Се огласија и албанските политичари за уставните измени


Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, преку својот профил на „Твитер“ го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани во македонското Собрание. Тој напиша дека со изгласувањето на земјата ѝ се отвора патот кон членството во ЕУ и НАТО. Смета дека придонесот на албанските политички партии во Македонија повторно се покажал како одлучувачки фактор, а гласањето на Преспанскиот договор претставува потврда на политичката способност за деблокирање на патот кон НАТО и ЕУ. Лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени. Оцени дека ова е чин на висока политичка одговорност е историски чекор за консолидирање на регионот. „Го поздравувам изгласањето за уставните измени од Парламентот на Северна Македонија. Овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за консолидирање на регионот како дел од евроатлантското семејство кој го зајакнува мирот, безбедноста и демократските вредности“, напиша Баша на Твитер. На изгласувањето на уставните измени ...
| | веќе видена | слични

Неколку дена по изгласувањето на уставните измени во домашната јавност преовладуваат поделени чувства. Во моменти кога однадвор пристигнуваат огромен број честитки и пофалби за случувањата кај граѓаните, се чини, во најголем дел, пак, преовладуваат чувствата на гнев и огорченост и сето тоа го истакнуваат преку социјалните мрежи каде што ги осудуваат случувањата. Меѓу многубројните честитки за истакнување е онаа на специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, кој преку соопштение ги поздравува потезите за имплементација на спогодбата од Преспа. – Овој историски договор меѓу два соседа ја отвора вратата за нови односи меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Со нетрпение го очекувам завршувањето на процесот како што е наведено во договорот. Како и во минатото, Обединетите нации остануваат посветени на соработката со двете страни за конечно решавање на разликата меѓу нив – се вели во пораката на Нимиц. Државниот секретар Мајк ...
| | веќе видена | слични

„Доброто во целото ова зло е што ваква национална катарза ни се случува прв пат во поновата историја. Во овие неколку години јасно се одвои здравото од гнилото национално ткиво, здравото ќе ја води вистинската битка за Македонија, гнилото многу скоро ќе биде фрлено од стопанот како НЕПОТРЕБНО ЃУБРЕ! МАКЕДОНЦИ, БИТКАТА САМО ШТО ПОЧНА!“ - напиша на Фејсбук професорката Тања Каракамишева по изгласувањето на уставните измени кои ќе го преформулираат името на државата во Република Северна Македонија. Понатаму, во статусот на Каракамишева пишува: Со позитивна мисла и само напред. Главата горе, разум на максимум, ќе ја вратиме државата на вистинскиот колосек. Македонија вечна.
| | веќе видена | слични

Човекот кој од март 1994 година , како специјален пратеник на тогашниот американски претседател Бил Клинтон , а подоцна и од генералниот секретар на ОН, посредникот во грчко-македонските преговори, Метју Нимиц, го поздрави финалното изгласувањето на уставните амандмани во Парламентот, во согласност со Договорот од Преспа и очекува комплетирање на процесот. „Сакам да му честитам на Парламентот и на граѓаните за ова достигнување и за демократскиот начин на кој е изведен овој важен процес.Овој историски договор меѓу двата соседи ја отвора вратата за нов однос меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Очекувам комплетирање на процесот како што е предвидено со Договорот“, изјави генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц. Нимиц потсетува дека како и досега, Обединетите Нации остануваат посветени на работењето со двете страни за конечно решавање на разликите меѓу нив. Речиси сите шефови на државите и дипломатиите ја поздравија ратификацијата на договорот во македонскиот парламент , со надеж ...
| | веќе видена | слични

Пред да ги чуеме реакциите од регионот и светот, ја донесуваме реакцијата и на претседателката на Глас за Македонија, Солза Грчева. Грчева смета дека со изгласувањето на уставните измени значат крај за македонскиот идентитет.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, иако во еден момент призна дека му одговарале, сепак тврди дека не е за предвремни парламентарни избори заедно со претседателските, бидејќи како што рече тоа не би било погодоно сега за економија. На денешната прес-конференција одржана по повод изгласувањето на уставните измени, одговарајќи на новинарско прашање околу предлогот на опозицијата, Заев рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски барал, но молел Бога, да не му се случат избори. „СДСМ ќе го отвори ова прашање со коалиционите партнери и во партијата. Но ние сметаме дека избори во овој момент не се најдобро решение, иако анкетите се наша страна“, изјави Заев. „Граѓаните се тие што наградуваат и казнуваат, а тоа најдобро ќе го кажат на избори, кога ќе дојде време за избори. Ние сме свесни на одговроноста која треба да ја сносиме пред граѓаните“, додаде Заев. Премиерот во својот говор неколкупати го спомена ново име на државата Република Северна Македонија. Коментирајќи го ова Заев рече дека за народот да се привикне на ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц изјави дека овој историски договор меѓу двата соседи ја отвора вратата за нови односи меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Тој честиташе на граѓаните и на Собранието. „Со нетрпение го очекувам завршувањето на процесот како што е наведено во Договорот. Како и во минатото, Обединетите нации остануваат посветени на соработката со двете страни за конечно решавање на разликата меѓу нив“, се вели во пораката од Нимиц. Тој долги години беше медијатор во спорот со името.
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН и посредник во грчко-македонските преговори, Метју Нимиц, преку писмено соопштение го поздрави изгласувањето на уставните амандмани во Парламентот, во согласност со Договорот од Преспа и очекува комплетирање на процесот. „Ги поздравувам финалните чекори преземени од Парламентот на поранешна југословенска Република Македонија во насока за имплементација на Договорот од Преспа. Сакам да му честитам на Парламентот и на граѓаните за ова достигнување и за демократскиот начин на кој е изведен овој важен процес. Овој историски договор меѓу двата соседи ја отвора вратата за нов однос меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Очекувам комплетирање на процесот како што е предвидено со Договорот”, пишува во изјавата од Нимиц. Тој уште потсетува дека како и досега, Обединетите Нации остануваат посветени на работењето со двете страни за конечно решавање на разликите меѓу нив.
| | веќе видена | слични

„Овој историски договор меѓу два соседа ја отвора вратата за нови односи меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Со нетрпение го очекувам завршувањето на процесот како што е наведено во Договорот. Како и во минатото, Обединетите нации остануваат посветени на соработката со двете страни за конечно решавање на разликата меѓу нив“, се вели во пораката од специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН Метју Нимиц. Вчера , генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг  му испрати порака преку  твитер на Премиерот Зоран Заев да му го честита крајното гласање во собранието.. ,, НАТО силно ја поддржува целосната имплементација на договорот, што е важен придонес за стабилен и просперитетен регион, порача Столтенберг.. Портпаролката на НАТО, Ј оана Лунгеску,потврди дека генералниот секретар на алијансата му се јавил на Заев по телефон за да му честита лично за изгласаните уставни измени и отворањето на патот кон спроведување на преспанскиот договор. По гласањето вчера  со видео порака се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се огласија и албанските политичари за уставните измени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: