Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за единствено правосудство


Косово и Србија дискутираа за правниот систем во северно Косово, откако разговорите беа повторно отворени по едногодишна пауза. Премиерите на Косово и Србија, Иса Мустафа (лево) и Александар Вучиќ, го потпишаа договорот минатиот месец. [EУ] Премиерите на Косово и Србија, Иса Мустафа и Александар Вучиќ, го продолжија дијалогот за нормализација на односите меѓу двете земји и се фокусираа на договорот за правосудниот систем. „Двајцата премиери го финализираа договорот за правдата и правосудството во Косово, со што се затвори клучното поглавје од спроведувањето на Бриселскиот договор, кој значително ќе ги подобри животите на луѓето. Им честитам на Иса Мустафа и Александар Вучиќ за постигнатиот договор“, рече високиот претставник на ЕУ, Федерика Могерини, по разговорите минатиот месец. Сега се очекува работните групи да продолжат со спроведувањето на договорот за правните работи. Северно Косово, каде што мнозинството граѓани се Срби, е чувствителна област, и Приштина со години работи на проширување на своите ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што го посакуваат вашите граѓани, како и граѓаните на секоја земја, порача вчера во Скопје, амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли. Тој вчера заедно со македонскиот министер за правда, Аднан Јашари, присуствуваше на Семинарот за примена на новиот Закон за одредување на видот и одмерување на висината на казната. „Прашањето за довербата на македонското општество во правосудството е прашање за македонските граѓани. Овде сме да им помогнеме да ја поттикнеме таа доверба. Нема да судам дали системот е подготвен да суди за овој или оној случај. Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што вашите граѓани го посакуваат и што го посакуваат граѓаните на секоја земја“, одговори Бејли на прашањето дали македонското правосудство има капацитет да ...
| | веќе видена | слични

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО СКОПЈЕ ЈА ПОМАГА ОБУКАТА НА СУДИИТЕ ЗА ИЗЕДНАЧУВАЊЕ НА КАЗНИТЕ Многу важно граѓаните на Македонија да имаат непристрасен, транспарентен и независен судски систем, е ставот и на новиот американски амбасадор во Македонија Џес Бејли. Тој имаше обраќање на конференцијата во соработка со Амбасадата на САД, во врска со спроведувањето на Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната. "Прашањето за довербата на македонското општество во правосудството е прашање за македонските граѓани. Овде сме да им помогнеме да ја поттикнеме таа доверба. Нема да судам дали системот е подготвен да суди за овој или за оној случај. Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што вашите граѓани го посакуваат и што го посакуваат граѓаните на секоја земја", одговори амбасадорот Бејли на новинарско прашање дали правосудство има капацитет да решава случаи како "Пуч". Тој потенцира ...
| | веќе видена | слични

Судии од Македонија и Америка, министерот за правда Јашари и американскиот амбасадор во земјава Бејли беа дел од денешната обука за примена на новиот Закон за одредување на видот и одмерување на висината на казната.  Донесувањето на овој закон треба да ги изедначи казните за едно исто кривично дело во сите судови, зошто како што рече Јашари праксата покажува дека  постојат случаи каде им се суди на повеќе обвинети со различна возраст, образование, семејна состојба кои имаат различно учество во кривичното дело, а на крајот сите добиваат исти казни. - Анализата покажа дека судиите само ги набројуваат околностите, без при тоа да се прибават какви било докази дека тие околности се навистина точни. Исто така, проблем претставува и индивидуализацијата на казната. Практиката покажа дека постојат случаи каде им се суди на повеќе обвинети со различна возраст, образование, семејна состојба или посебно кои имаат различно учество во кривичното дело, а на крајот сите добиваат исти казни, рече – Аднан Јашари – ...
| | веќе видена | слични

- Прашањето за довербата на македонското општество во правосудството е прашање за македонските граѓани. Овде сме да им помогнеме да ја поттикнеме таа доверба. Нема да судам дали системот е подготвен да суди за овој или оној случај. Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно  да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што вашите граѓани го посакуваат и што го посакуваат граѓаните на секоја земја, рече Бејли запрашан дали македоннкото правосудство има капацитет да решава случаи како „Пуч“. Тој, во изјавата по обраќањето пред учесниците на обуката за примена на новиот Закон за одредување на видот и одмерување на висината на казната, потенцира дека клучна компонента на секој правосуден систем е довербата која ја ужива кај граѓаните. Според резултатите од анкетата од минатиот септември, додава, довербата на граѓаните во македонското судство е ниска, со оглед дека две третини од нив изјавиле дека немаат доверба во судството. - Денешниот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обука за примена на новиот Закон за одредување на видот и одмерување на висината на казната, чија цел е воедначување на казнената политика при изрекување на казните од судовите во Македонија, ќе се одржи денеска и утре во Скопје, во организација на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев". На обуката најавено е обраќање на амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли, на министерот за правда Аднан Јашари и на в.д претседателот на Апелацискиот суд Скопје, Љиљана Ивановска Шопова. Обуката, како што информираа од Академијата за судии и јавни обвинители, ќе ја спроведат в.д. претседателот на скопскиот Апелациски суд Љиљана Ивановска Шопова, судијата на скопскиот Апелациски суд Зуица Наумова, судијата и претседател на Федералниот суд во јужниот дистрикт на Тексас и член на Комисијата за казни на САД Рикардо Хинохоса и судијата и заменик директор на Канцеларијата за едукација и казнена политика при Комисијата за казни на САД, Ален Дорхофер. Темите кои ќе бидат опфатени на обуката се „Одмерување на ...
| | веќе видена | слични

На обуката најавено е обраќање на амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли, на министерот за правда Аднан Јашари и на в.д претседателот на Апелацискиот суд Скопје, Љиљана Ивановска Шопова. Обуката, како што информираа од Академијата за судии и јавни обвинители, ќе ја спроведат в.д. претседателот на скопскиот Апелациски суд Љиљана Ивановска Шопова, судијата на скопскиот Апелациски суд Зуица Наумова, судијата и претседател на Федералниот суд во јужниот дистрикт на Тексас и член на Комисијата за казни на САД Рикардо Хинохоса и судијата и заменик директор на Канцеларијата за едукација и казнена политика при Комисијата за казни на САД, Ален Дорхофер. Темите кои ќе бидат опфатени на обуката се „Одмерување на казна“, „Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната“, „Отежителните околности“, „Практичната примена на прилозите кон Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната“, „Донесувањето одлука за кривична санкција со образложение на донесената одлука“, а ќе има и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за единствено правосудство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: