Мојс не го пушта Руни од Манчестер Јунајтед

Вејн Руни и во ерата по Алекс Фергусон ќе го носи дресот на Манчестер Јунајтед, изјави на својата прва прес конференција наследникот на Сер Алекс, Дејвид Мојс. „Тој е играч на Манчестер Јунајтед и ќе остане тука. Нема да оди никаде, гледам дека е многу гладен, гладен за фудбал“. Мојс не одговори конкретно дали во летниот преоден рок ќе има засилувања во тимот, иако играчот на Барселона Тијаго Алкантара веќе подолго време се поврзува со Манчестер Јунајтед. Поранешниот менаџер на Евертон, на новинарите им кажа дека главна цел ќе му биде да победува и да најде рамнотежа помеѓу атрактивната игра и резултатите.
| | веќе видена | слични

Иако новиот менаџер на Манчестер Јунајтед, Дејвид Мојс изјави дека Вејн Руни не е на продажба, од Барселона не се откажуваат од идејата да го донесат напаѓачот на „Камп Ноу“ и веќе спремиле примамлива понуда. Каталонскиот весник „Спорт“ пишува дека претседателот Сандро Росел посакува да ја види ѕвездата на Јунајтед на „Камп Ноу“ и веќе спремил понуда во која покрај пари се вклучени и потписите на Тиаго Алкантара и Давид Виља. Тиаго Алкантара веќе некое време се поврзува со трансфер вреден 18 милиони евра на Олд Трафорд, а како што пишува „Спорт“, се очекува и Виља летово, за сума од осум милиони евра да си замине од Барселона. Цената за која во моментов би можел да биде достапен Руни се проценува на околу 30 милиони евра, што значи дека Барса со Тиаго, Виља и доплата од 4-5 милиони евра би можела да ги обезбеди неговите услуги. Мојс дефинитивно ќе разгледа таков предлог, особено ако во наредните денови добие индикации дека односите меѓу клубот и Руни не можат да се подобрат. Како што е веќе познати ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Дејвид Мојс откри дека во неговата прва сезона со Црвените Ѓаволи сака да ги освои сите трофеи.Шкотскиот експерт е многу добро го водеше тимот на Евертон, но немаше успех кога стануваше збор за трофеи.“Мора да се оди добро во сите натпреварувања – не само во Премиер Лигата. Кога сте во Манчестер Јунајтед мора да ги ‘нападнете’ сите трофеи”-изјави Мојс и додаде:“Можеби некогаш нема да успеете, но ќе мора да се обиде да ги освоите сите трофеи. Јас така работев и во другите клубови и сигурно така ќе работам тука, бидејќи имам поголема екипа, квалитетни играчи и еден клуб со традиција на освојувањето на титули.”
| | веќе видена | слични

Денешното издание на каталонскиот весник Спорт го потврдува интересот на Барселона за напаѓачот на Манчестер Јунајтед Вејн Руни за кого наводно веќе прговараат со англискиот шампион. Списанието споменува можна размена на фудбалери во која би биле вклучени Давид Виља и Тиаго Алкантара кои би заминале во насока на Олд Трафор а на Ноу Камп со доплата од плус 4 милиони евра да пристигне Вејн Руни чија вреднос се проценува на 30 милиони евра. Сепак пишувањата во каталонскиот весник се под знак прашање ако се земе во предвид изјавата на стратегот на Јунајтед Дејвид Мојс кој во петокот беше дециден дека Руни не е на продажба.
| | веќе видена | слични

Искусниот велшки фудбалски интернационалец од составот на Манчестер Јунајтед Рајан Гигс, пред неколку денови беше именуван за помошник на новиот менаџер на клубот, Дејвид Мојес. 39-годишниот првотимец на „Црвените ѓаволи“ ќе биде играч-тренер, а островските медиуми тврдат дека токму тој во своите раце ја има иднината на напаѓачот Вејн Руни на „Олд Трафорд“. Медиумите сметаат дека Гигс ќе има пресудна улога во борбата Јунајтед да го задржи голгетерот во своите редови, па веруваат дека само тој може да го врати Руни на вистинскиот пат. Доброупатените истакнуваат дека малкумина фудбалери во соблекувалната на Јунајтед имаат влијание на Руни, а меѓу нив секако е Гигс, кој може да го разубеди од заминување. Инаку, Вејн Руни е незадоволен со третманот кој го има на „Театарот на соништата“, па уште минатата сезона бараше трансфер. Меѓу можните дестинации се споменуваа екипите на Арсенал, Реал Мадрид и на Барселона. Сепак, викендов се огласи и новиот шкотски стратег на клупата на Јунајтед, Дејвид Мојес, кој на сите ...
| | веќе видена | слични

Мојс откри дека Фергусон го поканил во неговиот дом на 2 мај, односно 4 денови пред да почнат да се шират гласините за неговото повлекување. „ Тоа беше чудна ситуација. Фергусон ми се јави и ме викна во неговиот дом. Очекував дека ќе каже „Ќе купам еден од твоите фудбалери". „Бев во фармерки и немав време да се преслечам, па прво му се извинив што сум така облечен. Неговите први зборови беа „Јас ќе се пензионирам". Јас го прашав „Кога?" затоа што тој никогаш не се повлекува, а тој одговори „Следната недела!". „Неговите следни зборови беа: „Ти си следниот менаџер на Манчестер Јунајтед. Немав шанса да кажам да или не. Бев шокиран " Мојс се заколнал ќе ја чува тајната затоа што Сер Алекс се уште не сакал да соопшти за неговото пензионирање. Единствена личност која дознала била сопругата на Мојс. „ Сопругата ме погледна и за малку ќе паднеше во несвест. Не смеам да ви кажам што таа рече. Сама на неа и кажав. Не смеев да им ја откријам тајната дури ни на моите деца, ниту на татко ми. Дури откако почнаа да се ...
| | веќе видена | слични

Првото обраќање на Дејвид Мојс како менаџер на Манчестер Јунајтед предизвика големо внимание на Островот, а новинарите пред се` ги интересираше дали ќе остане првата ѕвезда Вејн Руни. Првите зборови на наследникот на Алекс Фергусон на клупата на „црвените ѓаволи“ беа во врска со првата напаѓачка виолина на екипата. Тој соопшти дека Вејн Руни не се продава и со тоа ги демантира сите шпекулации дека Англичанецот ќе премине во Реал Мадрид, ПСЖ, Монако, Арсенал или Челзи. „Зборував со Вејн Руни неколкупати и со задоволство можам да потврдам дека тој нема да го напушти Манчестер Јунајтед. Руни не се продава и тоа е конечно. Го познавам уште од 16 години кога беше во Евертон, а сега ситуацијата е како дежа ви за мене. Во неговите очи видов блесок што значи дека е задоволен. Тој е прекрасен фудбалер. Напорно тренира, пополека ја враќа својата форма и се радувам што ќе работиме заедно“, изјави Мојс кој одби да зборува за трансферните цели на клубот. Фановите очекуваа да каже дали Тијаго Алкантара од Барселона или ...
| | веќе видена | слични

Пол Сколс, кој минатата сезона се пензионираше од активно играње фудбалот, одбил да го следи примерот на Фил Невил и Рајан Гигс да се приклучи во стручниот штаб на Дејвид Мојс во Манчестер Јунајтед. - Сакав да бидам сигурен, во врска со тоа што се случуваше тука. Разговарав со Сколс, тој сакал да помине време со својата фамилија. Пол беше фантастичен со мене и сакаше да ми помогне. Околу два часа разговаравме на телефон, тој во моментов сакал да помине време со својата фамилија. Ќе го донесеме во тимот кога ќе биде подготвен. Исто разговарав со Рене Меулестен, но тој сакаше да продолжи понатаму, така да реален избор ми беше Гигс. Тој е неверојатен фудбалер. Одлично е да ги имаш Гигс и Фил заедно, сакам да имам млади членови во стручниот штаб, - изјавил Мојс за официјалниот сајт на Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Рајан Гигс ќе игра за Манчестер јунајтед, но и ќе му помага на Дејвид Мојс во стручниот штаб на „црвените ѓаволи“, што е само трасирање на патот до серлекторската позиција на Велс. Медиумите во Британија веќе го гледаат крилото на Манлестер јунајтед како наследник на Крис Колмен кој има договор да ги води популарните „Змаеви“ до 2016 година. Гигс е интересна приказна, токму поради репрезентацијата на Велс. Рајан имаше понуди да игра и за Англија, но тој одбра да настапува за својата родна земја, иако беше свесен дека ќе нема многу можности да учествува на големите натпреварувања. Во идниот период, ако се остварат најавите на британските медиуми, дека 39-годишниот Гигс ќе го наследи Колман, тој ќе има задача да го предводи Велс до пласман на СП или ЕП. Досега оваа репрезентација има настап на еден Мундијал, во далечната 1958 година, а стаса и до четвртфиналето на шампионатот на Европа во 1976 година. Но тогаш не се пласираа на завршниот турнир со 4 селекции, чиј домаќин беше Југославија, а титулата ја ...
| | веќе видена | слични

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед, Дејвид Мојс, прв пат им се обрати на медиумите од позиција на својата функција. Првата порака на новиот шкотски фудбалски стручњак на клупата на „Олд Трафорд“ беше, Вејн Руни не е на продажба! Повеќе од два месеца траат шпекулациите во медиумите поврзани со судбината на најдобриот англиски фудбалер, кои што ги поттикна кавгата со Сер Алекс Фергусон. „Вејн Руни не е на продажба. Тој е играч на Манчестер Јунајтед и ќе остане играч на Манчестер Јунајтед. Ние нема да го продадеме“, вели Мојс. Доскорешниот менаџер на Евертон, кој Руни го воведе во сениорскиот фудбал на почетокот на овој век, не коментираше дали голгетерот барал да остане по споменатиот конфликт со Ферги. „Разговаравме неколку пати, што и да се случило претходно, сега е минато. Видов искра во неговите очи, изгледа дека е среќен“, додава Шкотланѓанецот. Мојс сепак одби да ги коментира нејаснотиите околу тоа дали пред два месеца фудбалерот барал да си оди од клубот. Фергусон го изнесе тоа тврдење, а Руни го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мојс не го пушта Руни од Манчестер Јунајтед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: