Груевски: Обвинителот треба да биде автономен и чесно да си ја изработи својата работа


Премиерот Никола Груевски при обраќањето на Свечената академија по повод одбележувањето на Денот на независноста на Република Македонија истакна дека договорот од 2-ри јуни и протоколот од 15-ти јули мора целосно и дословно да се спроведат и да завршат со парламентарни избори на 24-ти април 2016 година, после кои никој нема да може да има алиби и да не ги признава изборите „Како е договорено и потпишано, така треба да се реализира, без додавање или одземање. Тој обвинител треба да биде автономен и да има доволен број стручни и технички соработници, истражители и целокупната потребна логистика од човечки ресурски, средства за покривање на трошоците и техничка логистика, во смисла, на канцеларии, возила, и слично. Тој не смее да биде на никаков начин попречуван во неговата работа, ниту пак под внатрешни или надворешни влијанија. Треба чесно да си ја изработи својата работа и да донесе непристрасни одлуки“, рече Груевски.
| | веќе видена | слични

Колку е реално да се очекува дека еден човек, па дури и кога тој ќе биде именуван како „специјален обвинител“, со тимот на заменици или стручни соработници собрани во орган наречен „специјално обвинителство“, кој допрва треба да се формира, ќе може да се справи со она што не успеал систем граден долги години? Стручната јавност во земјава е поделена, како во однос на издржаноста на овој „политички проект“, така и во однос на очекувањата од него. Странските искуства, пак, се охрабрувачки, но само доколку се оди на долги патеки. Споредбените искуства со други држави што имаат вакви тела говорат дека самото основање на специјалните обвинителства не гарантира брзи и големи резултати ПРЕД ИСТЕКОТ НА РОКОТ ЗА ИЗБОР НА СПЕЦИЈАЛЕН ОБВИНИТЕЛ Договореното во Пржино мора да се реализира, а специјалниот обвинител мора да биде избран во предвидениот рок, решително изјавуваа само пред неколку дена лидерите на двете најголеми политички партии, Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев од СДСМ. Но нивните работни групи ...
| | веќе видена | слични

Хавиер Солана, Франсоа Леотар, Џорџ Робертсон, Џејмс Пердју во 2001 година беа чести гости во Македонија, па по долги и мачни разговори со тогашните македонски политички првенци се донесе охридскиот договор. Во 2013 година, пак, во Скопје неколкупати престојуваа тогашниот еврокомесар за проширување Штефан Филе и известувачот за Македонија на Европскиот парламент Ричард Ховит. По разговорите за кризата што следуваше по 24 декември кога опозициските пратеници беа исфрлени од собранието, во резиденцијата на претседателот Иванов, Ховит објави дека е постигнат мартовскиот договор. Луѓе што во својата свест се наследници на едно авторитарно наследство, кои во својот живот не искусиле демократија, не знаат што е толеранција, не знаат што е дијалог, не знаат што е почитување на мислењето на другиот, не знаат што е компромис треба да се снаоѓаат во светот на демократијата каков што се гради од Втората светска војна наваму во Европа. Денко Малески, универзитетски професор. Сега, веќе неколку месеци амбасадорите на ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Според експертите, политичките партии имаат различни калкулации и очекувања за договореното во Пржино. Едни сметаат дека нешто пропуштиле при разговорите и се обидуваат отпосле да го подобрат текстот на договорот, а други со своите потези да го оневозможат тоа што е договорено.Затоа е потребно и време да се даде оцена дали договорот е спроведен или не се успеало во неговата реализација, велат нашите соговорници ДОГОВОРОТ ОД ПРЖИНО И ОСПОРУВАН И ФАЛЕН Политичкиот договор за излез од кризата постигнат меѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во државата, со голем притисок од меѓународната заедница, деновиве поминува низ уште еден практичен тест за негово целосно реализирање. Проблемите што се јавија уште на првата „пречка“ од разликите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надлежностите на идниот специјален обвинител (треба да биде избран најдоцна до 15 септември), кој ќе треба да ги расветли случаите со „Пуч“ и незаконското прислушување, што беа објавени во дел од телефонските разговори, поттикнаа одредени ...
| | веќе видена | слични

Сега кога публиката има сосема нова, поинаква претстава за него, Груевски може да глуми колку сака и како сака, ама веќе никого нема да убеди во ништо. Не затоа што е лош глумец-аматер, туку улогата во која се најде, тешко би ја одиграл и некој оскаровец. Тоа се виде и со монодрамата по повод 8 Септември во Македонскиот народен театар во негова режија. Во текстот, најверојатно негов, рече: „Договорот за избор на специјален јавен обвинител треба да се реализира онака како што е договорено и потпишано, без додавање или одземање. Тој обвинител треба да биде автономен и да има доволен број на стручни и технички соработници, истражители и целокупната потребна логистика од човечки ресурси, средства за покривање на трошоците и техничка логистика. Тој не смее да биде на никаков начин попречуван во неговата работа, ниту пак под внатрешни или надворешни влијанија“. Но, големата драма што се случува во него, го издава. Од гласот, гестовите, погледот, од држењето на сцената се гледа дека ни самиот не верува во овој ...
| | веќе видена | слични

- Доста и е на Макеоднија од бојкоти и од политичари кои немаат доблест да излезат пред нивната партија и пред народот и да признаат пораз. Реформите кои ги договоривме мораме да ги завршиме на време и квалитетно. Државата со нив треба да се придвижи напред и да воведе повисоки стандарди во различни области, истакна премиерот. Договорот за избор на специјален јавен обвинител, потенцира Груевски, треба да се реализира онака како што е договорен. - Како е договорено и потпишано, така треба да се реализира, без додавање или одземање. Тој обвинител треба да биде автономен и да има доволен број стручни и технички соработници, истражители и целокупната потребна логистика од човечки ресурски, средства за покривање на трошоците и техничка логистика, во смисла, на канцеларии, возила, и слично. Тој не смее да биде на никаков начин попречуван во неговата работа, ниту пак под внатрешни или надворешни влијанија. Треба чесно да си ја изработи својата работа и да донесе непристрасни одлуки, рече Груевски. Тој го поздрави и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И во опозицискиот СДСМ се изненадени од вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски, во врска со изборот на специјален јавен обвинител. Оттаму велат дека досега од ВМРО-ДПМНЕ инсистирале да се избере само специјален обвинител и не прифаќале дека тој треба да има и стручни соработници, ниту, пак, други работи кои му се потребни за да може независно да работи, па и за нив изјавата на премиерот била изненадување. – Договорот за избор на специјален јавен обвинител треба да се реализира онака како што е договорен, без додавање или одземање. Тој обвинител треба да биде автономен и да има доволен број стручни и технички соработници, истражители и целокупната потребна логистика од човечки ресурси, средства за покривање на трошоците и техничка логистика, во смисла на канцеларии, возила и слично. Тој не смее да биде на никаков начин попречуван во неговата работа, ниту, пак, под внатрешни или надворешни влијанија. Треба чесно да си ја изработи својата работа и да донесе непристрасни одлуки – рече премиерот во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Договорот од 2 јуни, како и протоколот од 15 јули мора целосно и дословно да се спроведат и да завршат со парламентарни избори на 24 април 2016 година, после кои никој нема да може да има алиби и да не ги признава изборите, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски во врска со актуелните внатреполитички случувања, во обраќањето на Свечената академија по повод одбележувањето на Денот на независноста на Република Македонија. - Доста и е на Макеоднија од бојкоти и од политичари кои немаат доблест да излезат пред нивната партија и пред народот и да признаат пораз. Реформите кои ги договоривме мораме да ги завршиме на време и квалитетно. Државата со нив треба да се придвижи напред и да воведе повисоки стандарди во различни области, истакна премиерот. Договорот за избор на специјален јавен обвинител, потенцира Груевски, треба да се реализира онака како што е договорен. - Како е договорено и потпишано, така треба да се реализира, без додавање или одземање. Тој обвинител треба да биде автономен и да има ...
| | веќе видена | слични

Обраќање на премиерот Груевски на Свечената академија по повод 8 Септември, Денот на независноста Осми септември е историски момент за Македонија, триумф на борбата и жртвите на сите претходни генерации. Триумф и на нашата генерација. Од 8-ми септември 1991 година сме свои на своето. Од тогаш па наваму главниот предизвик е како подобро да се уреди животот и функционирањето на нашата држава, во рамките на демократските принципи, и како побрзо во секој поглед да ги достигнеме стандардите на заедниците во кои стремиме: ЕУ и НАТО, и надминувањето на проблемот кој го постави Грција, а поврзан со нашето име и идентитет Формирањето сопствена држава не одеше ни лесно ни брзо. Одеше чекор по чекор, борејќи се, и начекувајќи и искористувајќи одредени историски моменти за реализација на наредниот чекор. Генерацијата која ја извојува независноста и самостојноста заслужува благодарност од сите следни генерации. Таа генерација во виорот на новите времиња и под татнежот на неприликите кои се случуваа во соседството успеа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поминавме низ многу предизвици и премрежија, но сите теории дека Македонија е привремена држава паднаа во вода. Македонија, со сите проблеми со кој се соочуваше, одеше напред, некогаш побрзо, некогаш побавно, но темелите се зацврстуваа, а куќата се надградуваше, истакна премиерот Изгласувањето на референдумот на 8-ми септември 1991 година беше завршница на формирање на сопствена држава, по многу години борба на генерации и генерации наши предци, огромен број положени жртви, уништени животи, затварања и малтретирања, истакна вчера премиерот Никола Груевски при своето обраќање по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија. -Формирањето сопствена држава не одеше ни лесно ни брзо. Одеше чекор по чекор, борејќи се и начекувајќи и искористувајќи одредени историски моменти за реализација на наредниот чекор. Она што беше сврзното ткиво, она што како нишка провејува низ вековите во сиот изминат период, и кога народот што живееше на овие простори беше под комунистичкиот режим, под фашистичката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Обвинителот треба да биде автономен и чесно да си ја изработи својата работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: