РАСЕЧЕНИ ГЕНИТАЛИИ: Како изгледаше првата операција за промена на полот во Макeдонија (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)


Операцијата, иако тешка за гледање, според објаснувањата на стручните лица, изведена е стручно од страна на врвен тим хирурзи Ножици, раскрварени хируршки ракавици, човек со расечени гениталии, шиење човечко место. Со овие зборови некој што не се разбира од генитоуринарна реконструктивна хирургија би ја опишал првата интервенција за промена на полот што денеска се реализира во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и која беше снимана и емитувана. Операцијата, иако тешка за гледање, според објаснувањата на стручните лица, изведена е стручно од страна на врвен тим хирурзи . Тимот го водеше професорот Мирослав Џорџевиќ од Белград, кој има изведено повеќе 1.000 операции за промена на полот . Под негово водство е и Центарот за генитоуринарна реконструктивна хирургија во Белград, каде се изведуваат голем број слични оперативни зафати. Тоа што денеска го изведе тимот, е промена на половиот орган на 33-годишен маж. Нему на местото на пенисот му беше создадена вагина. Односно, со дел од „материјалот“ од пенисот беше ...
| | веќе видена | слични

Поранешната шампионка на Вимблдон Марион Бартоли ги загрижи тениските фанови минатата година, кога се појави на тениските терени драматично ослабена, откако изгуби 20 килограми. Сепак, таа сега се врати на терените со значително поздрава фигура, покажувајќи дека не само што си ги вратила килограмите, туку додала уште некој. Бартоли настапи на турнирот на легендите на Ролан Гарос неделава и публиката имаше можност да ја види во далеку подобро издание. 32-годишната Французинка, која го освои Вимблдон во 2013 година, се правдаше дека слабиот изглед и е природен и се случил благодарение на честите посети во теретана, здравата исхрана и повлекувањето од тенисот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници” реагира на првата извршена операција за промена на полот во Македонија и на начинот на кој медиумите известуваа од неа, оценувајќи дека го поздравува нивниот интерес, но ѝ пречи сензационализмот со кој беше пренесена оваа вест и говорот на омраза на нивните веб-страници. „Со години наназад укажувавме на сериозни прекршувања на правата на трансродовите лица, нивна секојдневна дискриминација, стигма и насилство, отсуството на соодветни медицински услуги потребни за целокупниот процес на потврдување на родот, како и за одбивањето на Фондот за здравствено осигурување да ги покрива потребните трошоци.За жал, ниту еден од овие суштински проблеми за животот на трансродовите лица досега нема добиено толкава видливост во медиумите, за разлика од промотивната сензација во изминативе неколку дена.Наспроти ова, најголем интерес и сензација за медиумите се медицинските и хируршки детали за трансформацијата на пенис во вагина и инвазивните ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата “Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници ” (СЗПМЗ) реагира на, како што велат, сензационализмот со кој голем дел од медиумите ја пренесоа веста за првата операција за промена на полот која пред неколеку дена беше извршена во приватната клиничка болница “Аџибадем Систина”, како и тоа што за истата операција беше објавен и ведео запис. “Она што очигледно претставува најголем интерес и сензација за медиумите се медицинските и хируршки детали за трансформацијата на пенис во вагина, и инвазивните видео записи од самата операција. Ваквата стратегија на претставување на искуството на промена пол и на трансродовите лица е ништо помалку од класична фетишизација и објективизација на телата на трансродовите лица, без никаква почит за нивниот телесен интегритет и лично достоинство. Нужно ни се наметнува прашањето, за кои други хируршки интервенции до сега медиумите во своите ударни вести прикажувале видео записи од самиот хируршки процес и сочни детали за спецификите и конкретните ...
| | веќе видена | слични

Фото: АрхиваКоалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници” изразува загриженост за, како што велат оттаму, сензационализмот со кој медиумите известуваа за првата операција за промена на пол во Македонија. Од Коалицијата велат дека сензационализмот во голем број медиуми, отворил простор за говор на омраза на социјалните мрежи и веб страниците на медиумите.Коалицијата потсетува дека трансродовите лица се дискриминирани, секојдневно се изложени на насилство, а покрај ова, не постојат соодветни медицински услуги потребни за целокупниот процес на потврдување на родот. Во меѓувреме, Фондот за здравство одбива да ги покрива потребните трошоци за операцијата за потврдување на родот за оние луѓе кои истата ја изведуваат или сакаат да ја изведат во странство (најчесто во Белград).– Наспроти ова, она што очигледно претставува најголем интерес и сензација за медиумите се медицинските и хируршки детали за трансформацијата на пенис во вагина, и инвазивните видео записи од самата операција. ...
| | веќе видена | слични

Во клиничката болница „Аџи Бадем Систина„ направена е првата успешна операција за промена на полот во Македонија. Тимот на врвни доктори, предводени од професор д-р Мирослав Ѓорѓевиќ, ја направи првата интервенција за промена на пол кај 33-годишен маж. На лицето во текот на неколкучасовната операција му беа отстранети машките гениталии и беа формирани сите женски органи. По тој повод македонскиот пејач Владимир Блажев односно Панчо објави статус на социјалните мрежи, еве што напиша пејачот: Маж станал жена и тоа ви е за исмејување ???? Тоа е за поздравување другари а не за ругање, ама вие со ретардиран мозок и ајкју ко на врапче тешко кога ќе го сконтате тоа. Зато сме таму кај што сме. Гледајте си го вашиот двор и вашите проблеми, а не туѓите ебаве шупаците ебаве
| | веќе видена | слични

Успешно заврши првата операција на промена на пол во Македонија. Во клиничката болница "Аџибадем Систина", за прв пат во земјава беше изведена ваква хируршка интервенција, а на лицето во текот на неколкучасовната операција му беа отстранети машките гениталии и беа формирани сите женски органи. Според доктор Ѓорѓевиќ, операцијата минала во најдобар ред и пациентот во наредните неколку дена ќе се опоравува во рамки на болницата, а потоа му следи период на опоравување во домашни услови. Пред да биде извршен оперативниот зафат лицето една година примало хормони, а година и половина било под психијатриски надзор. Пациентот кој денеска го смени полот е петти македонски државјанин кој го сменил полот од машки во женски. Проф. д-р Ѓорѓевиќ досега извршил околу 700 операции за промена на полот од машко во женско. Вели дека хируршката интервенција за промена на полот од женски во машки е потешка и трае до 10 часа. Тој објасни дека пенис се прави од мускул од грбот, а клиторис од внатрешноста на пенисот. Ѓорѓевиќ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Триесет и три годишен маж од Македонија денеска стана жена. За прв пат во државата, во клиничката болница Аџибадем Систина беше направена хируршка интервенција за промена на пол. Кај пациентот комплетно беа отстранети машките и направени женски генитални органи. Професор Мирослав Ѓорѓевиќ од Србија кој ја изведе операцијата, вели дека пациентот ќе ужива во сексуалните односи како жена, но нема да може да раѓа бидејќи тоа е поврзано со други органи во телото. -Кога велам функционален орган, мислам на тоа дека ќе може да има нормални сексуални односи како жена, да може нормално да мокри како жена и тоа е она што е во делот на функционалноста. Во делот на естетиката ги направивме сите оние естески зафати од правење на вагина, клиторис, големи и мали усни, вели проф. Др. Мирослав Ѓорѓевиќ од Србија. Пациентот ќе биде под лекарски надзор бо болницата околу 5 дена. Потоа процесот на оправување треба да го продолжи во домашни услови. Лекарите велат дека за нормален живот ќе биде подготвен после еден месец од ...
| | веќе видена | слични

Успешно е направена првата операција за промена на пол, воопшто во историјата на Македонија. Тимот врвни уролози по генитално реконструктивна хирургија, предводени од професор д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Србија, ја направи првата интервенција за промена на пол кај 33-годишен маж, пренесува „Макфакс“. Операцијата беше извршена во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, а на лицето во текот на неколкучасовната операција му беа отстранети машките гениталии и беа формирани сите женски органи. Според доктор Ѓорѓевиќ, операцијата минала во најдобар ред и пациентот во наредните неколку дена ќе се опоравува во рамки на болницата, а потоа му следи период на опоравување во домашни услови. Пред да биде извршен оперативниот зафат лицето една година примало хормони, а година и половина психички се подготвувало за промена на полот. Доктор Ѓорѓевиќ рече дека ова е петти пациент со потекло од Македонија, на кој тој досега извршил операција за промена за пол. Дополни дека за отприлика еден месец, лицето кое го промени полот ...
| | веќе видена | слични

33- годишен маж од Македонија од денеска е жена. По неколку годишна психолошка подготовка, како и хормонска терапија, кај него машкиот полов орган беше сменет со женски. Ова е прва ваква операција направена во Македонија. Интервенцијата траеше околу 5 часа. По целосно опоравување на пациентот, функцијата на женскиот полов орган ќе биде воспоставена во период од 2 до 3 месеци. Инаку интервенцијата, која се следеше и во живо, беше изведена во рамки на првиот симпозиум за генито – уринарна хирургија, организиран од клиничката болница „Аџибадем – Систина„ и центарот за генито – уринарна реконструктивна хириргија во Белград Операцијата не значи и дека жената ќе биде способна за репродукција. Промената е само на половите органи, а не и на репродуктивните. Џорџевиќ е светски познат уролог. Досега има направено 700-тини операции за промена од машки во женски пол. Речиси двојно поголем или околу 1300 е бројот на жени кои со хируршка интервенција станале мажи. Инаку ова е 5-ти македонски граѓанин кој го сменил полот, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 152 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 132 | | | веќе видена

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои во терористички напад беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно беа обновени. ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РАСЕЧЕНИ ГЕНИТАЛИИ: Како изгледаше првата операција за промена на полот во Макeдонија (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: