Баросо му ја честиташе победата на Груевски

2 копии

Уверени сме дека новата Влада ќе вложи максимални напори за да обезбеди напредок во однос на важните прашања кои треба да се решат на пат на Македонија кон Европската Унија Ова се наведува во честитката што денеска ја упати претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Мануел Баросо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за резултатот на Парламентарните избори одржани на 5 јуни. „Ви посакувам голем успех во надминувањето на предизвиците со кои ќе се соочите и со задоволство го очекувам брзото формирање на новата Влада“, се вели во честитката. „Гледајќи кон иднината, Европската Комисија предвидува континуирана блиска соработка со Вас и новата Влада и Ви ја даваме нашата целосна поддршка“, истакнува Баросо.
| | веќе видена | слични
2 копии

“Ви посакувам голем успех во надминувањето на предизвиците со кои ќе се соочите и со задоволство го очекувам брзото формирање на новата влада. Ние ја споделуваме заедничката цел за интеграција на Вашата земја во Европската унија и уверени сме дека новата влада ќе вложи максимални напори за да обезбеди напредок во однос на важните прашања кои треба да се решат на Вашиот пат кон Европската унија“. Со овие зборови претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо со писмо му ја честиташе победата на изборите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Баросо во честитката ја истакнува важноста на блиската и континуирана соработка на Европската комисија со новата Влада изразувајќи ја својата целосна поддршка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, му ја честита на Никола Груевски победата на ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентарни избори. „Во име на Европската комисија би сакал срдечно да Ви честитам како на лидер на ВМРО-ДПМНЕ, за резултатот на парламентарните избори одржани на 5 јуни“, се наведува во честитката од Баросо. Тој притоа искажал уверување дека новата влада ќе ги реши предизвиците што и' стојат на земјата на патот кон ЕУ. „Ја споделуваме заедничката цел за интеграција на Вашата земја во Европската унија и уверени сме дека новата влада ќе вложи максимални напори за да обезбеди напредок во однос на важните прашања што треба да се решат на Вашиот пат кон ЕУ“, наведува Баросо во честитката. Баросо му посакал на Груевски голем успех во надминувањето на предизвиците со кои ќе се соочи, очекувајќи брзо да се формира влада и да се оствари блиска соработка со новата влада во иднина. „Ви ја даваме нашата целосна поддршка“, се наведува на крајот од честитката од Баросо. (Н.Р.)
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баросо му ја честиташе победата на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: