Балканските земји ги разгледуваат лекциите научени од Првата светска војна

Историчарите соработуваат за да подготват заедничка европска историја за периодот на Првата светска војна. Уличен агол во Сараево, каде што Гаврило Принцип, чија слика е прикажана погоре, го уби надвојводата Франц Фердинанд од Австрија, со што ја поттикна Првата светска војна. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Во врска со актуелните конфликти низ целиот свет и како последица на тоа безбедносните предизвици на Балканот, лекциите научени од Првата светска војна се предмет на дискусија од страна на регионалните експерти со цел да се помогне да се донесе ненасилно решение за конфликтите. Експертите велат дека Сараево претставува постојан потсетник за Балканот и за светот на потребата да се одржи светскиот мир, 100 години по атентатот на неговите улици кој ја поттикна Првата светска војна. „Денес општеството треба да ги даде причините и околностите поради кои дојде до таа војна. Тоа е водилка која треба да ја следиме за да не ги повториме и денес истите грешки. Мирот е универзална вредност кон која човештвото треба да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 160 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските земји ги разгледуваат лекциите научени од Првата светска војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: