Фабрегас ќе оди во Барселона

Како што тврди El Mundo Deportivo, Арсенал ќе му дозволи на Цеск Фабрегас да премине во Барселона Според шпанскиот весник, Арсен Венгер му поставил само еден услов на капитенот во својата екипа Сеск Фабрегас за да добие исписница, а тоа е да не оди во ниту еден друг клуб во Премиер лигата. Останува да се договорат финансиските детали, а засега топчиите за него бараат 50 милиони фунти.
| | веќе видена | слични

Цеск Фабрегас е прва желба, тој е број еден на Каталонците, а што ќе остане по неговиот трансфер ќе се вложи во нови засилувања. Гвардиола е одлучен во намерата да го доведе Фабрегас, тоа му е примарна цел и ова лето ќе дадат се од себе да го доведе шпанецот на "Камп Ноу". Од другата страна, Арсенал сеуште не го свртел листот, но тие се подготвени да преговараат само ако дојде соодветна понуда за нивниот капитен. Барселона како свој максимум е подготвена да понуди 40 милиони, додека Арсенал во Фабрегас гледа идеална шанса да заработи повеќе пари, па така Цеск нема да го продадат за помалку од 55 милиони евра. Втората голема желба на Каталонците е секако Алексис Санчез. Понудата од Барселона за Чилеанецот ќе зависи од трансферот на Фабрегас.
| | веќе видена | слични

Најтиражниот спортски весник во Шпанија – “Марка” тврди дека капитенот на Арсенал, Цеск Фабрегас в понеделник ќе потпише за Барселона. За членот на шпанската репрезентација, европскиот шампион ќе плати отштета од 30 милиони евра, а останатите 20 милиони ќе бидат компензирани со Бојан Кркиќ и Тијаго Алкантара, кои следната сезона ќе го носат дресот на “топчиите”. „Марка” пишува дека менаџерот на фудбалерот Дарен Дејн денеска пристигнува во Барселона, а неговиот клиент ќе допатува в понеделник, кога треба да ги мине медицинските тестови и да потпише договор со шпанскиот првак. Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер пред два месеци соопшти дека нема да прави проблеми Фабрегас да го напушти тимот, ако некој ја плати отштетата од 50 милиони евра. Како заменик за Цеск го планира Скот Паркер од испаднатиот Вест Хем, кој е носител на признанието најдобар играч во Премиер-лигата сезонава.
| | веќе видена | слични

„Можеш да одиш во кој било клуб, само не во англиски“. Тоа на својот капитен Фабрегас, според пишувањето на англиските и на шпанските медиуми, му го порачал тренерот на Арсенал, Арсен Венгер. Шефот на струката на лондонскиот клуб со тоа го благослови заминувањето на најголемата ѕвезда, чија судбина сега ќе се решава во менаџерските кругови. Дневниот весник „Мундо Депортиво“ пишува дека Венгер и Фабрегас одржале состанок во четири очи и начелно ги договориле условите на летната разделба. Венгер е свесен дека амбициите на Фабрегас свенаа заедно со мизерната сезона на „Емирати“, поради што му ја крена рампата и му порача дека смее да преговара со сите клубови кои не се во Премиер, а попатно го предупреди: „Знам дека сакаш во Барселона, но преговорите ќе бидат долготрајни и тешки“. Арсенал на сите заинтересирани уште порано сезонава им објави дека цената за шпанскиот креативец нема да ја спушти под 50 милиони евра. Со оглед дека челниците на Барса на Гвардиола му ја обезбедија отприлика таа сума за засилувања, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Играчот за врска на Барселона, Андрес Иниеста е убеден дека доколку дојде до трансфер на Цеск Фабрегас на Ноу Камп, Цеск нема да биде резерва на искусниот играч за врска Чави Хернандес. Според Иниеста, тројцата светски шампиони со Шпанија би можеле да играат заедно во линијата за врска на европскиот клубски шампион и тоа би ја направило Барса уште посилна од она што е во овој момент. Како што е познато, каталонците од поодамна имаат желба да си го вратат Фабрегас. Минатото лето капитенот на Арсенал остана на Емирати, но уште едната „сува“ сезона на топџиите, повторно ја поврати можноста Цеск да го облече дресот на Барса. „Доаѓањето на Цеск е прашање, кое треба да биде решено помеѓу Арсенал и Барселона, ние играчите не можеме ништо да направиме. Чави, Цеск и јас не сме не сме незаменливи. Ако тој дојде кај нас, нивото на тимот ќе стане уште повисоко“, изјави Иниеста за радиото Она ФМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемиот спортски весник во Шпанија, Марка објави дека капитенот на Арсенал, Цеск Фабрегас ќе потпише со Барселона во понеделник. Според изданието понудата на каталонците за капитенот на лондончани е во висина од 30 милиони евра и двајца фудбалери во размена - Бојан Кркиќ и Тиаго Алкантара. Арсенал сепак не попуштил, не сакале нови фудбалери туку целата сума од околу 50 милиони евра. Марка пишува дека агентот на Фабрегас, Дарон Дијн ќе пристигне во Каталонија во текот на утрешниот ден, а неговиот клиент ќе му се придружи наредната недела. Тогаш се очекува д абиде попишан и договорот помеѓу Фабрегас и Барселона, чиишто претседател Сандро Росел ќе се врати од одморот во Бразил за да стави потпис на договорот. Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер пак веќе ги разгледува опциите за заменик на капитенот па ќе започне со преговори со играчот за врска на Вест Хем, Скот Паркер.
| | веќе видена | слични

Барселона и понатаму не се откажува од враќањето на Камп ноу на својот поранешен член капитенот на Арсенал Цеск Фабрегас. Според медиумите во Шпанија европскиот фудбалски шампион испратил официјална понуда до Арсенал за ангажман на Фабрегас. Фудбалска Шпанија очекува успешен крај на долгата сага наречена трансфер на Фабрегас од Лондон во Барселона. Според шпанската Марка каталонскиот гигант Барселона на адреса на Арсенал испратил понуда за ангажман на Фабргеас вредна 30 милиони евра плус напаѓачот Бојан Кркиќ и везистот Тијаго Алкантар. Сега на потег се Топџиите од Лондон, Фабрегас веќе одамна изрази желба за враќање во својот матичен клуб Барселона. /К.Г.
| | веќе видена | слични

Веќе подолго време прва трансферна цел на актуелниот шпански и европски првак Барселона е капитенот на „топчиите“, Цеск Фабрегас. По се изгледа желбата на Фабрегас да се врати во својот поранешен клуб, од каде што како 16-годишно момче замина во Арсенал, и ова лето ќе остане само пуста желба. Потпретседателот на каталонскиот гигант за економски прашања Хавиер Фаус објави дека неговиот клуб оваа сезона за засилувања ќе може да потроши најмалку 45 милиони евра. - Имаме 45 милиони евра за трансфери, плус средствата што можеме да ги заработиме од продажбата на некои играчи. Но, кога зборуваме за продавање играчи, во предвид доаѓа само продажба од која ќе има голема корист нашиот клуб. Згора на тоа, во август од Суперкупот на Шпанија со Реал Мадрид ќе заработиме дополнителни три милиони евра - изјави Фаус. Тој додаде дека неговиот клуб од јуни минатата година, па до јуни оваа година е во загуба од 21 милион евра. Поточно, потрошувачката во последната година била 441 милиони евра, а профитот во тој период ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Барселона, Андрес Иниеста вели дека тој, Чави и Цеск Фабрегас можат да оперираат како успешно трио од средниот ред на Камп Ноу Ваквите коментари на Иниеста следат по извештаите на медиумите од Шпанија кои велеа дека Барселона одново ќе се обиде да го ангажира Фабрегас. Каталонците минатото лето доставија две понуди но Арсенал не сакаше да слушне за продажба на својот капитен. Сега се сугерира дека понуда во вредност од 40 милиони фунти би можела да ги привлече ’Топџиите’ за продажба на Фабрегас и се шпекулира дека агентот на фудбалерот овој викенд би можел да се сретне со Барса. Иниеста за ONA FM рече: “Ангажманот на Цеск е работа помеѓу Арсенал и Барселона, ние не можеме да сториме ништо.” “Чави, Цеск и јас не сме некомпатибилни. Доколку тој дојде, нивото на тимот ќе биде подобро.” За враќање на Цеск на Камп Ноу проговори и Жерард Пике, кој е добар пријател со капитенот на Арсенал. Дефанзивецот на Барса рече: “Би сакал тој да дојде. Мојата желба е да се случи овој трансфер.” “Цеск е фан на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европската комисија денеска повика на едноминутно молчење во спомен на двајцата новинари кои загинаа во нападот во Стразбур минатата недела. Меѓу петте жртви ...
сите 84 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 152 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 113 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 133 | | | веќе видена

Утрово поради разведрувањето температурите на воздухот значително ќе опаднат и ќе се спуштат во интервалот од -7 до 1 степен додека на планинските места ќе се ...
сите 184 | | | веќе видена

Сообраќајот на превојот Плетвар се одвива непречено, без проблеми и забрани, информира Сашко Цветкоски, раководител на секцијата на „Македонија пат“ во Прилеп. ...
сите 173 | | | веќе видена

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги ...
сите 133 | | | веќе видена

Две патнички од македонскиот автобус, кој вчера имаше тешка сообраќајна несреќа кај Лесковац, се уште се во животозагрозувачка состојба. Тие се наоѓаат во ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фабрегас ќе оди во Барселона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: