„Гранит“ и „Бетон“’ ќе го градат новиот Клинички центар во Скопје


18 копии

Новиот Клинички центар во Скопје во вредност од 72 милиони евра ќе го градат двете најголеми македонски градежни компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со една италијанска компанија, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство Никола Тодоров. – Оваа понуда е избрана како најприфатлива за доделување на договорот за изведба, а истовремено ги исполнува сите услови кои се предвидени за изградба на вакви комплексни објекти. Изборот е направен врз основа на добивање на одобрување од страна на Банката на Советот на Европа. Комисијата за секој чекор и одлука добиваше одобрение од стручен тим на Банката за развој на Советот на Европа, истакна Тодоров. Посочи дека со заокружување на оваа фаза од постапката се става крај на сите шпекулации и коментари, дека овој проект е само празно ветување и, како што рече, ова покрај тоа што е еден од најсериозни проекти за македонското здравство во овој момент е еден од најсериозните проекти и за Банката на Советот на Европа и во целиот процес се вклучени ...
| | веќе видена | слични

Да се стопира проектот за изградба на нов клинички центар. Овој милионски потег треба да ја почека новата влада, советува поранешниот прв човек во здравството Имер Селмани. Според него, изградбата на кампусот во овој момент не е ниту политички, ниту законски оправдана, а упорното туркање на проектот со право фрла сомнеж врз намерите на политичарите. Инсистирањето по секоја цена изградбата да стартува во јуни креира впечаток во јавноста дека во позадина се крие нешто друго, потенцира Селмани. „Граѓаните со право се соменваат зошто толку брзање во моментот кога имаме техничка влада со сомнителен кредибилитет, бидејќи пола влада се и пратеници во исто време, обавуваат две функции со закон и пратеници и министри... Најпаметно е, згора на тоа што не е соодветно политички и законски, нема да биде ниту кјорисно за граѓаните да се почне сега набрзина со таков проект за кој идната влада можеби ќедонесе одлука да биде сместен надвор од централното градско подрачје“, изјави Имер Селмани, поранешен министер за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Се менува сликата во македонското здравство. Се реализираат капитални проекти, вредни милиони евра, кои ќе резултираат со значително подобрување на квалитетот на услугите и подигнување на грижата за здравјето на граѓаните на едно многу повисоко ниво. Во јуни почнува реализацијата на најкрупниот проект во здравствениот систем за изградба на нов Клинички центар во Скопје. Инвестицијата се проценува на 72 милиона евра, а новиот капитален објект ќе го градат домашните компании „Гранит" и „Бетон" во соработка со италијанска фирма. -Со заокружување на оваа фаза од постапката се става крај на сите шпекулации и коментари дека овој проект е само празно ветување. Ова е еден од најсериозните проекти за македонското здравство во овој момент и е еден од најсериозните проекти на Банката на Советот на Европа. Во целиот процес се вклучени врвни експерти. Почетокот на изведбата се очекува да биде во тек на јуни 2017, а изведувачот ќе работи во фази со цел да се овозможи непречено функционирање на Клиничкиот центар во Скопје, ...
| | веќе видена | слични

Градбата на новиот Клинички Центар започнува во јуни. Инвестирани ќе бидат 72 милиона евра, а новиот објект ќе го градат домашните компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со италијанска фирма. Во тек е реконструкција на повеќе болници и здравствени установи. Се врши обнова на објектите, се набавува нова опрема во вредност од 33 милиони евра. Опфатена е и Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид. Во моментов се гради и Клиничката болница во Штип. Според најавите од МЗ целиот проект треба да биде завршен до средината на идната година. Објектот ќе располага со 350 легла и ќе покрива околу 200.000 пациенти од овој дел на земјава. Се реконструира и болницата „Свети Наум Охридски“ во центарот на Скопје, односно поранешната градска болница. Инвестицијата од два милиона евра е дел од големиот инвестициски циклус за обнова на здравствените установи вреден 74,6 милиони евра Со проектот се опфатени и здравствениот објект во Кичево, болницата во Велес, Битола, Струмица, повеќе други ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со години го чекавме овој проект. Она што беше презентирано пред нас е последно достигнување на медицинската архитектуира. Плановите даваат сигурност дека ќе продолжиме да работиме во современо здание, каде ќе бидеме во состојба на нашите пациенти да им пружиме врвна нега, лекување и дијагностика каква што заслужуваат, изјави Александар Шиколе, директор на клиниката за нефрологија по веста за стартувањето на изградбата на новиот клинички центар. -Не е доволно да се има само кадар и современа опрема што беше набавена во изминативе години од Владата и Министерството за здравство, важно е и во кои услови ќе се стават во функција – во инфраструктура што ќе ги акцентира тие фактори и ќе се комплетираат условите за современо медицинско работење, истакна Шиколе во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.
| | веќе видена | слични
3 копии

Старува изградбата на новиот клинички центар. На оваа тема во „Отворено студио“ на ТВ НОВА зборуваше Јован Грповски од Министерството за здравство, задолжен за проектот за реконструкција. -Очекуваме да стартуваме во јуни, а да се заврши во рок од 45 месеци од започнувањето. Се работи за капитален проект, предизвик е да се направи ваков проект, а да не го загрозиме функционирањето и работењето на клините. Поради тоа рокот е подолг, односно 45 месеци. Ќе започнеме со обезбедување на времени пристапни патишта што ќе гарантира продолжување на својата функција на сите клиники. Застои нема да има, особено поради тоа што најитните случаи од цела Македонија доаѓаат тука. Понатаму амбулантите на дел од клиниките ќе треба времено да се дислоцираат, изјави Грповски.
| | веќе видена | слични

-Не е доволно да се има само кадар и современа опрема што беше набавена во изминативе години од Владата и Министерството за здравство, важно е и во кои услови ќе се стават во функција – во инфраструктура што ќе ги акцентира тие фактори и ќе се комплетираат условите за современо медицинско работење, истакна Шиколе во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.
| | веќе видена | слични

-Очекуваме да стартуваме во јуни, а да се заврши во рок од 45 месеци од започнувањето. Се работи за капитален проект, предизвик е да се направи ваков проект, а да не го загрозиме функционирањето и работењето на клините. Поради тоа рокот е подолг, односно 45 месеци. Ќе започнеме со обезбедување на времени пристапни патишта што ќе гарантира продолжување на својата функција на сите клиники. Застои нема да има, особено поради тоа што најитните случаи од цела Македонија доаѓаат тука. Понатаму амбулантите на дел од клиниките ќе треба времено да се дислоцираат, изјави Грповски.
| | веќе видена | слични

Во јуни почнува реализацијата на најкрупниот проект во здравствениот систем за изградба на нов Клинички центар во Скопје. Инвестицијата се проценува на 72 милиона евра, а новиот капитален објект ќе го градат домашните компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со италијанска фирма. -Со заокружување на оваа фаза од постапката се става крај на сите шпекулации и коментари дека овој проект е само празно ветување. Ова е еден од најсериозните проекти за македонското здравство во овој момент и е еден од најсериозните проекти на Банката на Советот на Европа. Во целиот процес се вклучени врвни експерти. Почетокот на изведбата се очекува да биде во тек на јуни 2017, а изведувачот ќе работи во фази со цел да се овозможи непречено функционирање на Клиничкиот центар во Скопје, вели министерот за здравство Никола Тодоров. Се работи за проект од непроценливо значење за јавниот здравствен систем, бидејќи низ комплексот на скопските клиники годишно минуваат над 800.000 посетители, а се лекуваат околу 75.000 пациенти. „Со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ покажа што значи грижа и унапредување на здравството во Република Македонија и за разлика од СДСМ се што ветува и реализира, реагира ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение на СДСМ за Клиничкиот центар. -ВМРО-ДПМНЕ ги спроведе најголемите реформи во здравствениот сектор во Република Македонија од осамостојувањето до денес. За разлика од времето кога СДС имаше можност да биде власт, сега здравството е издигнато на сосема ново ниво, се наведува во реакцијата. Според нив за разлика од СДСМ кога, како што велат, создавал вештачка криза за лекови, тие ставиле крај на таквото самоволие. -ВМРО-ДПМНЕ во здравството инвестираше над 110 милиони евра во изградба и реконструкција на јавни здравствени установи ширум Републиката и други 115 милиони евра за набавка на нова медицинска опрема, отвори целосно нова државна кардиохирургија, инвестираше во нов ПЕТ – Центар за рана дијагностика на малигни заболувања, вети и изгради нов објект на Детската болница во Козле, вети нов Клинички центар во Штип и истиот е во фаза ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Гранит“ и „Бетон“’ ќе го градат новиот Клинички центар во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: