Балканските држави се обединија против ИСИЛ

Со приклучувањето на меѓународната коалиција против ИСИЛ, балканските земји се придвижуваат кон регионална соработка за борба против тероризмот. Повеќе од 50 држави се приклучија на коалицијата против ИСИЛ. [AФП] Балканските земји ја поддржуваат меѓународната коалиција против Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), потег кој експертите и официјалните претставници велат дека ќе му помогне на регионот да работи заедно на одговорот на глобалната терористичка закана од групата. Повеќе од 50 држави се приклучија на борбата против ИСИЛ, терористичка организација која сака да воспостави светски калифат. Игор Табак, аналитичар во Обрис, меѓународен портал кој ги покрива воените прашања, вели дека е охрабрувачки што сите балкански земји се согласуваат да ѝ се приклучат на коалицијата. „ИСИЛ е многу опасна закана. Потребна е силна регионална соработка на Балканот со цел да се спречат заминувањата на домашните државјани на боиштата во Сирија и Ирак. Балканските тајни служби и официјалните претставници мора многу ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските држави се обединија против ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: