Пари - Инфлацијата ќе го изеде порастот од 4,5 проценти

Економијата во Македонија следната година ќе оди во нагорна линија за 4,5 проценти врз основа на зголемениот извоз и инвестиции, што ќе биде и зголемување на порастот од најмалку 3,5 проценти во 2011 година, оцени министерот за финансии Зоран Ставрески во изјава за новинската агенција „Ројтерс“. Тој очекува намалување на буџетскиот дефицит во наредната година на 2,2 проценти од домашниот бруто-производ и задржување на инфлацијата под три проценти. Според него, извозот во 2011 година ќе се зголеми за 20-30 проценти како резултат на високите цени во металската индустрија, која е една од најважните сектори за извоз во Македонија, и преку пласман на нови пазари, како во поранешните држави на Советскиот Сојуз, северна Африка и Блискиот Исток. Стручњаците велат дека таквите предвидувања се премногу оптимистички и немаат основа во сериозна анализа на состојбите. Препорачуваат Владата да биде внимателна бидејќи нестабилноста на европската економија, која и натаму е наш најголем партнер, може неповолно да се одрази ...
| | веќе видена | слични

Поради зголемениот извоз и инвестиции економијата во Македонија следната година ќе оди во нагорна линија за 4,5%, оценува вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, во изјава за новинската агенција Ројтерс. Тој очекува буџетскиот дефицит наредната година да се намали на 2,2% од бруто-домашниот производ (БДП) од годинашните 2,5%, иако Македонија планира големи инвестиции во транспортниот и енергетскиот сектор во 2012 година. “Годинава веќе има знаци на заздравување на економијата, извозот се зголеми за 44% во првите четири месеци од 2011 година”, вели Ставрески во изјава за Ројтерс, дадена на маргините на регионалната економска конференција што се одржува во Словенија. Тој смета дека извозот во 2011 година ќе се зголеми за 20% до 30% како резултат на високите цени во металската индустрија, која е еден од најважните сектори за извоз.
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Инфлацијата ќе го изеде порастот од 4,5 проценти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: