Балканските земји ги разгледуваат лекциите научени од Првата светска војна

Историчарите соработуваат за да подготват заедничка европска историја за периодот на Првата светска војна. Уличен агол во Сараево, каде што Гаврило Принцип, чија слика е прикажана погоре, го уби надвојводата Франц Фердинанд од Австрија, со што ја поттикна Првата светска војна. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Во врска со актуелните конфликти низ целиот свет и како последица на тоа безбедносните предизвици на Балканот, лекциите научени од Првата светска војна се предмет на дискусија од страна на регионалните експерти со цел да се помогне да се донесе ненасилно решение за конфликтите. Експертите велат дека Сараево претставува постојан потсетник за Балканот и за светот на потребата да се одржи светскиот мир, 100 години по атентатот на неговите улици кој ја поттикна Првата светска војна. „Денес општеството треба да ги даде причините и околностите поради кои дојде до таа војна. Тоа е водилка која треба да ја следиме за да не ги повториме и денес истите грешки. Мирот е универзална вредност кон која човештвото треба да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските земји ги разгледуваат лекциите научени од Првата светска војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: