Победа за “Баскет Дино“ во првото коло од разигрувањето во М14 лигата

29.03.2018 Младинската екипа на “Баскет Дино“ направи подвиг на гостувањето во Скопје пртови “МЗТ“, постигнувајќи убедлива победа од 75:52. Во М14 лигата се играше првото коло од т.н. фајнал фор, во кој меѓусебно се среќаваат првопласираните четири екипи на табелата. Нашите кошаркари во текот на целиот натпревар биле понадмоќни во играта, постојано имале предност од десетина кошеви, па до крајот на средбата воопшто ни не доаѓало во прашање кој ќе биде победникот. Со освојувањето на првите бодови во разигрувањето од овогодишното првенство тие имаат сериозни шанси да се најдат на врвот, особено што во следното, второ коло ќе играат на домашен терен.
| | веќе видена | слични

02.04.2018 Екипата на “Баскет Дино“ викендов успеа во намерата да остане во чекор со своите конкуренти за пласман во врвот на табелата. Кошаркарите на тренерот Сашо Лазаров на домашен терен имаа тежок меч со лидерот на табелата “Спорт тим“ од Неготино, но сепак на крајот славеа победа со 86:81. Домашните кошаркари не пропуштија можност да ги освојат бодовите и покрај силниот отпор и добрата игра што ја прикажаа гостите. “Баскет Дино во текот на целата средба постојано беше во водство, при што разликата варираше меѓу 6 до 8 коша.
| | веќе видена | слични

Последнопласираната екипа во ПМФЛ, Скопје, продолжи со изненадувачките резултати во пролетниот дел од сезоната. Вчера, избраниците на Љупчо Марковски успеаја да одолеат на сите напади на лидерот Шкендија и се изборија за реми без голови. Предводникот на тетовчани, Ќатип Османи, се пожали на условите за игри кои смета дека се вистинската причина за вчерашниот резултат. „Не сакаме да играме на терен како оној на Скопје, особено не против екипи кои сакаат да се затворат и да одиграат дефанзивно со што нема да ни дозволат многу простор за игра. Одигравме подобро во второто полувреме, но со оглед на тоа што игравме и со играч помалку, треба да бидеме задоволни со ремито. Но, ние и покрај големата предност на табелата ќе играме за победа на секој меч до крајот на сезоната“ , изјави тренерот на „црвено-црните“. На 11 кола до крајот на ПМФЛ, Шкендија има +16 во однос на Вардар и се чини нема да има проблеми да ја освои втората првенствена титула во својата историја.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 804 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 279 | | | веќе видена

Времето денеска преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Попладне ќе започне да дува слаб јужен ветер поизразен на ...
сите 171 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 132 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 108 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 75 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Победа за “Баскет Дино“ во првото коло од разигрувањето во М14 лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: