Три конзорциуми со понуди за изградба на новиот Клинички центар во Скопје

На меѓународниот тендер за изградба на новиот Клинички центар во Скопје се јавиле три конзорциуми. Еден од нив е македонско-италијански конзорциум, во кој влегуваат скопски „Бетон“ и „Гранит“ и италијанската компанија ИНСО системи. Во останататите конзорциуми влегуваат италијански и словенечки фирми. Она што е впечатливо за денешното отворање на понудите се повисоките цени што ги понудија компаниите од она што го планираше Министерството за здравство. Иако од надлежното министерство претходно велеа дека проектот ќе чини максимум 70 милиони евра, во понудите се доставени цифри од 79 до 90 милиони евра, не вклучувајќи го ДДВ. Посебна комисија во текот на наредните 90 дена детално ќе ги разгледа сите понуди и ќе избере најповолен понудувач. Од надлежното министерство денеска изјавија дека главен критериум за избор е најниската цена, но ќе мора да се почитуваат и останатите услови за финансиска гаранција и за претходно искуство на градежниците со веќе реализирани проекти од ваков вид. Досегашниот министер за ...
| | веќе видена | слични

Bank of China доби дозвола за работа во Србија од Народната банка на Србија (НБС). На барање на основачот Bank of China Hungary Close Ltd. од Будимпешта, откако е оценето дека ги исполнува сите пропишани услови, НБС ѝ даде дозвола за работа на банката која ќе работи под името Bank of China Србија, акционерско друштво Београд, пишува Seebiz Ова ќе биде првата кинеска банка што работи во Србија. Банката треба да започне со работа од 20 јануари и според планираното, ќе биде централа за Балкан, источна и западна Европа.
| | веќе видена | слични
16 копии

Министерот за здравство Никола Тодоров очекува евалуацијата на вчера завршениот тендер за новиот клинички центар во Скопје да трае пократко од предвидените 90 дена и наскоро да започне неговата изградба. „Очекувам и се надевам целата евалуација да се одвива согласно протоколите кои се пропишани од банката и да заврши побрзо од предвидениот рок од 90 дена. Има три понуди на три конзорциуми составени од поголем број компании, практично сите тие имаа подигнато тендерската документација и потоа си имаат веројатно и здружено и има доставено заеднички понуди. Од досегашната евалуација која се уште не е завршена и ќе трае петнаесеттина дена може да се заклучи дека најмалку една понуда на најмалку еден конзорциум целосно се совпаѓа со предвидениот буџет на Министерството за здравство и на Владата, рече Тодоров одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Поликлиниката Ченто. Тој нагласи дека очекува евалуацијата да заврши и наскоро да почне реализацијата на, како што рече, најголемиот и најсложениот проект во ...
| | веќе видена | слични

– Очекувам и се надевам целата евалуација да се одвива согласно протоколите кои се пропишани од банката и да заврши побрзо од предвидениот рок од 90 дена. Има три понуди на три конзорциуми составени од поголем број компании, практично сите тие имаа подигнато тендерската документација и потоа си имаат веројатно и здружено и има доставено заеднички понуди. Од досегашната евалуација која се уште не е завршена и ќе трае петнаесеттина дена може да се заклучи дека најмалку една понуда на најмалку еден конзорциум целосно се совпаѓа со предвидениот буџет на Министерството за здравство и на Владата, рече Тодоров одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Поликлиниката Ченто. Тој нагласи дека очекува евалуацијата да заврши и наскоро да почне реализацијата на, како што рече, најголемиот и најсложениот проект во историјата на македонското здравство. – Станува збор најсовремен клинички центар којшто сериозно ќе го подигне нивото на македонското здравство но и ќе постави сериозно повисоки стандарди не само во ...
| | веќе видена | слични

Имаме три сериозни понуди за изградба на новиот Клинички центар во Скопје, изјави Јован Грповски од Министерството за здравство, по отворањето на пристигнатите понуди за реализација на овој проект. „Понудениот буџет е 68 милиони, бидејќи не ни се сите пресметани понуди егзактно, некаде се дадени со процентни попусти, јас не би шпекулирал сега со бројки. Договорот го добива понудата со најниска цена, под услов да ги исполнува специфичните финансиски критериуми како и искуство за градба на ваков тип на болници. Мислам дека имаме три сериозни понуди“, рече Грповски. Почна да тече рокот од 90 дена, по што ќе се знае кој ќе ја добие зделката за изградба на новиот Клинички центар. Според најавите, работите би требало да започнат напролет, а да завршат до крајот на 2021 година, иако претходно министерот Тодоров ветуваше дека 2-ри јануари 2017 година. Сега Тодоров даде нов рок за изградба на Клиничкиот центар и рече дека би требало да биде готов до 2021 година. СДСМ пред два дена реагираше за хроничното доцнење на ...
| | веќе видена | слични

За изградба на новиот Клинички центар ќе се борат три градежни конзорциуми. Сите три групации ги исполнуваат основните услови да учествуваат на тендерот за изградба на овој капитален објект во здравството, кој чини околу 70 милиони евра, оцени тендерската комисија по што ќе следи фаза на евалуација и избор на најповолната понуда. Рокот за евалуација е околу 90 дена, но од Министерството за здравство најавуваат дека изборот кој ќе го гради клиничкиот комплекс ќе биде направен и порано. Иако беше најавено дека за тендерот имало заинтересирани дури 20 фирми кои подигнале тендерска документација, сепак тој број се сведе на три конзорциуми. Објаснувањето од Министерството за здравство е дека, најверојатно, по неколку фирми се здружувале за една понуда, а меѓу нив има и домашни и странски изведувачи. По три години развлекување и две пропаднати постапки на кои не се појави ниту еден понудувач, ова е првпат тендерот за нов Клинички центар да дојде до фаза на понуди и евалуација. Доколку с` се одвива според ...
| | веќе видена | слични

„Почна да тече рокот од 90 дена, по што ќе се знае кој ќе ја добие зделката за изградба, имаме три сериозни понуди за изградба на новиот Клинички центар во Скопје“, изјави Јован Грповски од Министерството за здравство, по отворањето на пристигнатите понуди за реализација на овој проект.Тој објасни дека понуди за изградба на Клиничкиот центар денеска доставија фирми од Македонија, Словенија и Италија и дека со јавното отворање на понудите почна постапката, а потоа проектна единица за реконструкција на јавни здравствени установи има 90 дена да направи евалуација. Според процедурите извештајот потоа ќе се достави до банката кредитор за согласност, а потоа се потпишува договор со фирмата која ќе има најдобра понуда.„Понудениот буџет е 68 милиони, бидејќи не ни се сите пресметани понуди егзактно, некаде се дадени со процентни попусти, јас не би шпекулирал сега со бројки. Договорот го добива понудата со најсниска цена, под услов да ги исполнува специфичните финансиски критериуми како и искуство за градба на ваков ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 99 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три конзорциуми со понуди за изградба на новиот Клинички центар во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: