Балканските војски вложуваат напори за спроведување на стандардите на НАТО

Српски и албански офицери за време на заедничката воена вежба меѓу Албанија, Грција, Македонија и воздухопловните сили на НАТО. [AФП] Балканските војски продолжуваат со реформите, модернизацијата, обуката и обезбедувањето образование во странство за своите офицерски корпуси, со цел остварување на стандардите на НАТО, и покрај кратењата во буџетите на војските, велат аналитичарите. Воените реформи на Србија ја направија нејзината армија да изгледа како која било друга армија во НАТО, според Александар Радиќ, воен аналитичар во Евроатланската иницијатива во Белград. „Неодамна е извршена надградба на комуникацискиот систем, набавена е нова опрема за електронско набљудување и за копнените формации на војската. Сега останува да се исполнат стандардите во однос на военото воздухопловство“, рече Радиќ за SETimes . Слично на тоа, Македонија минатата година спроведе план за реорганизација и модернизација на своите армиски сили -- кој треба да биде завршен до 2015 година -- како дел од континуираните напори за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 352 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 187 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 174 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските војски вложуваат напори за спроведување на стандардите на НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: