Балканските и турските универзитети ќе соработуваат во рамките на ново здружение

Турските и балканските универзитети потпишаа протокол за воспоставување здружение за поттикнување на академските врски помеѓу универзитетите во регионот. Членовите на академскиот тим на Универзитетот на Тракија позираат при потпишувањето на воспоставувањето на Здружението на балкански универзитети во Едирне на 11 септември. [Универзитетот на Тракија ] Турските и Балканските универзитети ги поставија основите на Здружението на балкански универзитети (ЗБУ) со состанок на 11 септември на Универзитетот на Тракија во Едирне. Во говорот на инаугурациската средба, ректорот на Универзитетот на Тракија, професорот Јенер Јорук, рече дека новото здружение ќе биде трајна платформа за соработка за дискутирање на заедничките прашања и идеали. „Основната цел на Здружението на балкански универзитети е да се определи водечка визија за иднината преку нашите универзитети, библиотеките, истражувачките центри во балканскиот регион врз основа на заеднички глобални вредности“, рече Јорук во текот на својот говор. Во ЗБУ има 36 ...
| | веќе видена | слични

Потпишувањето на меморандумот за соработка на институции од трите држави во себе ја содржи компонентата на регионален развој.Со тоа се отвора можноста за искористување на сите европски средства што стојат на располагање во областа на науката и образованието. „Ќе продолжиме да ги подржуваме овие институции затоа што сметаме дека овозможуваат развој не само во науката, туку во соработка со стопанството даваат посебна компонента во развојот на државата “, вели министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми Охридската иницијатива отвора простор за продор на балканските држави во заедничкиот европски истражувачки простор во рамките на програмата „Хоризонт 2020“ на Европската Унија. „Обединети со една заедничка платформа сигурно дека ќе бидеме далеку поуспешни во аплицирањето од заедничките европски фондови. Од тоа бенефит сигурно дека ќе имаат и универзитетите и академиите, но и нашите држави “, изјави Велимир Стојковски , р ектор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј “ од Скопје „Иднината на регионот треба да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 113 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 120 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 202 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските и турските универзитети ќе соработуваат во рамките на ново здружение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: