Струмичани со порака до премиерот: „ЈОК барок во Струмица“


Најавата за новиот изглед на зградата на поранешната полициска станица во Струмица ги испровоцира граѓанските активисти кои денеска делеа летоци на кои пишуваше „Груевски, во Струмица барок – ЈОК“. Велат: „НЕ за барокот на Груевски во Струмица – ДА за европска и модерна Струмица!“ Премиерот Никола Груевски најави реконструкција на старата зграда на полициската станица во која ќе бидат сместени повеќе институции, како подрачните одделенија на Управата за имотно-правни работи, на УЈП, Агенцијата за катастар на недвижности и Управата за матична евиденција. За објектот ќе бидат потрошени 1,1 милион евра буџетски пари. Граѓаните, како што пренесе Струмица 24, бараат од Владата да им обезбеди услови за подобар живот и како што велат, да престане да ги троши народните пари на вакви и слични градби. „Груевски да даде милион евра за откуп на корнишонот кој денеска се продава за 10 денари од килограм, а не за некакви згради. Немам пари леб да им однесам дома на децата, а тој ќе троши милион за некакви измислени ...
| | веќе видена | слични

Според најавите објектот на министерството за финансии познато како старата полициската зграда во Струмица треба да добие нова барокна фасада што ги налути опозиционерите, но и граѓанските здруженија. Тие излегоа на протест пред објектот кој за девет месеци треба да добие нов лик, сличен на архитектонските решенија од проектот Скопје 2014, за што тие сметаат дека нема никакво оправдување во Струмица, ниту пак решението било донесено со дебата и мислење од останатите фактори. На протестот се обрати Јасмина Поркојевиќ – Миленковиќ, член на Еколошко друштво „Планетум“ со остри и по малку политички напади против Груевски. Најавено е и собирање на потписи против донесеното барокно решение кое е спротивно на урбаниот изглед на центарот на Струмица каде воопшто нема да се вклопи. Во објектот ќе бидат сместени поголем број на институции на локално ниво.
| | веќе видена | слични

Граѓанскиот сектор од Струмица не сака барокна фасада во центарот на градот. Според нив, идејното решение за реконструкција на поранешната полициската зграда, било во барок стил. Со собирање потписи ќе бараат од надлежните да се измени решението за изгледот на објектот кој цел месец се реконстурира за да стане зграда на јавната админстрација. Зградата каде беше струмичката полиција цели шест години се распаѓаше и беше дувло на разбојници и нарко-зависници. Лани објектите ги доби Министерството за финансии. За реконструкцијата на тендер ја ангажираше скопската Баур.бг Според проекциите во зградата ќе бидат сместени вработените од УЈП, Катастарот, Матичната служба и од Одделението за имотно правни работи и според премиерот граѓаните нема да шетаат од едно до друго место за за завршат било каква работа.
| | веќе видена | слични

Струмичките невладини организации се против старата полициска зграда да добие барокна фасада. Според претставниците на граѓанскиот сектор, недозволиво е во центарот на градот да никне барокно здание. Најавуваат собирање потписи против идејното решение и ќе бараат од надлежните институции негова промена. Објектот долги години беше руина, а од неодамна почна негова реконструкција, по што во него ќе се сместат канцелариите на катастарот, матична служба, имотно правни работи и УЈП. Наместо повиканите на пресот реагираше општинскиот комитет на Вмро Дпмне. Според нив, реакциите се конструкција на градоначалникот Заев, кој неможе да поднесе дека централната власт гради во Струмица. Реконструкцијата треба да трае десет месеци, а проектот чини 1, 1 милион евра. Сузана Мицева Македонија Има видео?: da
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска сме овде како претставници на граѓанскиот сектор од општина Струмица, но и како загрижени граѓани кои живеат, дишат и егзистираат во овој град за да го изразиме нашето мислење и сериозна загриженост по повод неодамна најавеното идејно решение за новиот изглед на старата полициска зграда сместена во срцето на градот и во која треба да бидат сместени повеќе институции. Како што можевме да слушнеме, за десет месеци, почнувајќи од денес, токму овде треба да изникне т.н. бароктен објект и за кој треба да бидат потрошени 1,1 милион евра буџетски пари т.е. пари на граѓаните на Република Македонија, а без притоа да има каква било расправа или пак, на кој било начин да бидат консултирани граѓаните на општина Струмица да го изразат своето мислење, изјави денеска Јасмина Поркојевиќ – Миленковиќ, член на Еколошко друштво „Планетум“. - Ако се суди според најавеното идејно решение за обликот на градбата на објектот, неминовно се наметнува заклучокот дека оваа градба никако не може да се вклопи ниту во урбаното ...
| | веќе видена | слични

Претставници на граѓанскиот сектор од општина Струмица, го изразија своето незадоволство за неодамна најавеното идејно решение од страна на премиерот Никола Груевски за новиот изглед на старата полициска зграда сместена во срцето на градот и во која треба да бидат сместени повеќе институции. Почитувани сограѓани, ако се суди според најавеното идејно решение за обликот на градбата на објектот, неминовно се наметнува заклучокот дека оваа градба никако не може да се вклопи ниту во урбаното опкружување, ниту пак во урбаната живејачка. Затоа, ние, граѓанските организации од општина Струмица денеска сме тука да го изразиме нашето несогласување и нашиот став по однос на ова прашање и да укажеме дека во овој момент кога половина од населението тоне во сиромаштија, а другата половина во потрага по пристоен живот масовно се иселува во западноевропските земји, воопшто нема потреба од трошење милионска сума на пари за т.н. „барокни зданија“ кои, патем, беа актуелни во 18 век. Денес ја живееме ерата на постмодернизмот, ...
| | веќе видена | слични

Изјава на Јасмина Поркојевиќ – Миленковиќ, член на Еколошко друштво „Планетум“ Почитувани сограѓани, почитувани претставници на медиумите Денеска сме овде како претставници на граѓанскиот сектор од општина Струмица, но и како загрижени граѓани кои живеат, дишат и егзистираат во овој град за да го изразиме нашето мислење и сериозна загриженост по повод неодамна најавеното идејно решение за новиот изглед на старата полициска зграда сместена во срцето на градот и во која треба да бидат сместени повеќе институции. Како што можевме да слушнеме, за десет месеци, почнувајќи од денес, токму овде треба да изникне т.н. бароктен објект и за кој треба да бидат потрошени 1,1 милион евра буџетски пари т.е. пари на граѓаните на Република Македонија, а без притоа да има каква било расправа или пак, на кој било начин да бидат консултирани граѓаните на општина Струмица да го изразат своето мислење. Почитувани сограѓани, ако се суди според најавеното идејно решение за обликот на градбата на објектот, неминовно се наметнува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 386 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Струмичани со порака до премиерот: „ЈОК барок во Струмица“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: