Спорт - Барса понуди 30 милиони евра за Фабрегас

Раководствата на Барселона и на Арсенал, конечно, ги почнаа преговорите за трансферот на Цеск Фабрегас. Капитенот на „топчиите“ не крие дека сака да се пресели во Барселона, но проблем претставува огромната отштета од 50 милиони евра што ја бара неговиот сегашен клуб. Првата понуда на Барселона изнесуваше 30 милиони евра и беше експресно одбиена од „топчиите“, кои не отстапуваат од ставот дека треба добро да заработат од продажбата на својот најдобар фудбалер. За очекување е во следните неколку дена Каталонците да испратат понуда од 33 милиони евра, но тешко е да се поверува дека таа ќе биде прифатена од директорите на Арсенал. Минатата сезона „топчиите“ одбија понуди од 31 милион и од 34 милиони евра, по што Барселона и дефинитивно се повлече од трката по шпанскиот репрезентативец. Претседателот на Барселона, Сандро Росел, пред неколку дена објави дека нема да дозволи да биде уценуван од челниците на Арсенал и доколку неговите понуди не бидат прифатени, тој ќе ги прекине преговорите за трансферот.
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што и новата понуда е пониска од бараната цена на Арсенал, шпанците се надеваат дека ќе најдат компромис со Арсенал и ќе им биде прифатена новата понуда од 35 милиони евра. Претседателот на Барселона, Сандро Росел изјави дека вкупниот трансфер буџет нема да биде поголем од 45 милиони евра, но сепак според англиските медиуми, шпанскиот шампион е подготвен да одвои дури 40 милиони евра само за Фабрегас. Арсен Венгер ги одбива понудите од Барселона уште од минатото лето и сака да го задржи капитенот, но потребата од средства за нови трансфери, како и огромната желба на Фабрегас да се врати во својот матичен клуб, можеби ќе го предомисли францускиот стратег. ансите за враќањето на поранешен член на академијата на Барселона кој се пресели во Лондон во 2003-та година, би можеле да се зголемат доколку Арсенал обезбеди негова достојна замена, а како прв на листата се споменува Рикардо Алварез од аргентинскиот клуб Велез Сарсфилд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според информациите на англискиот дневник "Деили Меил", менаџерот на Арсенал Арсен Венгер подготвен е конечно да го одврзе кесето во потрага за засилувања со што ќе се прекине постот во освојување трофеи на тој лондонски фудбалски клуб. Така "топџиите" лансираа официјална понуда до Валенсија за нивниот гирач за врска Хуан Мата, играчот кој беше еден од носителите на играта на младата шпанска репрезентација на патот до титулата на неодамнешното Европско првенство за играчи до 21 година. Претставници на Арсенал наводно веќе разговараа со 23-годишниот играч и неговиот татко, кој воедно му е и агент и сега уште треба да се постигне договор со Валенсија за која Мата договорно е врзан до 2014.година. Доколку на крајот дојде до реализација на трансферот, тоа ќе биде најскап трансфер во историјата на Арсенал, бидејќи претходно највисокиот трансфер Венгер го направи 2009. година, кога од Зенит беше ангажиран Андреј Аршавин за отштета од околу 15 милиони евра. Мата во Арсенал би требало да биде замена за капитенот ...
| | веќе видена | слични

Арсенал понуди рекордни 18 милиони фунти за играчот на средниот ред на Валенсија, Хуан Мата откако менаџерот Арсен Венгер реши да го одврзе ќесето. 23-годишниот фудбалер игра како централен плејмејкер, а одлично се снаоѓа и на левата страна од нападот. Тој беше дел од младата селекција на Шпанија што ја освои европската титула минатата сабота, а одигра 20 минути и на Мундијалот во Јужна Африка, каде сениорскиот тим на „црвената фурија” стигна до светската титула. На Венгер најмногу му се допаѓа несебичноста на Мата, кој покрај ефикасноста, може да се пофали и со голем број на асистенции. Досега најскап трансфер на „топчиите” беше Андреј Аршавин, за чии услуги Арсенал на Зенит му искешира 13 милиони фунти. Иронично, но доаѓањето на Мата се поврзува со заминувањето на Аршавин, кој не е повеќе во плановите на Венгер.
| | веќе видена | слични

„Топџиите“ конечно решија да го одврзат ќесето и да се засилат ова лето, а прва цел на Венгер за клупски рекорд од 20 милиони евра е Хуан Мата од Валенсија. По засилувањата кои изминативе неколку недели ги ангажираа најголемите ривали во Премиерлигата, во Арсенал конечно решија да се активираат на трансфер пазарот. Така, од Англија доаѓа информацијата дека Арсен Венгер веќе понудил 20 милиони евра за играчот на Валенсија Хуан Мата. Претставници на „топџиите“ изминатиов викенд се сретнаа со менаџерот на играчот, неговиот татко, кој исто така се вика Хуан Мата. Играчот на Валенсија може да игра во средината или пак на левата страна од средниот ред и би можел да пополни некои од празнините во тимот на Арсенал. Доколку Мата (23) навистина се пресели во Лондон, тоа ќе биде рекорден трансфер за Арсенал, надминувајќи ги 15-те милиони платени за Андреј Аршавин.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Велез Сарсфилд од Аргентина, Рики Алварез е во фокусот на тренерот на Арсенал, Арсен Венгер, а се смета на овој играч да биде наследник на Цеск Фабрегас. Алварез би требало да пристигне во Лондон за сума од 11 милиони фунти, а се работи за ист тип на играч како Фабрегас. Дали оваа информација најавува дека ќе дојде до договор меѓу Арсенал и Барселона за капитенот на тимот од Лондон е неизвесно во моментов. Барселона е упорна за да го ангажира, но сè уште нема ништо конкретно околу новата понуда која треба да пристигне на адреса на Арсенал. Оттаму во моментов е поинтересно како ќе се одвиваат работите меѓу Арсенал и Велез, но и за тоа како ќе реагираат тимовите на Севиља, Малага, Интер, Рома и Шалке 04, кои исто така имаат пројавено заинтересираност за Алварез. Се работи за еден од најталентираните играчи во Аргентина на кого му предвидуваат одлична иднина. Има 23 години, а го привлече вниманието со игрите кои ги прикажуваше во последните месеци. "Нема да го запираме играчот доколку сака да си ...
| | веќе видена | слични

Англиските медиуми шпекулираат дека Барселона се враќа со нова, подобрена понуда за Фабрегас вредна 31 милион фунти. Telegraph пишува дека Каталонците прават втор конкретен обид ова лето да го купат капитенот на Арсенал, Цеск Фабрегас. Првата понуда која изнесуваше 27 милиони фунти беше експресно одбиена од Арсенал, па сега Барса доставува нова во висина од 31 милион фунти. Очекувањата се дека Арсенал ќе го одбие и овој налет на Барса бидејќи и оваа сума се разликува од она што тие го бараат, но преговорите за трансфер на Фабрегас на Камп Ноу ќе продолжат. Веројатно иднината на Фабрегас зависи и од трансфер пазарот на Арсенал, па се шпекулира дека доколку Венгер успее во намерата да ги ангажира Рикардо Алварез и Хуан Мата, капитенот би можел да замине од Емирати.
| | веќе видена | слични

Според англиските информации, Арсенал испратил понуда од 18 милиони фунти за фудбалерот на Валенсија, Хуан Мата. Daily Mail пишува дека Арсенал е сериозно заинтересиран за услугите на Хуан Мата кој откако го заврши учеството на Европското првенство под 21 година со селекцијата на Шпанија, е подготвен да седне на разговори за трансфер на Емирати. Мата е фудбалер од средниот ред кој може да игра и на крилните позиции и во средина зад напаѓачите. Доколку се реализира ваквата зделка тоа ќе биде и рекордна за Арсенал бидејќи сегашниот најголем трансфер на Топџиите изнесува 13 милиони фунти платени за Андреи Аршавин. Се погласни се и шпекулациите дека Цеск Фагребас е блиску до заминување од Арсенал и преселба во Барселона, па можеби Венгер во Мата гледа еден од фудбалерите кои треба да го намалат ударот од заминувањето на капитенот. Хуан Мата беше една од ѕвездите на шпанската селекција до 21 година која во саботата го освои Европското првенство во Данска.
| | веќе видена | слични

08:29 - Telegraph пишува дека Барселона се враќа со нова понуда за Фабрегас, Каталонците сега нудат 31 милион фунти. Ова ќе биде втора формална понуда за капитенот на Арсенал во овој преоден рок, претходната во висина од 27 милиони фунти експресно беше одбиена. ( ) 08:25 - Импресивните перформанси на Тиаго Алкантара на Европското првенство до 21 година, не го оставија рамнодушен Сер Алекс Фергусон. Daily Mirror шпекулира дека Манчестер Јунајтед нуди 15 милиони фунти за младиот фудбалер на Барселона кој би можел да замине доколку Фабрегас се пресели на Камп Ноу. 08:05 - Daily Mail објавува дека Арсенал доставил понуда од 18 милиони фунти за Хуан Мата од Валенсија . Доколку шпанскиот клуб ја прифати понудата, тоа ќе биде рекорден трансфер за Топџиите. ( 08:01 - Агентот на Серхио Рамос ги негира информациите дека дефанзивецот на Реал Мадрид разгледува можност за заминување од Сантијаго Бернабеу. ( 07:59 - Според англиските медиуми, Галатасарај го нуди Арда Туран плус 7 милиони фунти за ангажман на напаѓачот ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на англискиот премиерлигаш Арсенал, Францеск Фабрегас, сака конечно да ги оствари соништата и да се врати во Барселона. Каталонскиот фудбалер е подготвен да се лиши од износот кој секој играч го добива при трансфер за да ја олесни реализацијата на неговиот ангажман, пишува весникот „Спорт“, а станува збор за 15 проценти од сумата за трансфер. На пример, ако првата понуда на „сино-црвените“ беше прифатена, стануваше збор за 5,25 милиони евра. Токму овие милиони кои по правило ги зема играчот, можат да бидат клучни при остварувањето на неговиот трансфер во Барса. На сличен начин беше олеснето преминувањето на Хавиер Маскерано на Камп Ноу.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Барса понуди 30 милиони евра за Фабрегас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: