Барселона лесно се справи со „фармацевтите“

Актуелниот европскиот фудбалски шампион немаше проблеми на гостувањето кај Леверкузен. Барселона ја покажа својата сила и рутинирано со 3-1 дојде до значајна победа. Пеп Гвардиола задоволен од изданието на неговите фудбалери на овој натпревар: "Германските тимови секогаш ви создаваат проблеми. Од мое искуство, дури и кога не играат добро секогаш се враќаат во натпреварот. Првото полувреме беше потешко, тие не се отворија, играа дефанзивно. На крајот успеавме да создадеме шанси и постигнавме три гола на гости што е многу добро, задоволни сме" - изјави Гвардиола. Тренерот на фудбалерите на Баер Леверкузен, Робин Дут, смета дека тие покажале преголема почит кон противникот и тоа е една од главните причини за поразот од Барселона со 3-1 во ЛШ, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. "Нашата одбрана играше многу добро во првото полувреме, но покажавме преголема почит кон противникот. На паузата им реков на фудбалерите да превземат иницијатива и да влезат во натпреварот по што во второто полувреме и создадовме ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на Пеп Гвардиола не дозволија никакво изненадување на "Бај Арена" и сосема заслужено го победија бундеслигашот, Баер од Леверкузен (3:1) Со стил, со триумф на гостувањето во Германија, актуелниот светски и европски клупски шампион Барселона, го започна походот кон одбраната на титулата во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Избраниците на Пеп Гвардиола не дозволија никакво изненадување во првата 1/8-финална пресметка одиграна на "Бај Арена" и сосема заслужено го победија бундеслигашот, Баер од Леверкузен со сигурни 3:1 (Кадлец 52' - Алексис 41', 55', Меси 88'). - Пропуштивме неколку убави шанси во првите 45 минути. Го немавме последниот допир, комплициравме во финишот од акциите. Одигравме многу подобро во продолжението, го искористивме слободниот простор и акциите ги крунисавме со погодок. Знаевме дека мораме да ја подобриме играта, дека има место за напредок. Имаме одличен резултат, но мора да бидеме екстра внимателни и на реваншот, изјави предводникот на Барса, Пеп ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Леверкузен Роберт Дут изјавил по поразот од Барселона дека неговите фудбалери одиграле одлично во првото полувреме но во второто сите потфрлиле. "Одбраната беше на висина на задачата во првото полувреме, но премногу го респектиравме противникот и не се движевме добро во продолжението. Во второто полувреме покажавме сосема поинакво лице. На полувремето ги прашав моите играчи дали сакаат да учествуваат во натпреварот или сакаат да се преселат на трибините, во публиката. Во вториот дел почнавме да играме многу подобро во нападот но одбраната потклекна под силниот притисок кој го наметнаа фудбалерите на Барселона", рекол Дут.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 249 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барселона лесно се справи со „фармацевтите“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: