Душебаев: Сите слават,мене ми се плаче


По четири сезони минати во дресот на македонскиот, регионалниот и европскиот ракометен машки првак Вардар, Алекс Душебаев заминува во Kјељце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. Најдобриот стрелец во Вардар дојде како млад и перспективен играч, а сега заминува како легенда. - Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви благодарам - изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите. - Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Kјељце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тигран Барсегјан останува фудбалер на Вардар до 2019 година, откако ерменскиот напаѓач стави потпис на новиот две годишен договор со нашиот тим, објави денеска на клупскиот сајт македонскиот шампион.Нашиот играч ги прифати условите понудени од Вардар, и ја продолжи верноста кон „црвено-црниот“ дрес, информира најтрофејниот македонски фудбалски клуб.– За мене е чест што сум сум дел од Вардар, екипа во која што се работи максимално професионално и во која условите за работа и за напредок се одлични. Тука сме како една фамилија, функционираме сите како еден, и среќен сум што ќе останам во Вардар и во следните две години. Веќе една година сум дел од оваа екипа, која што ќе ми остане во вечно сеќавање бидејќи тоа беше мојата прва титула со Вардар, истакна Барсегјан.Тој се заблагодари на сите за поддршката која ја добил во Скопје.– Благодарност до раководството, до стручниот штаб и до соиграчите за целата поддршка во текот на изминатата сезона, и јас ќе дадам се од себе и следните сезони да бидат со освоени ...
| | веќе видена | слични

Нашиот играч ги прифати условите понудени од Вардар, и ја продолжи верноста кон „црвено-црниот“ дрес, информира најтрофејниот македонски фудбалски клуб. – За мене е чест што сум сум дел од Вардар, екипа во која што се работи максимално професионално и во која условите за работа и за напредок се одлични. Тука сме како една фамилија, функционираме сите како еден, и среќен сум што ќе останам во Вардар и во следните две години. Веќе една година сум дел од оваа екипа, која што ќе ми остане во вечно сеќавање бидејќи тоа беше мојата прва титула со Вардар, истакна Барсегјан. Тој се заблагодари на сите за поддршката која ја добил во Скопје. – Благодарност до раководството, до стручниот штаб и до соиграчите за целата поддршка во текот на изминатата сезона, и јас ќе дадам се од себе и следните сезони да бидат со освоени титули. Посакувам да има уште многу победи, шампионски и Куп пехари, и, секако, успеси во Европа. Јас како и сите други со нетрпение ги очекуваме натпреварите од Лигата на шампионите. Ни останува само ...
| | веќе видена | слични

Ерменскиот фудбалер, Тигран Барсегјан останува во Вардар до 2019 година откако стави потпис на нов две годишен договор со македонскиот шампион.Барсегјан кој минатата сезона дојде во Вардар, ќе остане во клубот најмалку уште две години. Тој е среќен што ќе продолжи да го носи црвено-црниот дрес.„За мене е чест што сум сум дел од Вардар, екипа во која што се работи максимално професионално и во која условите за работа и за напредок се одлични. Тука сме како една фамилија, функцинираме сите како еден, и среќен сум што ќе останам во Вардар и во следните две години. Веќе една година сум дел од оваа екипа, која што ќе ми остане во вечно сеќавање бидејќи тоа беше мојата прва титула со Вардар. Благодарност до раководството, до стручниот штаб и до соиграчите за целата поддршка во текот на изминатата сезона, и јас ќе дадам се од себе и следните сезони да бидат со освоени титули“ - вели Ерменецот за официјалната страна на клубот.„Посакувам да има уште многу победи, шампионски и Куп пехари, и, секако, успеси во Европа. ...
| | веќе видена | слични

Ерменскиот интернационалец Тигран Барсегјан потпиша нов двегодишен договор со македонскиот првак Вардар, обврзувајќи се да го носи „црвено-црниот“ дрес до 2019 година. Тој и во наредниот период треба да биде една од главните алки во нападот на тимот на Гоце Седлоски. „За мене е чест што сум сум дел од Вардар, екипа во која што се работи максимално професионално и во која условите за работа и за напредок се одлични. Тука сме како една фамилија, функцинираме сите како еден, и среќен сум што ќе останам во Вардар и во следните две години. Веќе една година сум дел од оваа екипа, која што ќе ми остане во вечно сеќавање бидејќи тоа беше мојата прва титула со Вардар. Благодарност до раководството, до стручниот штаб и до соиграчите за целата поддршка во текот на изминатата сезона, и јас ќе дадам се од себе и следните сезони да бидат со освоени титули. Посакувам да има уште многу победи, шампионски и Куп пехари, и, секако, успеси во Европа. Јас како и сите други со нетрпение ги очекуваме натпреварите од Лигата на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шампионскиот тим на Вардар го задржува тимот што сезонава успеа да ги освои сите трофеи, па нов договор потпиша и левото крило Владо Недановски. За Недановски ова ќе биде 11. сезона како дел од Вардар, и досега има настапувано и за Вардар, Вардар јуниор и МРК Вардар, пренесува официјалниот клупски веб сајт. На позицијата лево крило Владо Недановски му е соиграч на рускиот интернационалец Тимур Дибиров. Со новиот договор Недановски треба да остане во Вардар најмалку до јуни 2018 година. Сезонава Вардар го направи најголемиот клупски успех, освојувајќи четири трофеи во натпреварувањата каде играа, во домашното првенство и куп, СЕХА Газпром лигата и Лигата на шампионите. Да додадеме уште дека Иако беше најавено дека во периодот од 16 до 19 август Вардар ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир во Скопје, истиот е откажан. Ова требаше да биде втор турнир во организација на Вардар. Од 22 до 28 август Вардар ќе игра на неофицијалното клупско СП во Катар, ова е првпат македонски тим да игра на Супер Глоуб. ...
| | веќе видена | слични

Тигран Барсегјан продолжува во Вардар, а денеска популарниот Хулк од Ерменија стави печат на потписот, кој ќе трае уште две години. Тигран е едно од најпријатните изненадувања во Вардар, откако беше на работ да ја прекине кариерата поради здравствени проблеми. Раководството на „црвено-црните“ веруваше во него, а ризикот им се исплатеше. Барсегјан одигра одлична сезона и беше еден од најзаслужните за шампионската титула на Вардар. „За мене е чест што сум сум дел од Вардар, екипа во која што се работи максимално професионално и во која условите за работа и за напредок се одлични. Тука сме како едно семејство и среќен сум што ќе останам во Вардар и во следните две години. Веќе една година сум дел од оваа екипа, која што ќе ми остане во вечно сеќавање бидејќи тоа беше мојата прва титула со Вардар. Благодарност до раководството, до стручниот штаб и до соиграчите за целата поддршка во текот на изминатата сезона, и јас ќе дадам се од себе и следните сезони да бидат со освоени титули. Посакувам да има уште многу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нема одмор за дресовите од Вардар Јуниор лигата. Со крајот на натпреварувачката сезона и почетокот на летната сезона нашите млади ракометари веќе се подготвуваат за нови ракометни предизвици. Желни за нови знаења и нови искуства децата веќе се подготвуваат за летните кампови. Повеќето регионални единици кои членуваат во Ракометната академија Вардар летово организираат кампови за децата кои тренираат во школите, а од кои дел се натпреваруваат и во Вардар Јуниор лигата. Леа Христоска минатата година се издвои како еден од најдобрите голмани кои се натпреваруваа во лигата, а на зимскиот турнир „Еден живот, една љубов”, кој се одржа во јануари годинава, беше наградена како најдобар голман во женска категорија во генерацијата 2004/05. И Леа се подготвува за ракометен камп. „Важно ми е да продолжам да тренирам и во текот на летото, и додека трае распустот ќе се вклучам на летен камп за ракомет, а веќе со стартот на школската година со девојките од мојата екипа се враќаме на тренинзи во школата на Кастратовиќ ...
| | веќе видена | слични

Лука Циндриќ, Игор Караџиќ и Иван Чупиќ се Хрватите кои блеснаа во дресот на Вардар изминатава сезона и беа меѓу хероите, за историската прва европска титула на македонскиот шампион. Сега, овие тројца се во нова мисија и тоа н арепрезентативен план. Следната година Хрватска ќе биде домаќин на Европското првенство, а според анализите, токму триото на Вардар треба да биде главно во националниот дрес. Посебно воодушевување кај Хрватите има од играта на Лука Циндриќ. Тоа е играчот кој „експлодираше“ и покажа дека може да биде најдобар кога е најпотребно. Иван Чупиќ е играчот кој треба да има мирна рака посебно од линијата од седум метри кога ќе се изведуваат пеналите. Во дресот на Вардар, Чупиќ покажа дека кога е сконцентриран нема шанси да промаши. Тоа е играчот кој го даде и најважниот гол во историјата на Вардар. Погодокот во последната секунда, за шампионскиот трофеј на Вардар на фајнл-фор турнирот во Келн. За Караџиќ се вели дека е играч кој секогаш е подготвен да помогне кога е најтешко и да го даде ...
| | веќе видена | слични

Горан Попов повеќе не е фудбалер на Вардар. Левиот бек и раководството на шампионот спогодбено го раскинаа договорот, кој имаше важност уште шест месеци. Попов во редовите на Вардар дојде во 2014 година како играч на англискиот тим ВБА. Тој со „црвено-црните“ освои три шампионски титули. Во следните неколку дена ќе биде позната новата дестинација на некогашниот македонски репрезентативец. Покрај Попов во новата сезона во дресот на Вардар нема да бидат уште Влатко Гроздановски и Благоја Љамчевски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Душебаев: Сите слават,мене ми се плаче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: