Балканските земји соработуваат за да го запрат шверцот на оружје

Се воспоставуваат нови иницијативи за да се забави приливот на нелегално оружје. Балканските земји бараат начини да го решат проблемот со трговијата и шверцот на оружје. [Tомислав Георгиев/SETimes] Балканските земји соработуваат за да го забават шверцот со оружје, додека регионот станува крајна дестинација за нелегалното оружје, покрај тоа што е транзитен правец за европскиот и другите пазари, велат експертите. Полициските претставници објавија дека оваа година ќе формираат регионална полициска мрежа со поддршка на ЕУ за борба против шверцот со нелегално оружје. „Идејата е мрежата да биде столбот на регионалната соработка и подоцна да се поврзе со [постојната] европска мрежа, и на тој начин да придонесе за понатамошна интеграција на нашиот регион во европските трендови“, рече Иван Звержановски, координатор на Клирингхаус за Југоисточна и Источна Европа за контрола на лесното вооружување. Експертите велат дека соработката е неопходна бидејќи нелегалната трговија на оружје ги потиснува способностите на земјите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските земји соработуваат за да го запрат шверцот на оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: