Балканските држави се обединија против ИСИЛ

Со приклучувањето на меѓународната коалиција против ИСИЛ, балканските земји се придвижуваат кон регионална соработка за борба против тероризмот. Повеќе од 50 држави се приклучија на коалицијата против ИСИЛ. [AФП] Балканските земји ја поддржуваат меѓународната коалиција против Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), потег кој експертите и официјалните претставници велат дека ќе му помогне на регионот да работи заедно на одговорот на глобалната терористичка закана од групата. Повеќе од 50 држави се приклучија на борбата против ИСИЛ, терористичка организација која сака да воспостави светски калифат. Игор Табак, аналитичар во Обрис, меѓународен портал кој ги покрива воените прашања, вели дека е охрабрувачки што сите балкански земји се согласуваат да ѝ се приклучат на коалицијата. „ИСИЛ е многу опасна закана. Потребна е силна регионална соработка на Балканот со цел да се спречат заминувањата на домашните државјани на боиштата во Сирија и Ирак. Балканските тајни служби и официјалните претставници мора многу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Користени пелени беше причината за евакуацијата на жителите на Аеродром во населбата Острово. ТВ 24 објави и видео од станот, во кој се гледаат искористените ...
сите 123 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 83 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 16 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 70 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските држави се обединија против ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: