Протест против масовно труење на животни во Скопје


ГРАЃАНСКИ АКТИВИСТИ И ЉУБИТЕЛИ НА ЖИВОТНИТЕ ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ ПРОТЕСТИРАА ЗА ДА СЕ СВРТИ ВНИМАНИЕТО НА НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ И ШИРОКАТА ЈАВНОСТ ЗА НЕХУМАНИОТ ТРЕТМАН НА ЖИВОТНИТЕ. ТИЕ БАРААТ ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ ГИ ИГНОРИРААТ БАРАЊАТА ЗА ХУМАН И ОДГОВОРЕН ТРЕТМАН НА ЖИВОТНИТЕ И НАЈСТРОГИ ЗАТВОРСКИ КАЗНИ ЗА СЕКОЈ ШТО ПРЕДИЗВИКУВА ЈАВНА ОПАСНОСТ, МАЧИ И ТРУЕ ЖИВОТНИ Габриела Додевска
| | веќе видена | слични

Со многу идеи за згрижување и третман на бездомните кучиња дојдоа претставниците на граѓанските здруженија и активистите на средба со градоначалникот на Аеродром, Златко Марин. Изградба на прифатилиште за улични животни во Општината, спроведување едукативни и информативни кампањи, субвенции за вдомување миленик и мрежа на старатели на бездомните животни се само дел од мерките што беа предложени и за кои беше дискутирано на средбата. Градоначалникот вети дека сите мерки ќе бидат разгледани и дека потоа ќе состави план за реализација со одбраните активности. Активистите како една од мерките за грижа на уличните кучиња предлагаат мрежа на старатели. Нивната идеја подразбира дека за кучињата што живеат на одреден регион би се грижел еден човек и така би се создала мрежа на луѓе, старатели, задолжени за бездомните животни. Во случај да треба да се залови некое куче, според идејата на активистите, шинтерската служба на „Комунална хигиена“ би требала од нив да побара дозвола. Законот прецизно ја одредува ...
| | веќе видена | слични

На средбата на граѓанските здруженија и активисти за заштита на правата на животните и градоначалникот на општината Аеродром, Златко Марин, тие побараа прифатилиште за улични животни во рамките на општината и едукативни и информативни кампањи, субвенции за удомување миленик и мрежа од „старатели“ на бездомните животни. На оваа средба присуствуваа и повеќе други претставници засегнати со овој општествен проблем како директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов, Ана Марија Бранѓолица од ЈП „Комунална хигиена“, и претставници на локалната полициска станица и стационарот „Вардариште“. Од општината Аеродром најавија дека внимателно ќе ги разгледаат мерките и ќе состават план за реализација со избраните активности, а планираат и интензивирање на соработката со граѓанскиот сектор и соодветните надлежни институции за да може да се дејствува координирано и ефикасно.
| | веќе видена | слични

Territorio de Zaguates е рај на земјата за напуштени кучиња и сите луѓе кои ги сакаат и се наоѓа на Костарика. Конкретно, станува збор за најголемото приватно „no kill“ засолниште за кучиња на светот. На ова место, за напуштените кучиња се грижат стотици волонтери. Освен на отворено, кучињата престојуваат и во затворен дел на засолништето, а уживаат во храната и удобните кревети. Исто така, овој кучешки рај на Земјата може да го посети кој сака.
| | веќе видена | слични

Градската управа на Требиње влезе во процедура за добивање лиценца за извоз и вдомување на кучињата скитници во земјите од Европската Унија. Според Јања Чапин, началничката за станбено-комунални работи на градот Требиње, стационарот за згрижување на кучиња е само место за привремен престој за напуштени миленичиња, додека не се најде нов сопственик.- Годинава во градскиот стационар се вдомени околу 80 кучиња, а тоа сѐ уште е малку. Како пример за извоз на кучиња скитници во ЕУ е искуството од Босанска Градишка, од каде што само годинава беа вдомени 700 кучиња во земјите на ЕУ. Со тоа го решиле проблемот со кучињата скитници. Се надевам дека и нашиот град следната година ќе добие лиценца - вели Чапин за „Аваз“.Во стационарот во Требиње се сместени околу 40 кучиња што ги напуштиле неодговорните сопственици. Во овој град од оваа година во тек е проектот „Развој на хумана заедница“, а се спроведува од Развојната програма на Обединети нации (УНДП) и Меѓународниот фонд за заштита на животните, во соработка на ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Прифатилиште за улични животни во рамките на општина Аеродром, едукативни и информативни кампањи, субвенции за удомување миленик и мрежа на старатели на бездомните животни се само дел од предложените мерки на вчерашната средба со граѓанските здруженија и активисти за заштита на правата на животните. Покрај градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на средбата присуствуваа и Ана Марија Бранѓолица од ЈП „Комунална хигиена“, директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, претставници на локалната полициска станица и на стационарот „Вардариште“, како и претставници на граѓански здруженија и активисти за заштита на правата на животните. На средбата се разви конструктивна дискусија за сите аспекти од третманот на уличните животни, од која излегоа конкретни предлози за згрижување и заштита на уличните животни. По внимателно разгледување на сите мерки, Општина Аеродром ќе состави и план за реализација со одбраните активности. Општина Аеродром ќе ја интензивира соработката со граѓанскиот ...
| | веќе видена | слични

Нов случај на напад од куче. Вчера околу 15 часот во скопската населба ѓорче петров, куче нападнало и каснало 52 годишна жена. Полицијата соопшти дека инцидентот се случил додека жената се движела по улица и според нејзиното сведочење, била касната за десната потколеница од куче расa волчјак Лекарска помош и била укажана во У ргентен центар во С копје Изминатиот период речиси секојдневно се пријавуваат напади од кучиња. Во исто време, беа регистрирани и бројни случаи на труење на домашни миленици, а активистите за заштита на правата на животните побараа надлежните да преземат мерки.
| | веќе видена | слични
13 копии

Педесет и двегодишна жена вчера била касната од куче во скопската населба Ѓорче Петров. МВР соопшти дека Р.Т. вчера попладне во 15:10 часот додека се движела пеш по улицата „Алексо Демниевски“ во Ѓорче Петров, била нападната и касната за десната потколеница од куче, според неа, од расaта волчјак. Лекарска помош и била укажана во Ургентен центар во Скопје.
| | веќе видена | слични
6 копии

По вчерашните труења кучиња од страна на несовесни граѓани во центарот на Прилеп, градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со надлежните служби од ЈКП, „Комуналец“ и претставници на полицијата. На состанокот беа договорени мерките што ќе бидат спроведени во наредниот период за да се спречи ваквата појава, а Јованоски упати и апел до граѓаните да не употребуваат отров за уништување на уличните кучиња. „Вчера имавме дојава од загрижени граѓани за две отруени кучиња во центарот на градот. Поради безбедноста на граѓаните од нашиот град денеска остварив средба со директорот на ЈКП „Комуналец“ – Прилеп и полицијата за да се усогласиме и координираме околу начинот на понатамошната работа како да се справиме со овие проблеми. Ги повикувам сите институции да се преземат сите можни активности затоа што децата и граѓаните во Прилеп треба да бидат безбедни и да нема повеќе вакви случаи“, истакна Јованоски. Од ЈКП „Комуналец“ велат се преземаат сите мерки за брза и соодветна интервенција. „Ова е доста ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градот Скопје во текот на изминатиов месец интензивно работи на изнаоѓање системско решение за превенција и спречување на инциденти што се поврзани со напади на граѓаните од кучиња, без разлика дали станува збор кучиња скитници или за кучиња кои имаат сопственици. За таа цел градоначалникот Шилегов донесе Решение и беше формирана работна група, составена од 5 члена, односно од еден советник во Советот на Град Скопје, вработен во Секторот за комунални работи на Град Скопје и по еден претставник од здружението за заштита на животни Анима мунди, граѓанската иницијатива Кане Корзо и од Асоцијацијата на активности за правата на животните. Согласно задолженијата наведени во Решението за формирање на работна група за следење на состојбата во работата на стационарот за хуман третман на уличните кучиња – Вардариште, работната група подготви препораки кои се наведени во Извештај на работната група за следење на состојбата во работата на стационарот за хуман третман на уличните кучиња – Вардариште. Во рамките ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест против масовно труење на животни во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: