ИФЦ обука за подобрување на трговското финансирање

Охрид, Македонија - 13 мај 2013 – Меѓународната Финансиска Корпорација (IFC)-ИФЦ, членка на Групацијата Светска банка, организира обука за трговско финансирање за банкарите од Албанија, Косово, Македонија и Црна Гора со цел да се подобрат услугитe во оваа сфера на регионално ниво. Дваесет претставници од десет банки учествуваат на обуката во Охрид од 13–17 мај која има за цел да ги унапреди способностите на учесниците да ги пласираат на пазарот производите и услугите врзани за трговското финансирање. ИФЦ обезбедува обуки за банките и за другите финансиски институции за подобрување на нивните пракси во структурирањето на трансакциите за трговското финансирање и за намалување на ризикот. На настанот во Охрид, организиран од страна на канцеларијата на ИФЦ во Скопје, Македонија, ќе биде објаснето како да се управува со ризиците при такви трансакции и истото ќе биде илустрирано со практични примери. Глобалната програмата за трговско финансирање на ИФЦ (IFC’s Global Trade Finance Program) им нуди на банките ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во организација на Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), членка на групацијата Светска банка, од вчера до 17 мај во Охрид ќе биде спроведена обука за трговско финансирање за банкарите од Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора, насочена кон подобрување на услугите во областа на регионално ниво. Дваесет претставници од десет банки од регионот на собирот во Охрид ќе ги разработуваат и унапредуваат способностите за пласирање производи и услуги на пазарот што се поврзани за трговското финансирање. - Обезбедувањето обука е важен дел од настојувањата во рамки на програмата да им се помогне на банките на пазарите во развој да обезбедат трговското финансирање на увозниците и извозниците, особено на малите и средни претпријатија - изјави Скот Стивенсон, директор за глобална трговија и решенија за синџирот на снабдување на ИФЦ. Раководителот на канцелариите на ИФЦ за Македонија и Црна Гора, Зоран Мартиновски, во обраќањето до учесниците на средбата во Охрид истакна дека обуката ќе им помогне на банките-учесници ...
| | веќе видена | слични

Во организација на меѓународната финансиска корпорација- ИФЦ, од денес до 17- ти мај во Охрид се одржува обука за претставници од банки, која има за цел да ги унапреди способностите на учесниците да ги пласираат на пазарот производите и услугите врзани за трговското финансирање. На учесниците ќе им биде објаснето како да се управува со ризиците при структурирањето на трансакциите за трговското финансирање, што ќе им биде илустрирано со практични примери. Како што потенцираат организаторите, обуката ќе им помогне на банките-учесници да ги подобрат своите продажни вештини во трговското финансирање, а настанот е и можност за воспоставување на контакти за заедничка потрага по нови бизниси и потенцијални пазари за развој. Глобалната програмата за трговско финансирање на ИФЦ (ИФЦ'с Глобал Траде Финанце Програм) им нуди на банките делумна или целосна гаранција за обврските за плаќање за трговските трансакции на пазарите во развој. Советодавната програма на ИФЦ е посебно развиена за да им помогне на локалните банки ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денеска до 17-ти мај во Охрид ќе биде спроведена обука за трговско финансирање за банкарите од Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора, насочена кон подобрување на услугитe во областа на регионално ниво. Обуката е во организација на Меѓународната финансиска корпорација, членка на Групацијата - Светска банка. Пријавено е учеството на претставници од десет банки од регионот, кои ќе ги разработуваат и унапредуваат способностите за пласирање на пазарот производи и услуги што се поврзани за трговското финансирање. ИФЦ обезбедува обуки за банките и за другите финансиски институции за подобрување на нивните пракси во структурирањето на трансакциите за трговското финансирање и за намалување на ризикот. На работилницата во Охрид организирана од страна на Канцеларијата на ИФЦ во Скопје, ќе биде објаснето како да се управува со ризиците при такви трансакции, илустрирано со практични примери. Глобалната програма за трговско финансирање на ИФЦ е основана во 2005 со цел да ја промовира трговијата помеѓу пазарите во ...
| | веќе видена | слични

Дваесет претставници од десет банки учествуваат на обуката во Охрид од 13-17 мај која има за цел да ги унапреди способностите на учесниците да ги пласираат на пазарот производите и услугите врзани за трговското финансирање. ИФЦ обезбедува обуки за банките и за другите финансиски институции за подобрување на нивните практики во структурирањето на трансакциите за трговското финансирање и за намалување на ризикот. На настанот во Охрид, организиран од страна на канцеларијата на ИФЦ во Скопје, Македонија, ќе биде објаснето како да се управува со ризиците при такви трансакции и истото ќе биде илустрирано со практични примери. Глобалната програмата за трговско финансирање на ИФЦ (IFC's Global Trade Finance Program) им нуди на банките делумна или целосна гаранција за обврските за плаќање за трговските трансакции на пазарите во развој. Советодавната програма на ИФЦ е посебно развиена за да им помогне на локалните банки да ги развијат капацитетите за трговското финансирање. „Обезбедувањето на обука е важен дел ...
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 375 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 153 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИФЦ обука за подобрување на трговското финансирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: