вели тој.
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата овозможила да им се најдат дополнителни приходи и функции на членовите од претходниот состав на Државната изборна комисија. Во меѓувреме на Виолета Дума, која понуди оставка па беше разрешена поради високите бинуси кои си ги доделувале, добива 40.000 денари како советник на премиерот Зоран Заев за правосудство како поранешна судијка, потврдиле од Владата за Макфакс. Нејзината задача била активно да учествува во реформите со свои мислења и анализи. Виолета Дума е ангажирана во кабинетот на претседателот на Владата на Република Македонија како надворешен соработник за правосудство, со посебни знаења и искуства од областа на судството и правосудниот систем, со договор во времетраење од 20.7.2018 до 20.7.2019 година. Износот на месечни примања за нејзиниот ангажман изнесува 40.000 денари, велат од Владата. Од преостанатите членови, познато е дека Субхи Јакупи е избран за виш управен судија, а Игор Милев доби функција да му биде советник на директорот на Царинската управа.
| | веќе видена | слични
10 копии

Поранешната судијка Виолета Дума, која поднесе оставка, па беше разрешена како член на Државната изборна комисија поради бонусите, го советува премиерот Зоран Заев за правосудството за месечен надомест од 40 илјади денари, потврдиле од Владата за „Макфакс“ . Дума беше дел од претходниот состав на ДИК кој си поднесе оставка откако американскиот претседател Џес Бејли пред повеќе од една година обелодени дека си поделиле бонуси во висина од девет плати.
| | веќе видена | слични

Најмалку тројца екс членови на ДИК кои беа разрешени откако американскиот амбасадор Бејли откри дека сами си доделиле 6 месечни екстра плати како бонус, се згрижени од СДСМ и ДУИ и тие не остануваат без приходи иако јавноста очекуваше тие да бидат казнети за своите постапки. Наместо казна тројца од нив се наградени а уште еден чека нова функција. Освен поранешната судијка Виолета Дума, која беше разрешена од ДИК а која се скрасила во кабинетот на премиерот, и Субхи Јакупи од ДУИ и Игор Милев од СДСМ добиле високи функции објави „Макфакс“ од каде тврдат дека уште еден разрешен член на ДИК ќе биде наскоро награден со функција. Каде и што работат Дума, Јакупи и Милев во информацијата на Макфакс .
| | веќе видена | слични

Американскиот амбасадор Џес Бејли вели дека Македонија донесе историска одлука. Соединетите Држави ја поздравуваат одлуката на вашите избрани претставници, порача вечерва амбасадорот Бејли во врска со изгласаните уставни измени во Парламентот. „Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција“, вели тој. Во пораката објавена на ФБ профилот на американската Амбасада во Скопје, Бејли вели дека кога процесот ќе заврши со ратификување од страна на Грција, овој Договор конечно ќе го реши спорот со името, што предолго ги спречувал граѓаните на Македонија да ги реализираат своите цели за членство во НАТО и во ЕУ. „Ги поздравувам вашите лидери во Владата и во Собранието поради нивната визија, храброст и истрајност во барањето на решение и ставањето на долгорочните стратешки интереси на Македонија на прво место“, напиша Бејли. Тој додава дека со нетрпение ја чекаат Македонија во НАТО.
| | веќе видена | слични

САД го поздравуваат донесувањето на уставните измени со кои треба да се имплементира Договорот со Грција за името и со нетрпение чекаат да ѝ посакаат добредојде на Република Северна Македонија како 30-та членка на НАТО, соошти вечерва амбасадорот на САД Џес Бејли. „Денес, Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција. Соединетите Држави ја поздравуваат одлуката на вашите избрани претставници. Кога процесот ќе заврши со ратификување од страна на Грција, овој Договор конечно ќе го реши спорот со името, што предолго ги спречуваше граѓаните на Македонија да ги реализираат своите цели за членство во НАТО и во Европската Унија. Ги поздравувам вашите лидери во Владата и во Собранието поради нивната визија, храброст и истрајност во барањето на решение и ставањето на долгорочните стратешки интереси на Македонија на прво место. Со нетрпение чекаме да и посакаме добредојде на Република Северна Македонија ...
| | веќе видена | слични

По изгласаните уставни измени од страна на пратениците во Собранието, на официјалната страна на американската амбасада се обрати Џес Бејли, амбасадорот на САД со честитки за одлуката. Денес, Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција. Соединетите Држави ја поздравуваат одлуката на вашите избрани претставници. Кога процесот ќе заврши со ратификување од страна на Грција, овој Договор конечно ќе го реши спорот со името, што предолго ги спречуваше граѓаните на Македонија да ги реализираат своите цели за членство во НАТО и во Европската Унија. Ги поздравувам вашите лидери во Владата и во Собранието поради нивната визија, храброст и истрајност во барањето на решение и ставањето на долгорочните стратешки интереси на Македонија на прво место. Со нетрпение чекаме да и посакаме добредојде на Република Северна Македонија како 30-та членка на НАТО и да го продолжиме нашето цврсто партнерство со вас во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 210 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бејли: Едвај чекам да ѝ посакам добредојде на Република Северна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: