Обама - слаткарот става крек во питите на Белата куќа


ВИДЕО: Обама - слаткарот става крек во питите на Белата куќа Американскиот претседател Барак Обама се најде на удар на медиумите откако направи неумесна шега дека неговиот слаткар става крек во питите што ги јаде семејството . Обама ја направил изненадувачки изјава пред десетици камери, а неговите зборови се најдоа на насловните страници на меѓународните медиуми. Весникот "USA Today" објави дека неочекуваната изјава на претседателот се случила за време на приемот за манифестацијата „Месец на гордост за ЛГБТ", на која биле поканети претставници на сексуалните малцинства од целата земја. Во оваа прилика Обама говорел за слаткарот на Белата куќа во зминување Бил Јозес и за неговите вкусни пити. "Неговите пити! Не знам што прави, става ли во нив крек, но ...", рече Обама, предизвикувајќи бурна смеа кај присутните. Но, по куса пауза, првата дама на САД Мишел Обама побрза да интервенира и да ја спаси ситуацијата. "Не, тоа не го прави. Во питите на Белата куќа нема крек", рекла Мишел. Видеото веднаш стана ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама бил прогласен за најлош претседател по Втората светска војна во анкета на Универзитетот „Kвинипајк“, пренесува „Вашингтон пост“. Обама, кој е среде својот втор мандат оптоварен со многу тешкотии, во анкетата бил прогласен за најлош повоен претседател од 33 отсто од анкетираните, а 28 отсто од учесниците во анкетата сметаат дека најлош бил неговиот републикански претходник Џорџ В. Буш. Околу 45 отсто од испитаниците исто така оценуваат дека САД би биле во многу подобра ситуација ако републиканскиот кандидат Мит Ромни победел на изборите во 2012 година, а 38 отсто од Американците сметаат дека земјата во тој случај би била во полоша состојба. Само 40 отсто од испитаните Американци го одобруваат начинот на кој Обама ја раководи економијата, а 37 отсто го поздравуваат неговото управување со надворешната политика. Најмногу гласови за најдобар претседател добил Роналд Реган (35 отсто), 18 отсто се решиле за Бил Kлинтон, а 15 отсто за Џон Ф. Kенеди. Претседателите традиционално ...
| | веќе видена | слични

Околу 33 отсто од испитаниците го гледаат демократскиот претседател како најлош лидер на САД од Втората светска војна па наваму. Во истражувањето спроведено од Институтот за испитување на јавното мислење при универзитетот Кунипајк, пренесува АФП. По непопуларноста блиску до Обама е само неговиот претходник Џорџ Буш помладиот, според мислењето на 28 отсто од Американците. Од друга страна 35 проценти од испитаниците сметаат дека републиканецот Роналд Реган, чиј претседателски мандат траеше од 81 до 89 година, дека е најдобриот лидер кој го имале Американците од 1945 па наваму, 18 отсто сметаат дека тоа го заслужува Бил Клинтон, а само 15 проценти за убиениот претседател Џон Кенеди. За 69 години американска историја и помеѓу 12 претседатели, Барак Обама заедно со Буш, се наоѓа на самото дно на популарноста објаснува Тим Малој, помошник директор на Институтот при Унивезритетот Кунипајк. Речиси 45 отсто од испитаниците оценуваат дека Америка би била во многу подобра позиција доколку републиканскиот претседателски ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама се најде на врвот на листата на најлоши лидери на САД, по Втората светска војна, покажале најновите анкети во САД. Околу 33 посто од испитаниците, за демократскиот претседател кој е реизбран во 2012 година се изјасниле дека тој е најлошиот шеф на државата во последните 70 години. Анкетата е спроведена од институтот за истражување на јавното мислење на Универзитетот Куинипајк, пренесува АФП. Најблиску до Обама според непопуларноста е Џорџ Буш со 28 отсто. За најдобар претседател испитаниците го сметаат републиканецот Роналд Реган со 35 отсто подршка. Убиениот претседател Џон Кенеди има 15 отсто.
| | веќе видена | слични

Барак Обама, кој во моментов управува со втор тежок мандат, ја предводи листата на најлошите шефови на САД по Втората светска војна. Истражувањето на Институтот за јавно мислење кон Универзитетот “Куинипиак” покажува дека 33% од учесниците во анкетата го дефинираат Обама како најлош претседател во последните 70 години. 28 отсто сметаат за лош лидер на земјата неговиот претходник републиканецот Џорџ Буш. Истражувањето покажува дека според 35% од Американците најдобар претседател на САД од 1945 година бил Роналд Реган, кој владеел од 1981 до 1989 година 18% го избираат Бил Клинтон, а 15 проценти се за Џон Кенеди. За 69 години и 12 претседатели во американската историја Барак Обама завршува заедно со Џорџ Буш на челна позиција во листата со најлоши претседатели “, изјави Тим Малој од социолошкиот факултет на универзитетот. 45 насто пд од испитаниците сметаат дека Америка би била подобро ако на функцијата на државн глава беше застанал републиканецот Мит Ромни, кој беше противник на Обама за време на изборите во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот претседател Барак Обама кој се соочува со уште еден тежок мандат, изби на врвот на листата на најлоши претсеатели на САД од Втората светска војна досега, се вели во резултати од анкета. Околу 33 отсто анкетирани го гледаат Обама кој е избран во 2008 година и реизбран во 2012 година, како најлош лидер во изминатите 70 години, според анкета на Универзитетот Куинипајк. До него по непопуларност, е само неговиот претходник Џорџ Буш кој беше на функцијата од 2011 до 2009 година, а кого најлош американски претседател го сметаат 29 отсто Американци. Од друга страна, 35 отсто испитаници сметаат дека републиканецот Роналд Реган чиј претседателски мандат беше од 1981 до 1989 година е најдобар лидер кој државата го имала од 1945 година. За Бил Клинтон такво мислење имаат 18 отсто, а 15 отсто за Џон Кенеди. извор: МИА
| | веќе видена | слични

Американксиот претседател Барак Обама е најлошиот претседател од периодот по Втората светска војна. Ова го покажале резултатите од истражувањето кое го спровеле од The Quinnipiac University. 33% од испитаниците својот глас го дале за Обама, додека пак 28% за Џорџ Буш. -Во периодот од 69 години од американската историја и 12 претседатели, Барак Обама заедно со Џорџ Буш се наоѓаат на дното, кога станува збор за популарноста на американските претседатели, објаснил Тим Малој, асистент на истржувањето. Ричард Никсон чив претседателски мандат заврши со мега скандал, освоил само 13%, а Џими Картер 8% од гласовите за тоа кој им е најмалку омилен претседател. Ниту еден од останатите претседатели не освоил повеќе од 3%.
| | веќе видена | слични

Останато

Неотповиклива оставка најави директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски по физичкиот напад на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, еден ...
сите 386 | | | веќе видена

Единствениот преживеан од автомобилот во кој Шабан Шаулиќ загина во неделата, неговиот кум и пријател, Слободан Боби Стојадиновиќ, проговорил за последните ...
сите 241 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 213 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама - слаткарот става крек во питите на Белата куќа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: