Унгарија ги затвора граничните премини кон Србија, уапесни 60 бегалци! (ФОТО)


Унгарската полиција и војска строго ја контролираат границата со Србија. По граничниот премин Хоргош 2, затворен е и преминот Хоргош. Уапсени се 60 бегалци кои се обиделе илегално да ја преминат границата, јавуваат српските медиуми. Единствено место каде може да се премине границата е Келебија. Неколку илјади бегалци останале на српската страна од границата, каде запчнале штрајк со глас. Српските медиуми јавуваат дека многу од нив ја тресат оградата на границата, а полицијата им порачува „да бараат азил некаде на друго место или да се вратат во земјата од која што пристигнале“. Унгарските власти воспоставиле две транзитни зони за обработка на барањата за азил на бегалците долж унгарско-српската граница, каде се очекува барањата да бидат обработувани во рок од неколку часа, изјави портапролот на унгарската влада. Оние кои нема да поднесат барање за азил ќе мора одма да се вратат во Србија, додека оние кои не се регистрирани со барање за азил во Србија илии Македнија, што ќе им биде барано, автоматски ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Група бегалци на српско-унгарската граница со камења и стапови продолжуваат да ги гаѓаат унгарските полицајци кои одговорија со водени топови, пренесуваат агенциите од војводинското место Хоргош. На местото на судирот унгарската полиција испратила дополнително засилување, а забележително е и присуството на припадници на националниот Антитерористички центар. Полицајците прскале со гас кога мигрантите се обиделе да ја прескокнат или да ја пробијат оградата на границата меѓу Србија и Унгарија. Претходно неколку илјади бегалци и мигрнати од африкански и азиски земји, а најмногу од Блискиот исток дојдоа низ Србија до унгарската граница и го растурија кампот за прифаќање на неутрална територија на граничниот премин Хоргош-Реске. Според унгарската полиција, на границата во моментов има околу пет илјади бегалци. Нивната цел е преку територијата на Унгарија да стасаат до Австрија а потоа до Германија. Новите поостри закони за миграцијата стапија на сила во Унгарија на 15-ти септември. Тој предвидува, покрај другото, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Судот во Унгарија прогласи за виновен еден Ирачанец за илегално преминување на оградата на границата меѓу Унгарија и Србија и нареди да биде протеран. Ова е првата судска пресуда според новиот, построг закон, според кој преминувањето на граничната ограда е оквалификувано како кривично дело. „Ова е порака за останатите потенцијални сторители дека не треба да го прават тоа кривично дело“, изјавил судијата Кристијан Кеменс. На осудениот Свади Талив му е забранет влез во Унгарија една година. Тој ја преминал оградата во средата, првиот ден од примената на новите прописи.
| | веќе видена | слични

Првиот ден од примената на поострите закони за нелегален премин на границата, во Унгарија влегле само 367 бегалци и сите се уапсени, соопшти во средата унгарската полиција. Судската постапка ќе биде покрената против 316 поради оштетување на жичаната ограда подигната на границата со Србија, а останатите 51 ќе бидат обвинети за илегален влез во Унгарија. Ова година низ Унгарија мина над 200.000 бегалци, од кои повеќето сакаат да дојдат во Германија. Само во понеделникот, рекорден број од 9.308 лица влегоа во Унгарија. Според новиот закон во Унгарија, за илегален премин на границата предвидена е казна затвор до три години. Казната може да биде зголемена на пет години доколку сторителите притоа ја ошетат и оградата долж границата со Србија.
| | веќе видена | слични

Откако Унгарија целосно ги затвори своите граници за да го запре бранот мигранти што транзитираат низ нејзина територија, полицијата, која ја обезбедува границата, уапси 367 бегалци кои илегално влегле во земјата. Според новиот закон за секое илегално преминување се одговара кривично и против сите лица што се приведени е покрената судска постапка. Од нив, 312 се обвинети за оштетување на оградата на унгарско-српска граница, а 51 само за илегално преминување. Тие се соочуваат со казни од пет и три години. Во понеделникот, во пресрет на стапувањето во сила на новиот унгарски закон, рекорден број од 9.380 мигранти влегле во земјата, објави унгарската полиција.
| | веќе видена | слични
10 копии

Само 367 мигранти илегално преминале во Унгарија во текот на вчерашниот ден и сите се уапсени и против нив е во тек судска постапка согласно новиот закон, соопшти унгарската полиција. Од нив, 316 се обвинети за оштетување на оградата на унгарско-српска граница, а 51 само за илегално преминување. Тие се соочуваат со казни од пет и три години. Во понеделникот, во пресрет на стапувањето во сила на новиот унгарски закон, рекорден број од 9.380 мигранти влегле во земјата, објави унгарскта полиција.
| | веќе видена | слични

БУДИМПЕШТА - Унгарија прогласи вонредна состојба во два јужни окрузи откако стапија во сила нови строги закони за да се запре илегален влез на мигрантите. Полицијата јави дека уапсила 60 лица обвинети дека се обиделе да пробијат ограда со бодликава жица на границата со Србија. Вонредната состојба им овозможува дополнителни овластувања на полициските сили и ќе овозможи распоредување на војници ако одобри парламентот. Европската унија се соочува со огромен прилив на мигранти, од кои многумина бегаат од конфликти и сиромаштија во земјите, вклучувајќи ја и Сирија. Граничната агенција на ЕУ соопшти дека повеќе од 500.000 мигранти пристигнале на границите на ЕУ оваа година, во споредба со 280.000 во 2014 година. Најголемиот дел пристигнале со чамци преку Медитеранот. Чамец кој се движеше по најпопуларната маршрута меѓу Турција и Грција, потона вчера, при што загинаа 22 лица, јавија турските медиуми. Почнувајќи од вчера ЕУ се согласи да пресели 40.000 мигранти од Грција и Италија во другите земји-членки на ЕУ. Но, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Граничниот премин Хоргош на унгарско-српската граница затворен е во средата, а над илјада бегалци тргнаа кон преминот инсистирајќи унгарската полиција да ги пушти. Бегалците од Блискиот исток, на кои Хоргош им е пречка на патот кон земјите на западна Европа, започнаа штрајк со глад и бараат унгарската гранична полиција и војска да ги пуштат преку граничниот премин, јавува Б92. Српските медиуми јавуваат дека на границата владее тотален хаос и дека очајните бегалците се обидуваат да ја урнат оградата. Од унгарска страна границата е зајакната со дополнителни полициски сили и поставена е дополнителна лимена препрека. Унгарската полиција им порача на бегалците да „побараат азил на некое друго место или да се вратат од државите од кои дошле. The post Хаос на Хоргош, бегалците штрајкуваат со глад appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

На два јужни окрузи во Унгарија е прогласена вонредна состојба откако на сила стапија новите закони за спречување на илегален влез на мигрантите. Околу 60 лица се уапсени поради обвинение за обид да се пробие оградата со бодликава жица на границата со Србија. Полицијата се изјасни дека е затворен и премин што го користеа десетици илјади мигранти. По должината на границата е распоредена коњичка полиција.
| | веќе видена | слични

Долж граничната линија е поставена ограда, патролираат војници и полицајци во полна боева опрема, а на граничните премини бегалците можат да поминат само доколку прифатат уредно да бидат регистрирани. Унгарија ја спроведе во дело заканата за затворање на границата со Србија и воведување на ригорозна контрола на бегалците кои се обидуваат да се пробијат кон Запад. Долж граничната линија е поставена ограда, патролираат војници и полицајци во полна боева опрема, а на граничните премини бегалците можат да поминат само доколку прифатат уредно да бидат регистрирани. Во две јужни унгарски области е прогласена вонредна состојба. Огромна група мигранти од синоќа стои во меѓуграничниот простор а дел од нив во знак на револт започнаа штрајк со глад. - Ја затворија границата. Ги запираат сите бегалци и не може да се премине во Унгарија – вели еден бегалец. - Дојдовме овде нешто после полноќ и ни рекоа дека границата е затворена. Ја поминавме студената ноќ на отворено – вели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко ...
сите 217 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија ги затвора граничните премини кон Србија, уапесни 60 бегалци! (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: