Спорт - Барселона доминира во сите спортови

Навивачите на Барселона навистина имаат причина за задоволство бидејќи сите тимови на овој колектив доминираат во своите спортови. Имено, спортското друштво Барселона може да се пофали дека во изминатата сезона се закитило со нови 17 трофеи во клупските витрини и тоа во шест различни спорта. Тоа што Лео Меси, Чави, Иниеста и останатите фудбалери на Барселона го направија на фудбалските терени низ Европа, многу вешто го следат и тимовите на каталонскиот гигант во останатите спортови. Фудбалскиот клуб Барселона годинава стигна до нова титула во Примера дивизион, го освои и Купот на Шпанија, но најзначаен трофеј, сепак, беше оној во Лигата на шампионите. Подеднакво успешни беа и ракометарите, кои станаа европски шампиони, ја освоија титулата во Шпанија, а стигнаа и до трофејот во Лигата на Пиринеите. Кошаркарскиот тим на Барселона беше елиминиран во четвртфиналето од Евролигата, но затоа успеа да стигне до четири нови трофеи, во АЦБ лигата, во Купот на Шпанија, Суперкупот на Шпанија и во каталонската лига. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Спортското друштво Барселона зад себе ја има најуспешната сезона во својата историја долга 112 години во кое неговите клубови освоија дури 16 титули. Каталонската спортски гигант освои четири интернационални трофеи, а најуспешни се кошаркарската и секцијата за мал фудбал со по четири трофеи. Сандро Росел по само една сезона како претседател на клубот успеа да го собори ланскиот рекорд на својот претходник Хуан Лапорта. Сите титули на Барселона во сезоната 2010/11: фудбал : Лига на шампиони, Примера, Суперкуп кошарка : Куп на Шпанија, АЦБ лига, Суперкуп, каталонска лига ракомет : Лига на шампионите, АСОБАЛ лига, Пиринејска лига хокеј : Куп на Шпанија, Континентален куп мал фудбал : УЕФА куп, Куп на Шпанија, првенство на Каталонија, Куп на Каталонија. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Спортското друштво на Барселона сезоната 2010/11 ја заврши со 16 освоени шампионски титули, што е апсолутен рекорд во 112-годишната историја на каталонската институција, пишува „Марка“. Различните селекции на спортските колективи на Барселона, од фудбалери, играчи во мал фудбал, преку ракометари, кошаркари и хокеари, освоија вкупно 16 титули, со што го соборија рекордот од минатата сезона. Тогаш претседател на спортското друштво на Барса беше Хуан Лапорта, а со новиот рекорд може да се гордее актуелниот прв човек - Сандро Росел. Титулите на Барселона во сезоната 2010/11: Фудбал: Шпански Суперкуп, Примера, Лига на шампиони Кошарка: Шпански СуперКуп, АЦБ лига, Каталонска лига, Шпански куп Ракомет: АСОБАЛ лига, Лига на шампиони, Пиринејска лига Хокеј: Шпански куп, Континентален куп Мал фудбал: Куп на УЕФА, Шпански куп, Каталонско првенство, Каталонски куп /спортденес
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 163 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 75 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 85 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 247 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 100 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Барселона доминира во сите спортови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: