Бебињата се разболуваат додека примаат вакцина

Родители со деца чекаат со часови во ходниците на скопската поликлиника „Јане Сандански“, каде што парното едвај грее, а во меѓувреме преку врски влегуваат разни фаци и вршат работа за 15 минути, објаснува 30-годишниот скопјанец Веле Велјановски. Три бебиња се разболеле во минатата недела додека чекале да ја примаат редовната вакцина во скопската поликлиника „Јане Сандански“. Бебињата уште од мали нозе на свој грб го почувствуваа хаосот во јавното здравство. По неколку часа чекање во ладни ходници, во катастрофални услови и влегување преку ред, нивните родители се револтирани и разочарани затоа што здрави деца носат на вакцина, а дома ги враќаат болни. - Половина ден го поминавме во поликлиниката за мојата ќерка да ја прими редовната вакцина. Родители со деца чекаат со часови во ходници каде што парното едвај грее, а во меѓувреме преку врски влегуваат разни фаци и вршат работа за 15 минути. Зарем нашите деца не се деца, па мора да се разболат додека чекаат. Првин сите чекаме кај лекар за да провери ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 310 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 173 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 219 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бебињата се разболуваат додека примаат вакцина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: