На банката ХСБЦ ќе ~ се суди за валутни манипулации

ХСБЦ ќе стане уште една банка која ќе биде обвинета за манипулација на меѓународните девизни курсеви и недостиг на контрола за своите дилери, пишува „Фајненшл тајмс“. Обвинението се однесува за активности направени пред повеќе од десет години. Случајот е поведен пред британскиот суд, а конкретното обвинение е дека пазарите за девизни курсеви биле наместени за да може трговците да прават профит на грбот на своите клиенти. Британската „ЕЦУ груп“, која учествува на девизниот пазар, веќе побара од трговскиот суд во Лондон да ~ наложи на ХСБЦ да ги предаде записите за три големи девизни зделки направени во 2006 година. Барањето доаѓа откако регулаторите открија систематски манипулации на девизниот пазар, правени не само од ХСБЦ, туку и од други светски лидери во банкарскиот систем, меѓу кои Дојче банк и „БНП Парибас“. Пред три години исто така имаше откритија по истата линија, кои доведоа до парични казни во вредност од 4,3 милијарди долари. Во 2006 година, кога, според ЕЦУ, се случиле манипулациите, компанијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 418 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 174 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 200 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На банката ХСБЦ ќе ~ се суди за валутни манипулации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: