Пари - Инфлацијата ќе го изеде порастот од 4,5 проценти

Економијата во Македонија следната година ќе оди во нагорна линија за 4,5 проценти врз основа на зголемениот извоз и инвестиции, што ќе биде и зголемување на порастот од најмалку 3,5 проценти во 2011 година, оцени министерот за финансии Зоран Ставрески во изјава за новинската агенција „Ројтерс“. Тој очекува намалување на буџетскиот дефицит во наредната година на 2,2 проценти од домашниот бруто-производ и задржување на инфлацијата под три проценти. Според него, извозот во 2011 година ќе се зголеми за 20-30 проценти како резултат на високите цени во металската индустрија, која е една од најважните сектори за извоз во Македонија, и преку пласман на нови пазари, како во поранешните држави на Советскиот Сојуз, северна Африка и Блискиот Исток. Стручњаците велат дека таквите предвидувања се премногу оптимистички и немаат основа во сериозна анализа на состојбите. Препорачуваат Владата да биде внимателна бидејќи нестабилноста на европската економија, која и натаму е наш најголем партнер, може неповолно да се одрази ...
| | веќе видена | слични

Поради зголемениот извоз и инвестиции економијата во Македонија следната година ќе оди во нагорна линија за 4,5%, оценува вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, во изјава за новинската агенција Ројтерс. Тој очекува буџетскиот дефицит наредната година да се намали на 2,2% од бруто-домашниот производ (БДП) од годинашните 2,5%, иако Македонија планира големи инвестиции во транспортниот и енергетскиот сектор во 2012 година. “Годинава веќе има знаци на заздравување на економијата, извозот се зголеми за 44% во првите четири месеци од 2011 година”, вели Ставрески во изјава за Ројтерс, дадена на маргините на регионалната економска конференција што се одржува во Словенија. Тој смета дека извозот во 2011 година ќе се зголеми за 20% до 30% како резултат на високите цени во металската индустрија, која е еден од најважните сектори за извоз.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Инфлацијата ќе го изеде порастот од 4,5 проценти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: