Тигар касна човек во зоолошката градина на Стив Ирвин


Тигар касна човек во зоолошката градина на Стив Ирвин Маж бил каснат во врат од тигар во зоолошката градина што ја води семејството на покојниот „ловец на крокодили“ Стив Ирвин, по што тој бил итно префрлен во болница, јавија денеска австралиските медиуми. Портпаролот на службата за спасовување со хеликоптер изјави дека мажот за кој се верува дека е дресер на животни во споменатата зоолошка градина, северно од градот Бризбејн, е во тешка состојба. Според извештаите на локалните медиуми, мажот бил најден со две убодни рани во вратот, но бил во свесна состојба. Зоолошката градина „Австралија зу“ стана мошне популарна во времето на Стив Ирвин, ѕвездата на популарниот документарен филм „Ловец на крокодили“, кој почина во 2006 година откако ража го прободе во срцето.
| | веќе видена | слични
4 копии

Бебето-панда, зачетнато по природен пат, што дојде на свет во август во Зоолошката градина во Виена, го доби името Фу Бао, што во превод од кинески значи „Среќен леопард“. Согласно кинеската традиција, Зоолошката градина чекеше 100 дена за да му даде име на „новороденчето“. По Фу Лонг (Среќен змеј) во 2007 година и Фу Ху (Среќен тигар) во 2010 година, Фу Бао е трета панда која дојде на свет во Зоолошката градина во главниот град на Австрија. Раѓањето на панда зачната по природен пат во заточеништво е многу ретка појава, па многу почесто зоолошките градини се одлучуваат за вештачко оплодување на пандите. Дополнителен проблем е и тоа што женките-панди се плодни само два или три дена во годината. Мала тримесечна виенска панда е долга 60 сантиметри, а тешка околу шест килограми. Фу Бао, како и неговите браќа би требало да ја напуштат Зоолошката градина во Виена на две години, а потоа вратени во Кина, која е сопственик на сите панди зачнати во зоолошки градина.
| | веќе видена | слични

По Фу Лонг (Среќниот змеј) во 2007 година и Фу Ху (Среќниот тигар) во 2010 година, Фу Бао е третата падна којашто дојде на свет во Зоолошката градина во Виена. Според кинеската традиција, раководството на зоолошката градина чекаше сто дена за да ѝ даде име на пандата. Раѓањето на пандите зачнати по природен пат во зоолошките градови е исклучително ретко, бидејќи поради кусиот период на репродукција кај пандите зоолошките градини се решаваат повеќе за вештачко оплодување. Женките, имено, се плодни само два-три дена во годината. Малата тримесечна панда веќе е подолга од 60 сантиметри и тежи околу 60 килограми. Фу Бао, како и неговите браќа, би требало да ја напушти Зоолошката градина во Виена кога ќе наполни две години и ќе биде вратена во Кина којашто е сопственик на сите панди окотени во заточеништво во зоолошките градини.
| | веќе видена | слични

Тигар го нападна својот тренер во зоолошка во Австралија по што тој со тешки повреди на вратот е префрлен со хеликоптер во болницата во Бризбејн и се наоѓа во критична состојба. Инцидентот се случи во зЗоолошката градина која ја отвори починатиот ловец на крокодили Стив Ирвин кој почина од допир на ража додека под вода снимаше докуменарец во 2006 година. Тренерот Дејвид Стајлс (30) е примен во болница со две рани во вратот, а сведоци на настанот го опишаа нападот како неочекуван ужас при што за среќа дотрчале другите чувари од Зоолошката и успеале да ги избркаат тигарот да не го докрајчи нивниот колега. Повредениот Стајлс имамл 9 годишно искуство со големите диви мачки и тигарот што го нападнал го чувал од бебе кога првпат го донеле во Зоолошката. Сведоци на хоророт биле 50 лица меѓу кои и 14- годишно момче. Тие раскажуваат дека се работи за несреќен случај бидејќи тренерот и тигарот во тој момент имале настап при што тигарот силно замавнал со шепата и му го продупчил вратот. - Не се работи за агресивно ...
| | веќе видена | слични

Сведоците раскажуваат како тигарот се втурнал кон Дејвид и ги зарил забите во неговиот врат, го бутнал во езерце и сакал да го удави. Четворица од вработените во Зоолошката се бореле да го спасат својот колега. Некако успеале да го избркаат животното, и да го сместат Дејвид на сигурно. Со рани на вратот и рамото тој се наоѓа во болница, во сериозна но стабилна состојба. - Им аплаудирам на колегите кои бргу изреагирале - вели директорот на Зоолошката Вес Менон. Тој изјави дека на тигарот никој нема да му направи ништо. - Четворица се обидуваа да го спасат човекот. Еден од нив го бркаше тигарот со стап. Ова беше несреќа, не верувам дека беше акт на агресија - вели еден од сведоците на нападот. Во Зоолошката градина на „ловецот на крокодили“ Стив Ирвин кој загина на 44 годишна возраст во една од своите авантури во природата, има 3 бенгалски и 8 тигри од Суматра. На посетителите секое попладне им е дозволено да се фотографираат со животните./ извор. Дејли меил
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 85 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 211 | | | веќе видена

Продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за судбината на СЈО и истовремени разговори со пратениците во потрагата по двотретинско мнозинство, најави денеска ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тигар касна човек во зоолошката градина на Стив Ирвин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: