Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за единствено правосудство


Косово и Србија дискутираа за правниот систем во северно Косово, откако разговорите беа повторно отворени по едногодишна пауза. Премиерите на Косово и Србија, Иса Мустафа (лево) и Александар Вучиќ, го потпишаа договорот минатиот месец. [EУ] Премиерите на Косово и Србија, Иса Мустафа и Александар Вучиќ, го продолжија дијалогот за нормализација на односите меѓу двете земји и се фокусираа на договорот за правосудниот систем. „Двајцата премиери го финализираа договорот за правдата и правосудството во Косово, со што се затвори клучното поглавје од спроведувањето на Бриселскиот договор, кој значително ќе ги подобри животите на луѓето. Им честитам на Иса Мустафа и Александар Вучиќ за постигнатиот договор“, рече високиот претставник на ЕУ, Федерика Могерини, по разговорите минатиот месец. Сега се очекува работните групи да продолжат со спроведувањето на договорот за правните работи. Северно Косово, каде што мнозинството граѓани се Срби, е чувствителна област, и Приштина со години работи на проширување на своите ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што го посакуваат вашите граѓани, како и граѓаните на секоја земја, порача вчера во Скопје, амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли. Тој вчера заедно со македонскиот министер за правда, Аднан Јашари, присуствуваше на Семинарот за примена на новиот Закон за одредување на видот и одмерување на висината на казната. „Прашањето за довербата на македонското општество во правосудството е прашање за македонските граѓани. Овде сме да им помогнеме да ја поттикнеме таа доверба. Нема да судам дали системот е подготвен да суди за овој или оној случај. Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што вашите граѓани го посакуваат и што го посакуваат граѓаните на секоја земја“, одговори Бејли на прашањето дали македонското правосудство има капацитет да ...
| | веќе видена | слични

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО СКОПЈЕ ЈА ПОМАГА ОБУКАТА НА СУДИИТЕ ЗА ИЗЕДНАЧУВАЊЕ НА КАЗНИТЕ Многу важно граѓаните на Македонија да имаат непристрасен, транспарентен и независен судски систем, е ставот и на новиот американски амбасадор во Македонија Џес Бејли. Тој имаше обраќање на конференцијата во соработка со Амбасадата на САД, во врска со спроведувањето на Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната. "Прашањето за довербата на македонското општество во правосудството е прашање за македонските граѓани. Овде сме да им помогнеме да ја поттикнеме таа доверба. Нема да судам дали системот е подготвен да суди за овој или за оној случај. Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што вашите граѓани го посакуваат и што го посакуваат граѓаните на секоја земја", одговори амбасадорот Бејли на новинарско прашање дали правосудство има капацитет да решава случаи како "Пуч". Тој потенцира ...
| | веќе видена | слични

Судии од Македонија и Америка, министерот за правда Јашари и американскиот амбасадор во земјава Бејли беа дел од денешната обука за примена на новиот Закон за одредување на видот и одмерување на висината на казната.  Донесувањето на овој закон треба да ги изедначи казните за едно исто кривично дело во сите судови, зошто како што рече Јашари праксата покажува дека  постојат случаи каде им се суди на повеќе обвинети со различна возраст, образование, семејна состојба кои имаат различно учество во кривичното дело, а на крајот сите добиваат исти казни. - Анализата покажа дека судиите само ги набројуваат околностите, без при тоа да се прибават какви било докази дека тие околности се навистина точни. Исто така, проблем претставува и индивидуализацијата на казната. Практиката покажа дека постојат случаи каде им се суди на повеќе обвинети со различна возраст, образование, семејна состојба или посебно кои имаат различно учество во кривичното дело, а на крајот сите добиваат исти казни, рече – Аднан Јашари – ...
| | веќе видена | слични

На обуката најавено е обраќање на амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли, на министерот за правда Аднан Јашари и на в.д претседателот на Апелацискиот суд Скопје, Љиљана Ивановска Шопова. Обуката, како што информираа од Академијата за судии и јавни обвинители, ќе ја спроведат в.д. претседателот на скопскиот Апелациски суд Љиљана Ивановска Шопова, судијата на скопскиот Апелациски суд Зуица Наумова, судијата и претседател на Федералниот суд во јужниот дистрикт на Тексас и член на Комисијата за казни на САД Рикардо Хинохоса и судијата и заменик директор на Канцеларијата за едукација и казнена политика при Комисијата за казни на САД, Ален Дорхофер. Темите кои ќе бидат опфатени на обуката се „Одмерување на казна“, „Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната“, „Отежителните околности“, „Практичната примена на прилозите кон Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната“, „Донесувањето одлука за кривична санкција со образложение на донесената одлука“, а ќе има и ...
| | веќе видена | слични

Обука за примена на новиот Закон за одредување на видот и одмерување на висината на казната, чија цел е воедначување на казнената политика при изрекување на казните од судовите во Македонија, ќе се одржи денеска и утре во Скопје, во организација на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“. На обуката најавено е обраќање на амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли, на министерот за правда Аднан Јашари и на в.д претседателот на Апелацискиот суд Скопје, Љиљана Ивановска Шопова. -Обуката ќе ја спроведат в.д. претседателот на скопскиот Апелациски суд Љиљана Ивановска Шопова, судијата на скопскиот Апелациски суд Зуица Наумова, судијата и претседател на Федералниот суд во јужниот дистрикт на Тексас и член на Комисијата за казни на САД Рикардо Хинохоса и судијата и заменик директор на Канцеларијата за едукација и казнена политика при Комисијата за казни на САД, Ален Дорхофер, информираат од Академијата за судии и јавни обвинители. Темите кои ќе бидат опфатени на обуката се „Одмерување на казна“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

До унгарското Министерство за правда деновиве ќе биде доставено барањето со целокупната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, ...
сите 133 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 64 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за единствено правосудство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: