Втор ден протест на такси возачите


Таксистите најавија дека денеска ќе ја блокираат крстосницата се до 16:30 часот доколку не се оствари средба или не добијат некаков одговор од градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов Самостојните такси возачи од Скопје втор ден денеска ја блокираат крстосницата меѓу Трговскиот центар Мавровка и судовите со барање да им се овозможи користење на дел од старата такси постојка на Бит Пазар. Таксистите најавија дека денеска ќе ја блокираат крстосницата се до 16:30 часот доколку не се оствари средба или не добијат некаков одговор од градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. - Станува збор за само три такси возила кои би ја користеле старата постојка, велат таксистите и ја демантираа вчерашната изјава од градот дека ќе им пречат на стопанствениците во околината и на граѓаните. Повторија дека новата постојка е во ред, меѓутоа сметаат дека со ротација на трите возила на старата ќе се зголеми фреквенцијата на пазарот и ќе им се олесни на такси корисниците. Додаваат дека со колоната што се прави на новата ...
| | веќе видена | слични

Ова е новото место каде се стационирани таксистите на Бит Пазар. Тие изразуваат незадоволство од новата локација која им е одредена и бараат да им се врати старото паркинг место. Бајрам Калиси, вели дека денеска заработил помалку од 200 денари и дека работата, но и заработувачката драстично им опаднала. „Нема што да правиме. Тука воопшто нема работа. Единствено да ставиме клуч на возилата и да си одиме дома. Работата падна за 100%. Од сабајле сум тука, а ни 200 денари не заработив. Кај да одам со овие пари?“, вели Калиси. Исуф Ибрахими вели дека побарале дозвола од Град Скопје само три возила да можат да се паркираат на старото место. „И тука ни е добро, но побаравме барем три возила да можат да се паркираат таму, не сакаме повеќе. Но, сепак не дозволуваат. Кога излегувам од дома, одам за да работам и да заработам повеќе. На такси станицата во Арачиново имам работено 8 години и таму сум заработувал повеќе отколку тука. Тука веќе нема работа“, додаде Ибрахими. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Град Скопје ќе гради нов мост со кој населбата Аеродром преку Керамидница ќе се поврзе со општина Гази Баба. Градежните активности од мостот “Близнаци”, покрај кејот на Вардар до хотел “Русија” очекувам да почнат во септември годинава, а изградбата на мостот преку Вардар кон крајот на наредната зима. Во тек се процедурите за изработка на инфраструктурен план, а за брз период и постапка за изработка на изведен план за најновиот проект за изградба на нов коридор со мост преку реката Вардар. Мостот ќе почнува од булеварот АСНОМ кај хотел „Русија“ од каде преку реката Вардар низ населбата Керамидница треба да се спои со крстосницата кај саем. За изградба на мостот ќе се уриваат околу 100 објекти во населбата Керамидница. Изградбата ќе чини 16 милиони евра од кои 8 милиони за градежни работи а 8 милиони за експропријација.. Новиот проект освен со нов мост преку Вардар во должина од 120 метри предвидува и пробивање на нов и реконструкција на стар булевар во вкупна должина од 2.170 метри, 5 вкрстувања, 6 коловозни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тунелот под Кале експресно ќе ги поврзе Чаир и Бутел со центарот По 15 години пауза, Градот Скопје ја оживува идејата за изработка на проект за продолжување на булеварот Св. Климент Охридски од владината зграда до раскрсницата со булеварите Никола Карев и Македонско – Косовска бригада. Овој капитален проект за главниот град би значел изградба на нов мост на реката Вардар и тунел од околу 180 метри под Музејот на современа уметност, со што трајно би се надминал проблемот за експресно поврзување на општините Чаир и Бутел со центарот на Скопје. Кале е дел од нацрт-верзијата на Деталниот урбанистички план за локалитетот Тетовска трошарина, како продолжение на булеварот “Свети Климент Охридски”, усвоен од страна на Советот на општина Центар. Тунелот постои во генералните урбанистички планови за Град Скопје уште од 1965 година, а потоа е потврден и во плановите од 1985 и 2002 година. Тој ќе има олеснителна функција во однос на сообраќајниот метеж. – Ова практично ќе претставува продолжение на булеварот “Св. ...
| | веќе видена | слични

Скопје стана блокиран град од разни протести, штрајкови и други форми на изразување на некакво незадоволство од нешто. Речиси секој ден граѓаните остануваат заробени на скопските сообраќајници и по заобиколен пат се обидуваат да стигнат таму каде што се упатиле. Така беше и завчера, кога таксисти од неколку компании неколку часа ја блокираа крстосницата кај „Мавровка“, барајќи да им се вратела старата локација на станицата на Бит-пазар. Го блокираа цел град само затоа што сакале да стојат стотина метри подолу, пред аптеката на „Зегин“, наместо на новото такси-стојалиште малку погоре што им го овозможи градот, до зелениот пазар спроти поликлиниката „Бит-пазар“. Полицијата ги казнувала, а завчера им дозволи да го блокираат булеварот Крсте Мисирков, како и половина град, токму во периодот кога едни брзаат кон дома од работа, а други, пак, да стигнат на работа во попладневната смена. Никаде нема вакви примери за ненадејно и навреме непријавено пренасочување на сообраќајот поради протест од банални причини. И ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Самостојните такси возачи од Скопје втор ден денеска ја блокираат крстосницата меѓу Трговскиот центар Мавровка и судовите со барање да им се овозможи користење на дел од старата такси постојка на Бит Пазар. Таксистите во разговор за МИА, најавија дека денеска ќе ја блокираат крстосницата се до 16:30 часот доколку не се оствари средба или не добијат некаков одговор од градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. - Станува збор за само три такси возила кои би ја користеле старата постојка, велат таксистите и ја демантираа вчерашната изјава од градот дека ќе им пречат на стопанствениците во околината и на граѓаните. Повторија дека новата постојка е во ред, меѓутоа сметаат дека со ротација на трите возила на старата ќе се зголеми фреквенцијата на пазарот и ќе им се олесни на такси корисниците. Додаваат дека со колоната што се прави на новата постојка се блокира сообраќајот, бидејќи 30 возила ја користат таа такси станица. Тие најавија дека ќе продолжат да ја блокираат оваа крстосница се додека Градот не се ...
| | веќе видена | слични

И покрај новата локација за такси возилата на Бит Пазар, таксистите бараат дозвола за неколку коли да паркираат на старото место пред влезот на пазарот. Од вчера со дваесетина автомобили ја блокираат крстосницата кај судовите поради незадоволство од новите правила да чекаат патници на облежаните места, а се жалат и на паричните казни од сообраќајната полиција која веќе неколкумина од нив ги казнила поради застанување на старата локација. Велат дека немаат патници поради локацијата која е неколку метри од влезот на пазарот, дневната заработка не им била ниту приближно од достојна. Од Град Скопје порачаа дека ова не е ново правило, туку претходно застанувале на непрописни места, а сега со уредување на тој дел од Бит Пазар им овозможиле простор за такси паркирање и побезбедно работење. Одлуката за забраната пред влезот велат дека е донесена по консултација со граѓаните кои живеат и работат на таа локација, и немаат намера да ја променат. Таксистите пак не попуштаат, ќе протестирале секој ден од 12 до 17 часот ...
| | веќе видена | слични

Денеска заедниците на станари на зградите број 45 и 47 на булеварот Партизански одреди најавија протест со блокирање на булеварот, од 15 до 17 часот. Причина за протестот е поставувањето на столпчиња каде што овие станари досега непрописно ги паркираа сопствените возила блокирајќи го просторот предвиден за пешаци и за велосипеди, соопшти Град Скопје. Од Градот соопштија дека столпчињата се поставени со цел да го спречи непрописното паркирање на возилата на површини предвидени за пешаци и за велосипеди. „Со заедниците на станари на овие две згради одржани се повеќе средби во последните неколку месеци со цел да се изнајде решение за проблемот со паркинг просторот со кој се соочуваат. Станарите изразија подготвеност да престанат да се паркираат непрописно доколку им се обезбеди паркинг во согласност со прописите. На станарите на овие згради им беше понудено на трошок на Градот да се изгради паркинг на местото на гаражите зад овие згради кои зафаќаат многу простор, а се користат како магацински простории. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заедниците на станари на зградите број 45 и 47 на булеварот „Партизански одреди“ за денеска најавија протест со блокирање на булеварот поради поставувањето столпчиња на тротоарите од страна на Град Скопје. Од Градот, пак, велат дека овие станари досега непрописно ги паркирале сопствените возила блокирајќи го просторот предвиден за пешаци и велосипеди.„Град Скопје ги поставува столпчињата со цел да го спречи непрописното паркирање на возилата на површини предвидени за пешаци и велосипеди. Со заедниците на станари на овие две згради одржани се повеќе средби во последните неколку месеци со цел да се изнајде решение за проблемот со паркинг-просторот со кој се соочуваат. Станарите изразија подготвеност да престанат да се паркираат непрописно доколку им се обезбеди паркинг во согласност со прописите“, велат од Град Скопје.На станарите на овие згради, како што се наведува, им било понудено на трошок на Градот да се изгради паркинг на местото на гаражите зад овие згради, кои зафаќаат многу простор, а се користат ...
| | веќе видена | слични

Дрвјата на булеварот 8 Септември беа заробени во асфалт само еден ден додека траело асфалтирањето на велосипедската патека, објаснуваат од Град Скопје. Вчера на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои дрвјата на булеварот 8 Септември кај хотелот „Александар Палас“ се бетонирани. Од Градот објаснуваат дека при асфалтирање на велосипедски и пешачки патеки се асфалтира целиот потег, а веќе наредниот ден асфалтот околу дрвјата се сече. „Со градежната механизација нема начин да се остави простор околу дрвјата, но потоа тој се сече. Сликите беа направени во текот на градежните работи и не го претставуваат финалниот изглед на теренот. Сакаме да потенцираме дека при изградбата на новата вело патека, ниту едно дрво не е исечено или оштетено“, велат од Град Скопје. Град Скопје деновиве работи на изградба на велосипедска патека на булеварот 8 Септември, која треба да се протега до населбата Козле, но додека не се реши според меѓу „Настел“ и Општина Карпош за изградба на паркинг и пристапни улици тој дел нема да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втор ден протест на такси возачите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: