Продолжува Третата регионална претседателска средба во Охрид

9 копии

Охрид – Во Охрид денеска почнува работниот дел од Третата регионална средба на претседателите од регионот чиј домаќин е претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, а на која ќе учествуваат неговите колеги од Албанија Бамир Топи, Црна Гора Филип Вујановиќ и од Косово Атифете Јахјага. Според агендата, предвидени се билатерални средби на претседателите по што ќе следи и пленарен состанок на „четворката“. Целта на овој, веќе традиционален, собир е одржување на дијалогот на највисоко ниво меѓу соседните земји во рамки на заедничката евро-атлантска перспектива. Сферите на дискусија и заедничко дејствување се поврзани со теми од ЕУ и НАТО интеграциите кои треба да ги олеснат овие процеси – јакнење на демократските и реформските процеси, зголемена економска соработка и поттикнување регионални инвестиции, инфраструктурно и енергетско поврзување, прекугранична соработка во борбата против криминалот
| | веќе видена | слични

Претседателите на Албанија, Косово, Македонија и Црна Гора се состанаа на третиот регионален самит во Охрид во вторникот (12-ти јули). [Ројтерс] Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, албанскиот претседател Бамир Топи, црногорскиот претседател Филип Вујановиќ и косовската претседателка Атифете Јахјага присуствуваа на регионалниот самит што се одржа во Охрид во вторникот (12-ти јули). Четворицата шефови на држави истакнаа дека начинот да се забрза евроатланската интеграција на регионот е со зајакнување на економската соработка, поддршка на слободното движење на луѓе и капитал, промовирање на претприемништвото и зајакнување на регионалните инвестиции. Иванов истакна дека целта на годишните состаноци е забрзување на развојот на четирите држави, но исто така и придонес за стабилноста, безбедноста и благосостојбата на Балканот во целина. „Она што треба да не обедини е нашата иднина, и затоа сите овие состаноци треба да претставуваат поттик за сите парламенти, влади, стопански комори, невладини организации и ...
| | веќе видена | слични

Средбата на претседателите на Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора во Охрид е добра можност за зајакнување на соработката во регионот Француската компанија Рено годинава планира да постави нов рекорд - продажба на повеќе од 2,6 милиони нови автомобили, од кои најмногу надвор од Европа
| | веќе видена | слични

Убаво е да се видат тројца претседатели на држави од регионот како гостуваат во Македонија, па заедно со домаќинот Ѓорге Иванов, седнати покрај Охридското Езеро, дебатираат на актуелни и важни балкански теми. Добрососедските односи се приоритет за секоја земја, па во таа насока секако дека е за поздрав каков било собир на кој нашите државници остваруваат контакти со колегите од поблиску и од подалеку. Иванов ги покани - Атифете Јахјага, Бамир Топи и Филип Вујановиќ веднаш се одѕваа.Но, тоа што тука изненадува е иницијативата на шефот на нашата држава за формирање на таканаречена Балканска унија, по примерот на Вишеградската група (Чешка, Словачка, Полска и Унгарија) за заедничко остварување на евроинтегративните аспирации. Оваа идеја, како прво е многу сериозна, а како второ, како таква наметнува неколку прашања и дилеми.Во меѓународната политика, формирање Унија (па и таканаречена) не е мала работа. Тоа значи дека правите група, сојуз, пакт со други држави со кои сте на блиско ниво на развој, со кои имате ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Билатералните прашања не смеат да бидат блокада за процесите што се незапирливи, како што е интеграцијата во НАТО и во Европската унија, порача претседателот Ѓорге Иванов на крајот од третата регионална претседателска средба, што во изминатите два дена се одржа во Охрид.Иванов, на заедничката прес-конференција со претседателите на Албанија, Косово и Црна Гора, Бамир Топи, Атифете Јахјага и Филип Вујановиќ, побара европски однос од Грција кон Македонија, слично како во случајот на хрватско-словенечкиот спор. “Ние се обидуваме да покажеме дека перцепцијата којашто е создадена за Македонија е создадена од една земја-членка со која не се согласуваат другите земји, и дека позитивното искуство на Словенија и Хрватска ни е патоказ како треба да дојдеме до решение. Секоја земја со друга земја има прашања. Тие на ваков начин преку дијалог од средба до средба се затвораат, меѓутоа тие остануваат билатерални прашања. Затоа упатуваме - како што се најде начин и барање Словенија европски да се однесува кон ...
| | веќе видена | слични

Земјите од регионот делат исти евроинтеграциски цели, па идејата е балканската соработка да стане успешна приказна како онаа на земјите од Вишеградската група, кои, меѓу другото, благодарение и на заедничкиот настап станаа дел од европското семејство Позитивните процеси на Балканот ја менуваат перцепцијата создадена за него. Балканот не е она што беше, порача претседателот Ѓорге Иванов од самитот во Охрид, на кој учествуваа и претседателите на Црна Гора, Албанија и на Косово. Државите во регионот споделуваат исти вредности - европските - и се стремат кон полноправно членство во евроатлантските структури. Ваква порака вчера од Охрид испратија Иванов и неговите гости Атифете Јахјага, Бамир Топи и Филип Вујановиќ. Претседателската четворка се договори да одржуваат средби почесто и во проширен состав со претставници од другите држави од регионот. Тој интензитет треба да биде јасен сигнал до владите да ја интензивираат соработката и на пониско ниво за да може конкретните идеи да се преточат во проекти. - Целта ...
| | веќе видена | слични

Охрид - Лидерите на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово - Ѓорге Иванов, Бајрам Топи, Филип Вујановиќ и Атифе Јахјага, вчера во Охрид одржаа самит на кој расправаа како да се организира регионот долгорочно, до 2050 година. На масата беа споменати енергетската и инфраструктурна поврзаност, заштита на заедничката околина, прекуграничните проекти, слободниот проток на луѓе и капитал, поттикнувањето регионални инвестиции и заеднички настап пред меѓународните финансиски институции заради заеднички проекти. Мотото на самитот беше дека има прашања што се заеднички за сите земји и за нив тие треба да настапуваат заеднички, но средбата изгледаше бледо без присуството на Србија, која го бојкотира веќе трет пат овој собир. Освен што на сцена беа други актери, т.е. претседатели и премиери, реториките и пораките беа како и пред десетина години на други регионални самити, со една основа разлика – дека со исклучок на Црна Гора, која забрзано оди кон ЕУ, во Охрид беа собрани земјите од опашката на Европската унија. ...
| | веќе видена | слични

порака на Иванов од самитот во Охрид Од средбата во Охрид не произлезе декларација преку која би се потврдила иницијативата на македонскиот претседател за формирање балканска група по примерот на Вишеградската група Како што Словенија се однесува кон Хрватска, така Грција да се однесува кон Македонија. Ова го нагласи шефот на државата Ѓорѓе Иванов, кој вчера во Охрид им беше домаќин на претседателите на Албанија, Црна Гора и на Косово. Иванов го искористи топлото време за да ги покани своите колеги Бамир Топи, Атифете Јахјага и Филип Вујановиќ на панорамска прошетка со брод по Охридското Езеро, а потоа четворицата претседатели беа на ручек на Билјанини Извори. Вчеравечер требаше да присуствуваат на отворањето на престижната културна манифестација Охридско лето. Четворицата претседатели преку самитот во Охрид испратија порака дека билатералните спорови не треба да ги попречуваат евроинтеграциите на земјите од регионот. Од средбата во Охрид не произлезе декларација преку која би се потврдила иницијативата на ...
| | веќе видена | слични

Дводневна Регионалната лидерска средба во Охрид Забрзана интеграција во Европската унија и во НАТО. Стабилен и безбеден регион, јакнење на економската соработка, привлекување инвестиции. Ова се приоритетите на претседателите на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово. На третата Регионална лидерска средба, што се одржуваше минативе два дена во Охрид, македонскиот претседател Ѓорге Иванов како домаќин со своите колеги од Албанија, Бамир Топи, од Црна Гора, Филип Вујановиќ, и од Косово, Атифете Јахјага, разговараше и за економската соработка, поттикнувањето на регионалните инвестиции, инфраструктурното и енергетското поврзување, прекуграничната соработка и за борбата со криминалот и заштитата на човековата средина. - Визијата на целиот регион да се трасира до 2050 година на порачаа лидерите на Самитот во Охрид на кој се разговараше и за нерешените билатерални прашања. Оценија дека дијалогот е единствениот пат да се дојде до решенија. На дводневниот самит претседателите го потенцираа вреднувањето на ...
| | веќе видена | слични

Билатералните прашања да не бидат пречка за влез во ЕУ и НАТО Ѓорѓе Иванов, претседател на РМ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжува Третата регионална претседателска средба во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: