Барселона го претстави розовиот дрес

5 копии

Шпанскиот фудбалски шампион Барселона на својот официјален Твитер профил го претстави третиот сет на дресови за сезоната 2018/2019. Дресот е во бледо розови цвеќиња со темно црвена дијагонална лента, што ја симболизира улица „Дијагонал Авенија“ во Барселона, која минува низ градот дијагонално. Таа е една од главните улици во Барселона, каде што има голем број на трговски и деловни центри и седиштето на многу банки. Првата комбинација со која клубот од „Камп Ноу“ игра на домашен терен е дрес со каталонските бои сина и црвена, додека резервната варијанта која се користи на некои гостувања е во зеленкасто-жолта светла боја.
| | веќе видена | слични

Барселона го победи ПСВ со 4:0 на домашен терен и на најдобар можен начин ја стартуваше новата сезона во Лигата на шампионите, а во моменти кога фановите на каталонскиот гигант останаа воодушевени од уште едно маестрално издание на Меси, во јавноста се појави дизајнот на новиот дрес кој ја наруши цела позитивна атмосфера. Каталонските весници „Спорт“ и „Мундо Депортиво“ и го претставија новиот дрес на Барселона за наредната натпреварувачка сезона, а мора да се напомене дека првичните реакции меѓу фановите на клубот се навистина лоши. Навивачите на Барса се ужаснати од револуцијата која ќе доминира на новиот дрес, односно коцкестите детали во стилот на хрватската фудбалска репрезентација. Воведувањето на ваков тренд всушност значи комплетна револуција и оттргнување од досегашната традиција, а иако управата веќе дала зелено светло на „Најк“ за изработка на дресот, не е исклучено истата да биде стопирана бидејќи при првичните анкети, фановите на Барселона го оценуваат дизајнот на дресот со ужасни коментари. Los ...
| | веќе видена | слични

Навивачите на Барселона се против тимот наредната сезона да настапува во дресови на коцки. Во анкетите на „Мундо депортиво“ и „Ел насионал“ речиси 76 отсто гласале против предложениот дрес. Дизајнот на спорниот дрес се појавил на денот кога Барселона и компанијата „Најки“ прославија 20 години од соработката. Иако нема официјална потврда дека наредната сезона дресовите на Барселона ќе биде ист како оној на репрезентацијата на Хрватска, навивачите и медиумите јасно кажаа дека се против уривањето на традицијата. „Барселона треба да се откаже од иновации и да го задржи својот класичен стил. Хоризонтални пруги или коцките не се во стилот на Барселона“, напишал еден од читателите под анкетата на „Мундо депортиво“. Барселона, од основањето во 1899 година, на дресовите има вертикални пруги, исклучок беше сезоната 2015/2016 кога тие беа хоризонтални. Exclusiva!!! Así será la nueva camiseta Nike del Barça!!! A cuadros!!! Pronto empezará la producción y ayer ya la vieron algunos ejecutivos el FC Barcelona. Mi ...
| | веќе видена | слични

Од наредната сезона би можеле да ја видиме Барселона во навистина необични дресови со кои во Каталонија би се срушила традиција долга 120 години. Барселона во својата историја никогаш не ги променила вертикалните линии. Во еден период имаа и половина син, половина црвен, но никогаш дресот не бил „коцкест“. Во шпанските медиуми се појавија фотографии од дресот на Барселона за идната сезона кој би требало да биде дизајниран од „Најк“. „Мундо Депортиво“ по објавувањето на ваквите фотографии направи анкета во која дури на 75% од испитаниците, дресот не им се допадна. Најавена голема промена: Барса наредната сезона со дрес каков што немала никогаш претходно!? (фото)
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на „Барселона“ идната сезона би можеле да играат во „коцкести" дресови со што за прв пат би ја прекинале традиција долга 120 години. Клубот од Каталонија од почеток игра во препознатлива комбинација на сини и црвени траки. Веста ја објави весникот „Спорт“ од Барселона, според кои, спонзорот на Каталонците, подготвува дрес сличен на репрезентацијата на Хрватска, чиј спонзор е исто така американската компанија. Фудбалерите од сеоната 2019/20 би носеле дресови со комбинација од сини и црвени квадрати. Портпаролот на „Барселона“, Чеми Терес не сакаше да го коментира текстот објавен во „Спорт“. „Барселона“ од формирањето во 1899 година носи има дресови со традиционален дизајн од сини и црвени пруги со традиционален дизајн почна оваа сезона.
| | веќе видена | слични

Барселона конечно ја претстави третата варијанта дресови која е во нежно розова боја. Компанијата Nike решила на предната страна од дресот да дизајнира дијагонала на која се гледа карта од реонот Ешампле (познат како Нов град) - најнаселен реон во Барселона кој е основан во ХIХ век врз остатоците на стар град и други помали места кои ги обединил во градски конгломерат. Некои коментираат дека наместо реони, квартови, мапи и карти тие просто гледаат само растегнати линии кои се преливаат. На грбот е сошиено знамето на Каталонија: Nike годинава многу креативно работел на создавање на трети варијанти дресови на кои дизајнираше карти од спомен обележја и разни локалитети на градовите од каде доаѓаат клубовите. Така на пример на третиот дрес на Челси се појави карта од Западен Лондон каде играат „Сините“: Дизајнирале и карта од северниот дел на Лондон каде игра Тотенхем: Мапа од Рим на третиот дрес на Рома за сезонава: Околината на Етихад стадионот во Манчестер дизајнирана на дресот на Сити: Миланската катедрала ( ...
| | веќе видена | слични

Дресот е во бледо розови цвеќиња со темно црвена дијагонална лента, што ја симболизира улица „Дијагонал Авенија“ во Барселона, која минува низ градот дијагонално. Таа е една од главните улици во Барселона, каде што има голем број на трговски и деловни центри и седиштето на многу банки. Првата комбинација со која клубот од „Камп Ноу“ игра на домашен терен е дрес со каталонските бои сина и црвена, додека резервната варијанта која се користи на некои гостувања е во зеленкасто-жолта светла боја. 
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барселона го претстави розовиот дрес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: