Банкарите бараат одложување на оданочување на каматите од депозитите до влез во ЕУ


Македонската банкарска асоцијација бара одложување на оданочувањето на каматите на депозитите на граѓани најавено за од 2020 година, до влезот на земјата во ...
| | веќе видена | слични

Пред само 10-тина дена заедно го поттикнуваа и промовираа штедењето во банките, а сега банкарите му се налутија на министерот Тевдовски зошто преку данокот ...
| | веќе видена | слични

Бура од реакции предизвика воведувањето на прогресивниот данок на доход, кој Владата го најавува од стартот на следната година. Стопанствениците но и дел од ...
| | веќе видена | слични

Демагогија е да тврдиш дека со оваа даночна реформа се помага на сиромаштијата и се постигнува некаква правичност, вели за Фактор, поранешниот министер за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прогресивното оданочување што Македонија ќе го воведе од следната година ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста, оценува Светска банка во најновата ...
| | веќе видена | слични

Во јавноста се пласира информација дека само незначителен процент од граѓаните ќе бидат опфатени со даночните промени и тоа само граѓаните со драстично ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Заев иако е оптимист за позитивен епилог, оценува дека последниот збор ќе го имаат лидерите од земјите членки на ЕУ на Советот во Брисел во четврток ...
сите 887 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи најави кривични пријави против три правни субјекти кои директно или индиректно се поврзани со првообвинетиот во „Рекет“ Бојан ...
сите 320 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 283 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Еве ги резултатите од вчерашните натпревари во Бизнис Лигата на Македонија. ЕВН со убедлива игра до победа над Пекабеско Пекабеско 1-9(0-5) ЕВН Пекабеско: ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Банкарите бараат одложување на оданочување на каматите од депозитите до влез во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: