Инвестирани 44,2 милијарди евра во деловен простор во Европа

Инвестициите на бизнисмените во купување деловен простор во Европа го забавуваат растот на Европската Унија во првиот квартал годинава. Според анализите, Германија се зацврсти како водечки пазар, а Мадрид го презема второто место на Париз и веќе е втор најголем активен градски инвестициски пазар. Обемот на инвестициите во деловен простор во Европа се намали 8,3 отсто на годишна основа во првиот квартал на 2017 година и изнесува 44,2 милијарди евра, покажуваат податоците на консултантската компанија „Најт Франк“. Најсилен пад е забележан во Франција, 33,2 проценти за една година или 3,6 милијарди евра. Втора држава на ранг-листата по пад на инвестиции е Велика Британија со 22,1 отсто или 10,8 милијарди евра. Забавувањето на инвестициите на пазарот во Франција имаше најголемо затишје пред претседателските избори, а во Велика Британија притисокот врз инвестициите во деловен простор продолжува поради несигурноста за брегзит. - Во Лондон како главен град, сепак, се забележува засилување на активноста во сегментот ...
| | веќе видена | слични

Фото: Facebook Италијанската прехранбена компанија Barilla планира да инвестира 50 милиони евра во модернизација на најголемата фабрика за тестенини во светот, којашто се наоѓа во близина на градот Парма, пишува Reuters “Во јули годинава компанијата ќе ги одобри првите 32 милиони евра во фабриката за тестенини“, соопшти директорот на фабриката, Aлесандро Спадини. Прехранбената компанија минатата година оствари приходи од вкупно 3,4 милијарди евра, што е за 2% повеќе во однос на годината претходно. Најголеми приходи се остварени благодарение на тестенините, готовите јадења и сосови, додека помали приходи бележи сегментот на пекарски производи чијашто продажба лани оствари послаби резултати.
| | веќе видена | слични

Увозот на Германија го надмина извозот во месец април, поради што е намален и трговскиот суфицит на најголемата европска економија. Извозот на Германија во април порасна за 0,9 проценти на 106,3 милијарди долари во однос на март, додека увозот порасна за 1,2 проценти на 86,6 милијарди евра, според десезонираните официјални податоци на Канцеларијата за статистика, пренесува агенцијата АП. Тоа доведе до тоа прилагодениот трговски суфицит да падне на 19,8 милијарди евра од 19,9 милијарди евра претходниот месец. Според неприлагодените податоци, извозот опаднал за 2,9 проенти во април во однос на истиот месец минатата година, додека увозот е зголемен за 5,4 проценти, што трговскиот суфицит го намали на 18,1 милијарда евра од 25,3 милијарди евра пред една година. Германскиот трговски суфицит веќе долго време е на удар на критики од другите земји во светот, кои го обвинуваат Берлин дека не работи доволно за да ја поттикне домашната побарувачка за странски стоки.
| | веќе видена | слични

Градежништвото тргна во надолна линија. Најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат дека секторот се намалил за 6.3% во првиот квартал. Ова само ја потврди неодамнешната анализа на денар.мк во која се предупредуваше на ваков епилог, а се надоврзува и на веќе објавените финансиски извештаи кои кај сите компании покажаа значително помали профити. Гранит АД Скопје во првиот квартал од годинава остварил чист профит од речиси 361.000 евра што е за 3% помалку од истиот период лани. Приходите достигнале 19.3 милиони, а расходите 18.9 милиони евра. Бетон АД Скопје во периодот јануари – март имал заработка од само 29 илјади и 500 евра што е за дури 91% помалку во однос на истиот период лани. Ваквиот драстичен пад е резултат на преполовените приходи. За истиот период заработката на Бетон АД Штип достигнала 65 илјади и 600 евра што е за 80% помалку. Падот исто така се должи на намлените приходи за 36%. Намалена заработка од 35% има и Цементарница Усје АД Скопје. Достигнала 1.8 милиони евра. ...
| | веќе видена | слични

Девизните резерви во мај изнесуваат 2,449 милијарди евра и се за 48 милиони евра пониски отколку во минатиот месец, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Најголемо намалување во последниот месец е забележано кај ставката валути и депозити, која се намалила за 77 милиони евра. Според НБМ, во април годинава девизните резерви изнесуваа 2,496 милиона евра и тогаш исто така беа намалени во споредба со претходниот месец за околу 38,4 милиони евра. И тогаш најголем придонес во намалувањето имаше истата ставка, односно валути и депозити. Ако се споредуваат со истиот мсец од минатата година, девизните резерви сега се за 284 милиони евра повисоки. Тогаш резервите биле 2,164 милијарди евра. До јули, кога државата позајми 450 милиони евра преку еврообврзница, резервите беа значајно пониски. Во јуни тие изнесуваа 2,15 милијарди евра, а во јули салдото се зголеми на 2,58 милијарди евра. Во август и септември лани како девизни резерви се чуваа над 2,6 милијарди евра, а во октомври 2,73 милијарди евра. Поголемо ...
| | веќе видена | слични

Германскиот уставен суд одлучи дека воведениот данок на горивните елементи на претпријатијата што произведуваат нуклеарна енергија е неуставен, соопштија германските медиуми. Данокот беше воведен во 2011 година. Одлуката на највисоката судска инстанција во Kарлсруе практично го прави законот, со кој беше воведен данокот, неважечки. Со ова погодените нуклеарни концерни би можеле да си ги вратат од државата над 6-те милијарди евра кои досега ги имаат платено по основ на данокот. Според судиите во Уставниот суд, федералната влада немала законски надлежности да го наметнува овој данок. Kомпаниите плаќаат 145 евра за секој грам од горивните елементи, кои прв пат се користат во еден реактор. Според портпаролот на ЕОН, трошоците за компанијата за плаќање на овој данок изнесувале околу 2,8 милијарди евра. Нивните конкуренти од РВЕ се надеваат да вратат 1,7 милијарда евра, а ЕНБВ околу 1,44 милијарда евра од државата. Според податоците на Министерството за финансии, овој данок обезбедил 6,285 милијарди евра во ...
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми „Прототема“ и „ Катимерини “ пишуваат дека Европската агенција за борба против корупција (ОЛАФ) и напишала казна од 50 милиони евра на грчката компанија „Актор“ . Причината за солената казна е измама и перење пари при изградба на автопатот Демир Капија – Смоквица. Грчката градежна фирма во 2012 година го доби тендерот за изградба на 28-километарската делница, а името на „Актор“ стана актуелно во 2014 година, кога СДСМ обвини дека од македонски банкарски сметки незаконски биле извлечени 3,5 милиони евра. Вкупната инвестиција за изградбата наделницата од 28 километри е 257 милиони евра, од кои 130 милиони евра се средства од Европската инвестициона банка, 70-тина милиони се заем од Европската банка за обнова и развој, 45 милиони се грант од ИПА фондовите на Европската унија, додека од државниот буџет се обезбедени речиси шест милиони евра. Вредноста на тендерот, односно на договорот со грчката компанија без ДДВ е 210 милиони или со ДДВ 248 милиони евра
| | веќе видена | слични
4 копии

Србија и ЕУ, во Брисел го потпишаа првиот дел од финансискиот договор на ИПА 2016 година. Според него Србија од ЕУ ќе добие 95,1 милион евра, а вкупната вредност на договорот е 166,4 милиони евра, соопшти денеска ЕУ инфо центарот во Белград. Првиот дел од договорот беше потпишан вчера од страна на српскиот министер без ресор задолжен за европски интеграции, Јадранка Јоксимовиќ и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Од 95,1 милион евра, 48,7 се наменети за промовирање на конкуренција во Србија, 35,8 милиони ќе бидат наменети за процесот на евроинтеграција, пет милиони евра за судството и 5,6 милиони евра за други сектори, се наведува во соопштението Од предвидените 48,7 милиони евра за поттикнување на конкуренцијата во Србија, 23,7 милиони евра ќе бидат искористени за проекти за поддршка на малите и средните претпријатија, додека 25 милиони се наменети за промовирање на конкурентноста и вработувањето на локално ниво, се додава во соопштението.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Вкупните девизни резерви заклучно со 31-ви мај оваа година имаа вредност од 2.448.500.000 евра, што е за 47,5 милиони евра помалку во однос на претходниот месец, покажуваат податоците на Народна банка на Република Македонија. На крајот на мај 2016 година, вкупните државни девизни резерви беа на ниво од 2.164.400.000 евра. Најголем дел од девизните резерви зафаќаат хартиите од вредност, чие салдо на крајот на мај беше 1.827.400.000 евра или 15,9 милиони евра повеќе во споредба со април. Заклучно со 31.05.2016 година, хартиите од вредност изнесуваа 1.657.300.000 евра. Намалување од 57,4 милиони евра е забележано кај валутите и депозитите, во мај во однос на претходниот месец. Па така, нивната вредност во мај беше 366.300.000 евра, а во април беа на ниво од 423.700.000 евра, додека во мај минатата година изнесуваа 264.500.000 евра. Монетарното злато на крајот на мај вредеше 250.300.000 евра, додека еден месец претходно достигна 256.100.000 евра. На крајот на мај минатата година, државното злато ...
| | веќе видена | слични

Домашните банки за три месеци од годинава заработиле речиси 27 милиони евра, сума што ретко која од најсилните компании во земјата не може да си ја дозволи ни за неколку години. Најновите податоци на Народната банка за финансиските резултати на домашните банки за првиот квартал од годинава покажуваат дека добивката е 2 милиона евра поголема од таа во истиот период лани кога банките прикажаа добивка по даночењето од 24,5 милиони евра. Ако се оди со вакво темпо, не е чудо резултатите на домашните банки и годинава да соборуваат рекорди, по неверојатната добивка што ја прикажаа на крајот од минатата година од 102 милиона евра. Податоците покажуваат дека и во услови на продлабочена и континуирана политичка криза која влијаеше врз стопанството банките останаа едни од најпрофитабилни компании во земјата. Бројките на Народната банка говорат дека домашните банки во првите три месеци од годинава само од камати и провизии и надоместоци наплатиле неверојатни 107 милиони евра. Така, приходите, без расходи, само од камати ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 185 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 193 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 177 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инвестирани 44,2 милијарди евра во деловен простор во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: