СЕДУМ ЗАДАЧИ ЗА ВАЛВЕРДЕ: Новиот тренер на Барса пред голем предизвик


Стратегот кој ги презеде Каталонците ќе треба да одговори на задачи кои се навистина тешки Новиот тренер на Барселона, Ернесто Валверде, е новиот тренер на Барселона, а во својата прва сезона, но и пред почетокот на сезоната ќе има тешка задача бидејќи ќе мора да одговори на неколку предизвици што му се поставени. Според она што го донесуваат шпанските медиуми ќе треба да најде решение за седум работи. 1. Да се врати светската доминација на тимот. Барселона загуби позиција на европската сцена после две години по ред отпаѓање од четврт-финалето во Лигата на шампионите. Во моментов Барса е многу далеку од прекарот „кралеви на континентот“ што важеше пред две години. 2. Да го осигура останувањето на Андрес Иниеста. Капитенот неколкупати попушти во ставот дека може да си замине следното лето кога му истекува договорот. Фудбалскиот волшебник не успеа да дојде до посакуваните минути во сезоната која заврши поради повредите и ротацијата, а желбата му е и понатаму да биде незаменлив првотимец. 3. Да го намали ...
| | веќе видена | слични

Барселона го информирала Интер дека нивниот крилен играч Арда Туран може да си замине за време на летниот преоден рок, јавуваат италијанските медиуми. Според извештите, Барселона им кажала на претставниците на Интер дека турскиот репрезентативец може да биде купен за 40 милиони евра. „Нераѕурите“ веќе долго време го следат Туран, за кого е заинтересиран и Галатасарај, но тешко дека турскиот клуб ќе може да плати толкаво обесштетување. Туран, кој дојде на „Камп Ноу“ од Атлетико во 2015 година за 34 милиони евра, има уште три години од договорот со Барселона.
| | веќе видена | слични

Турскиот репрезентативец Арда Туран ќе биде првото големо засилување на Арсенал во летниот преоден рок. Туран пред две години пристигна на „Камп Ноу“ како големо засилување од Атлетико Мадрид и требаше да биде алтернатива за Андрес Иниеста и Нејмар. Тој по неколкуте одлични сезони во Атлетико Мадрид одлучи да ја прифати понудата на Барселона. Меѓутоа, се испостави дека тоа и не беше баш најпаметен потег бидејќи Турчинот најчесто седеше на клупата за резервни играчи или пак се повредуваше секојпат кога ќе влезеше во својата препознатлива форма. Јасно е дека Туран ќе биде еден од играчите кои ова лето ќе го напуштат „Камп Ноу“. Шпанските медиуми пренесоа денеска дека Барселона нема да има проблем со продажбата на Туран бидејќи неколку клубови покажале интерес за турскиот репрезентативец. Каталонски „Спорт“ утринава објави дека Арда Туран е во преговори со Арсенал, како и дека успеал да ги договори условите од договорот. Наводно, останува само уште Барселона и Арсенал да се договорат околу висината на ...
| | веќе видена | слични

Лионел Меси значително го поправи односот со Луис Енрике по првичните недоразбирања кои ги имаа на почетокот на тренерската етапа на „Лучо“ на „Камп Ноу“, а тоа најдобро може да се заклучи и од последната изјава која ја даде Аргентиенцот за „Фор-Фор-Ту“. Во интервјуто за англискиот магазин, Меси му даде огромно значење на придонесот кој го имаше Луис Енрике како тренер на Барселона, од едноставна причина што успеал да воздигне еден тим кој пред неговото пристинување изгледал морално скршен и психички паднат. – Морам да кажам едно нешто за Луис Енрике. Неговото пристигнување не натера одново да се натпреваруваме. Како група бевме могу паднати и во лоша ситуација, но кога тој прристигна на „Камп Ноу“, не разбуди и не врати на нашето највисоко ниво. Ни го врати мотивот повторно да бидеме голем тим, тоа е она за што секогаш ќе му бидам благодарен, – потенцира Меси, посебно алудирајќи на освоената триплета во првата сезона на Луис Енрике како тренер на каталонскиот гигант.
| | веќе видена | слични

Каталонскиот весник Спорт пишува дека Барселона и новиот тренер Ернесто Валверде како приоритет ова лето имаат поставено засилување на четири позиции во тимотЕрнесто Валверде оваа недела беше презентиран како нов предовник на „Каталонците“ и 53 годишниот стратег сега треба да го „освежи“ тимот на Барса.Според пишувањата на Спорт, четири засилувања се приоритет ова лето.Нов десен бек и фудбалер од средниот ред се први на листата.Со заминувањето на Дани Алвеш настана дупка која ниту Серхи Роберто ниту пак Алеш Видал не успеаја да ја пополнат.Ектор Бељерин од Арсенал е прва желба, а како алтернативни се Нелсон Самедо од Бенфика, и Сезар Азпиликета од Челси.Кога е во прашња средниот ред, Марко Верати од ПСЖ и Филипе Кутињо од Ливерпул се двете имиња кои најчесто се поврзуваат со Барса.Но во последно време кружи и името на Андер Ерера од Манчестер јунајтед, кого Ернесто Валверде добро го познава.Спорт додава дека ќе се купува и нов централен дефанзивец, но веројатно тоа ќе биде млад играч кој нема веднаш да биде ...
| | веќе видена | слични

Луис Енрике одлучи да стави крај на својата тригодишна етапа како тренер на Барселона и да се прости од своите играчи во пријателско светло, но ако досега сите со огрормно воодушевување зборуваа за работата која ја сработи „Лучо“ на „Кам Ноу“, оваа вечер пристигна и првата негативна порака за односнот на тренерот. Барселона пред два дена официјално соопшти дека наследник на Луис Енрике ќе биде досегашниот стручњак на Атлетик Билбао, Ернесто Валверде, потег кој најмногу од сите го охрабрува стандардниот лев бек на каталонскиот гигант, Жорди Алба. Алба беше стандарден стартер во тимот на Луис Енрике се до последниот дел од актуелната натпреварувачка сезона, а тоа очигледно оставило траги на нивниот однос. – Многу сум среќен за пристигнувањето на Валверде. Мислам дека станува збор за многу храбар тренер кој претпочита да игра фудбал. Сите ми зборуваат само добро за него. Сигурно ќе ми биде многу подобро со Валверде отколку со Енрике. Не ги добив минутите кои ги сакав оваа сезона, очекувам дека отсега ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси присуствува на рекламен настан во Пекинг, но беше принуден да го коментира назначувањето на Ернесто Валверде на тренерскиот пост во каталонскиот клуб. “Не се познавам лично со новиот тренер на Барселона. Останува тоа да се исполни во следните денови. Го познавам од неговата работа во изминатите години во Атлетик Билбао. Не сум свесен за неговите методи на работа “, коментира Меси. “Нашата цел е повторно да ги победиме сите можни титули”, додаде ѕвездата на Барселона.
| | веќе видена | слични

Фудбалската секција на Барселона од денеска официјално отвара нова страница во својата историја и тоа под водство на Ернесто Валверде. Валверде ја доби довербата од управата на каталонците на чело со претседателот Хосеп Марија Бартомеу да ја води екипата во следите две години, период во кој ќе треба да се докаже пред сите во новата средина и да му помогне да својот поранашен клуб да се издигне повторно на врвот во шпанскиот и европскиот фудбал. -Моите претходници беа со топ квалитет како Енрике, Гвардиола, Виланова и Кројф. Кога ќе помислам на нив сфаќам дека ова е предизвикот кој го барав, -рече Валверде кој е 57 тренер во историјата на Барселона. -Стилот на Барселона е познат насекаде низ светот. Мојата идеја е да направам чекор понапред, да се прилагодам себеси и да дадам свој удел ако е возможно. Ќе се обидам да донесам страстен стил на игра каде брзо ќе ја освојуваме топката со тоа што тимот ќе биде добро избалансиран, -додаде новиот тренер на шпанскиот великан.
| | веќе видена | слични

Ернесто Валверде ова попладне беше и официјално претставен како нов тренер на Барселона, а тоа секако експресно прердизвика многу реакции во шпанската, а пред се во каталонската спортска јавност. Досегашниот тренер на Атлетик Билбао ужива навистина голема почит од целокупната јавност на Пиринеите и од сите свои колеги, а бидејќи важи за еден од најдобрите тактичари во Примера, очекувањата на „Камп Ноу“ се навистина големи кога е во прашање наредната натпреварувачка сезона. Валверде го презема кормилото на каталонскиот гигант по заминувањето на Луис Енрике кој реши да се повлече по тригодишата успеша етапа, а во целата оваа ситуација сега се вклучи и Пеп Гвардиола кој одлучи да му испрати искрена порака на новиот стручњак на Барса. – Одличен тренер и што е најважно, многу добар човек кој заслужува се најдоброр. Со среќа Валверде, – гласи пораката на Пеп испратена преку Твитер. Buen técnico y sobre todo un buen tipo que merece lo mejor. ¡Suerte!A good coach but above all a good man who deserves the best. Good ...
| | веќе видена | слични

Новоименуваниот тренер на Барселона, Ернесто Валверде, истакна денеска на претставувањето на неговиот најголем предизвик во кариерата, дека ќе настојува да го прошири стилот на игра на Барселона. Валверде денеска беше промовиран во нов кормилар на „Камп Ноу“, а присутни беа и сите високи органи на клубот. „ Свесен сум дека Барселона е мојот најголем предизвик во мојата кариера. Голема е одговорноста пред мене, како тренер секогаш сум чекал еден ваков предизвик. Сакам да најавам дека ќе се обидам да го проширам стилот на игра во Барселона. Невозможно е секогаш да победувате, но нашата цел ќе биде секогаш да конкурираме за победи “, истакна Валверде. Тој се осврна и на тоа каква стратегија и формација ќе форсира како тренер на Барселона. „ Прв пат ќе работам со фудбалери од светска класа. Мислам дека Меси е најдобар играч со кој ќе соработувам. Формацијата која ќе ја форсирам, ќе биде веројатно 4-3-3“ , се надоврза Валверде.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕДУМ ЗАДАЧИ ЗА ВАЛВЕРДЕ: Новиот тренер на Барса пред голем предизвик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: